Borůvkový dort s jogurtovým krémem
Konečně nastalo krátké období, kdy se dají sehnat (či dokonce vlastoručně v lese nasbírat) naše dobré české borůvky. Ty, které se dají koupit po většinu roku v obchodě, se hodí spíše na ozdobu, jejich chuť je totiž taková nijaká, mdlá. Takže jsem se dočkala a dort byl na světě. Jen se po něm zaprášilo.
Pistáciový piškot
- 2 vejce
- 120 g cukru krupice
- 2 lžíce oleje (nejlépe z pistácií, popř. oříšků, jinak slunečnicový)
- 70 g hladké mouky
- 25 g jemně mletých nesolených pistácií (pokud vám mlýnek mele stejně špatně jako mně a po prosetí zůstává hodně větších kousků jako „odpad“, je třeba počítat s rezervou)
Borůvkové želé
- 350 g borůvkového sirupu (přibližně 400 g čerstvých borůvek by mělo stačit)
- asi 120 g cukru krupice
- 1 lžička čerstvé citronové šťávy
- 5 plátků želatiny Dr. Oetker
Jogurtový krém
- 650 ml hustého jogurtu řeckého typu
- 250 ml smetany ke šlehání
- 5 lžic cukru moučka
- 8 plátků želatiny Dr. Oetker
- Piškot: Vejce šlehám s cukrem alespoň 20 minut do husté pěny. Na konci šlehání snížím rychlost na nejmenší a vliji olej. Jakmile se s vejci promísí, šlehač vypnu. Zapráším prosátou moukou a mletými pistáciemi a lehce gumovou stěrkou zapracuji. Těsto naliji do kruhové formy, jejíž dno jsem vyložila papírem na pečení, rozprostřu a zarovnám, a upeču při cca 180°C. Nechám vychladnout.
- Borůvkový sirup: Borůvky rozmixuji a dám s cukrem vařit, v průběhu promíchávám. Po několika minutách, když je sirup povařený, jej ještě propasíruji přes síto, aby byl opravdu hladký. Pokud by byl hodně řídký, mohu ještě chvíli vařit, aby zhoustnul, ale díky tomu, že z borůvek je málo odpadu a využijí se takřka celé plody, mělo by těch několik minut vaření stačit. Horký sirup mohu nalít do čisté sklenice, zavíčkovat a po vychlazení skladovat v lednici, několik dní určitě vydrží. Jinak z něj rovnou udělám želé.
- Borůvkové želé: Plátky želatiny namočím do studené vody. Odvážím si 350 g borůvkového sirupu. Potřebuji jej horký, takže pokud jsem ho právě dovařila, je to v pořádku, pokud jsem jej vyndala předpřipravený z lednice, přivedu jej k varu. Měkké plátky želatiny vyždímám a jeden po druhém je drátěnou metlou rozmíchám v horkém, nikoli však vroucím sirupu. Za občasného promíchávání nechám chladnout. (Lze uspíšit tím, že nádobu postavím do jiné, ve které vyměňuji studenou vodu.) Mezitím si připravím nastavitelný ráfek na stejný průměr jako má upečený piškot. Ráfek vyložím potravinovou fólií tak, aby vytvořila jakousi „vanu“, tzn. že se fólie po stěnách zdvihá pár centimetrů do výšky. Když želé zchladne natolik, že není horké (rozhodně totiž nechci zkoušet, kolik horka fólie snese, než se roztaví), naliji ho do ráfku, přenesu do lednice a nechám pár hodin dobře zatuhnout.
- Jogurtový krém: Želatinu ponořím, plátek po plátku, do studené vody. Ostatní přísady dám do mísy a dobře promíchám, nejprve metlou a nakonec i gumovou stěrkou, abych vše dobře podebrala ode dna. Smetana se tentokrát vůbec nešlehá. Když je želatina změklá, přendám ji do malého kastrůlku – nechám jen lehce okapat, ale neždímám, aby na ní ulpělo trochu vody. Pak ji na velmi mírném ohni zahřívám a míchám lžičkou, dokud se nerozpustí, což trvá jen chvíli. Několik lžic krému si dám stranou do menší misky a do něj za stálého a rychlého míchání metlou přilévám rozpuštěnou želatinu. Teprve pak tuto směs vmíchám (opět hbitě) do zbývajícího krému. Tímto mezistupněm si pojistím, že se mi v krému z želatiny nevytvoří žmolky.
- Sestavení dortu: Piškotový podklad si seříznutím upravím dle svých představ. Borůvkové želé vyndám z ráfku, sloupnu fólii a zkontroluji, popř. upravím, aby mělo stejný průměr jako piškot. Znovu jej dám, už volně, do lednice, ať není zbytečně v teple. Do ráfku tentokrát piškot neupnu napevno, ale nechám po krajích asi 1cm mezeru. Ráfek si vyložím pruhem dortové fólie. Kromě toho je také třeba ráfek dole utěsnit, aby pěna nemohla vytékat ven případnými mezerami. Používám k tomu zmačkaný pruh potravinové fólie, kterým formu dole obtočím. (Tento proces může být docela zdlouhavý, takže ho udělám dřív, než začnu s přípravou krému.) Piškotový podklad umístím doprostřed ráfku a naliji na něj část krému tak, aby piškot překryl. Začínám lít po krajích, do mezery, a nakonec celým dortem trochu zatřesu, aby se povrch srovnal. Polotovar hned odnesu do mrazáku, protože potřebuji, aby co nejrychleji zatuhnul. Utěsnění ráfku totiž nemusí být dokonalé, a čím rychleji krém začne tuhnout, tím méně ho vyteče. Jakmile je první část dortu dostatečně tuhá (nemusí to být 100%, ale želé už se nepotopí), vyndám borůvkové želé a opatrně jej umístím na krém, pokud možno doprostřed. Zaliji zbývajícím krémem a dám do lednice přes noc ztuhnout.
Tipy: Recept jsem použila na průměr piškotu 18 cm, celkově měl tedy dort průměr asi 20 cm. Do piškotu můžete místo pistácií použít lískové oříšky, protože nesolené pistácie jsou u nás vzácné a drahé, nebo udělat jen světlý piškot. Borůvky mohou být různě sladké, takže slaďte podle vlastní chuti. Když první část dortu tuhne v mrazáku, můžete mísu se zbývajícím jogurtovým krémem postavit do jiné nádoby s teplou (nikoli vroucí) vodou a občas promíchat. Díky tomu se udrží v tekutém stavu. Kdyby totiž začalo houstnout, už by se pak samo ve formě nerozlilo, takže byste nezískali dokonale rovný a hladký povrch. Ale to čekání není zase tak dlouhé, takže by krém neměl začít želírovat, leda byste měli doma hodně velkou zimu. Občas ho promíchat se ale vyplatí v každém případě. Dort jsem dozdobila čerstvými borůvkami a lístky meduňky.
Komentáře: 22
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.