Čokoládový dort s černým pivem
Obdobné recepty v anglickém jazyce najdete pod názvem Guinness Cake, protože k přípravě těsta se používá pivo značky Guinness. Je to silné černé irské pivo s nasládlou chutí, tzv. stout. Je velmi oblíbené (používá se často i v kuchyni) a velmi rozšířené – až na ČR, zdá se. Nikde jsem ho nepotkala, a když jsem ho nakonec objednala v e-shopu, zavolali mi druhý den, že ho vlastně nemají. Tak jsem si o něm něco přečetla na internetu, protože pivu nerozumím ani ho nepiji. A dozvěděla jsem se například, že Guinness prodávaný v Evropě prý chutná jinak než Guinness v Irsku. A že kromě značky jde hlavně o typ piva, takže jsou i jiná podobná. S poměrně čistým svědomím jsem se proto rozhodla koupit jiný černý stout, což ovšem také není až tak snadné. Doma mi nakonec skončilo černé pivo z nedalekého malého pivovaru Lobeč, což je na Kokořínsku (v létě si tam můžete udělat výlet s exkurzí). Do dortu jsem spotřebovala jen trochu piva, takže zbytek velké lahve jsme pak museli vypít, ale bylo dobré – a to pivo nepiji, jak jsem psala. Zde je tedy česká varianta pivního dortu, tzv. Lobeč Cake.
- 125 ml černého piva typu stout
- 100 g másla
- 180 g třtinového cukru
- 40 g kvalitního voňavého kakaa
- 1 velké vejce
- 80 g zakysané smetany
- 1 lžička vanilkového extraktu
- 140 g hladké mouky
- 1 lžička jedlé sody
- špetka soli
na dokončení: šlehačka
- Do kastrůlku dám pivo a máslo a zahřívám na mírném ohni, dokud se máslo nerozpustí. Vmíchám cukr a dám stranou.
- Do mísy proseji mouku se sodou a solí, kakao a promíchám drátěnou metlou.
- V misce rozšlehám metlou vejce, zakysanou smetanu a vanilkový extrakt. Spojí se to do takové žluté hladké tekutiny. Pak do toho začnu přilévat pivo s máslem a během toho pořád šlehám metlou.
- Do mísy s moukou postupně vlévám tekutou směs a dobře míchám drátěnou metlou. Když je hmota hustší, snadněji se promíchá dohladka a nezůstanou tam kousky slepené mouky – proto vlévám tekutinu postupně, a až když vymíchám hladké těsto, vliji i zbytek tekutiny. Celkové těsto je docela řídké. Hned ho musím dát péct, protože kysaná smetana se sodou spolu reagují za studena, hned po smíchání, a kdybych s vložením do trouby otálela, kypřicí síla už by potom tak neúčinkovala.
- Formu vyložím pečicím papírem – dno i boky. Těsto vliji dovnitř a stačí jen trochu zahýbat formou, aby se rovnoměrně rozlilo. Peču při cca 170°C, asi 45 minut. Těsto docela vyleze nahoru a povrch se trochu vyboulí a popraská, ale nic hrozného. Jestli je dort upečený, zkontroluji zapíchnutím špejle doprostřed – musí být po vytažení suchá.
- Hotový dort po vychladnutí seříznu a ozdobím velkým kopcem šlehačky.
Tipy: Recept je určen pro formu o průměru 17 cm. Pokud jde o dort, byla to zajímavá zkušenost. Pivo jsem v něm vyloženě necítila, jen byl prostě trochu divný. Ale v podstatě je to takový jednoduchý, hodně tmavý čokoládový dort. Je rychlý, ani nepotřebujete elektrický šlehač. Je méně sladký, nám to tak vyhovovalo, ale cukr si můžete vždycky přidat – třeba 20 g – a uvidíte. Jak je to s pivem, to jsem vylíčila na začátku, zaměřila bych se tedy hlavně na stejný typ piva (viz etiketa na fotce níže). Anglicky psané recepty k tomuto dortu používaly vesměs krém z krémového sýra, ale oni tento krém používají často (např. k mrkvovému dortu nebo dortu red velvet). Já tento krém naopak ráda nemám, proto jsem udělala jen šlehačku, a musím říct, že mi k tomu seděla naprosto báječně. A naproti mým zvyklostem jsem tentokrát uvítala, když té šlehačky bylo hodně – udělat prostě na pivním dortu takovou velkou šlehačkovou čepici.
Komentáře: 2
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.