Piškotové těsto základní
Návodů na piškotové těsto jsou mraky. Já používám nejčastěji tento základní recept, protože je podle mě nejlepší:
Světlý piškot
- 6 vajec
- 180 g cukru krupice
- 150 g hladké mouky
- 50 g oleje
- citronová kůra, popř. vanilka
Tmavý piškot
- 6 vajec
- 180 g cukru krupice
- 100 g hladké mouky
- 50 g kakaa
- 50 g oleje
- Celá vejce a cukr šlehám do husté, pevné pěny, a to opravdu dlouho, minimálně 20 minut, ale spíš 25. V závěru šlehání už jen na nízké otáčky zašlehám olej s citronovou kůrou, popř. vanilkou, a šlehač vzápětí vypnu. Gumovou stěrkou s citem zapracuji prosátou mouku (popř. mouku s kakaem).
- Naliji na plech nebo do formy, jejíž dno vyložím papírem na pečení (boky nikdy), a upeču při cca 180°C.
Co je dobré vědět
- Do piškotu opravdu nepatří prášek do pečiva (opravdu ne). Je zbytečné ho tam dávat a je to vlastně hloupost. Nadýchanost piškotu je dána dobře našlehanými vejci, vždyť tam kromě nich vlastně nic moc není. A kypřit práškem do pečiva vejce je jaksi nelogické. Mluvím ale o základním piškotu – jsou samozřejmě variace, do kterých se dává více mouky a cukru, čímž těsto ztěžkne a samotná vejce už to sama neutáhnou.
- Asi po 5 minutách šlehání vajec se zdá, že pěna je dost hustá a je hotovo. Není. Chce to vzít si k ruce hodinky a alespoň těch 20 minut vydržet. Není totiž důležitý jen objem, nýbrž i pevnost. Neošizeným šleháním získá vaječná pěna na stabilitě a pevnosti, a díky tomu pak zůstane těsto krásně mechové. Je tedy pravda, že konečně vidím smysluplnost kuchyňského robota, který pracuje sám, protože ruka od toho bolí. Dá-li jednou pámbu novou větší kuchyň, bude možná i robot.
- Základní piškotové těsto se dá různě obměňovat tak, že se na úkor mouky přidá kakao nebo mleté mandle nebo mleté ořechy – lžíci mouky nahradíme lžící jedné z těchto ingrediencí. U kakaového piškotu ale množství kakaa přece jen raději odvažuji podle receptu, aby to bylo pünktlich.
- Pokud má být světlé těsto opravdu dobré, doporučuji přidat nastrouhanou citronovou kůru nebo vanilku nebo obojí.
- Do kakaového piškotového těsta se citronová kůra chuťově nehodí. Může se ale nahradit kůrou z pomeranče, dodá tomu zajímavý šmrnc.
- Olej přiznám se neodměřuji, ale cvrnknu tam od oka, přibližně lžíci na jedno vejce. Olej se dá nahradit i rozpuštěným máslem. Tuk se ostatně do piškotu dávat nemusí, ale s ním je těsto vláčnější.
- Těsto se peče buď na plechu vyloženém papírem na pečení nebo ve formě. Dno formy je také dobré vyložit papírem, ale boky se nevymazávají, protože korpus se musí na stěny přichytit. Kdyby to neudělal, začal by se od stěn odchlipovat, čímž by se směrem nahoru začal zužovat a výsledkem by byl jakýsi soudek.
- Pokud jde o pečení, většinou se uvádí, že doba pečení piškotového těsta ve formě je asi 30 minut při 180°C, a v případě pečení plátu na plechu (na roládu apod.) asi 6 minut při 200-220°C. Pečte ale raději podle vaší trouby a zkušenosti. Já kdybych se držela rad v receptech ohledně teploty a doby pečení, vytáhla bych většinou jen černý cucek. Každopádně platí, že pečení plátu spíš uhlídáte než těsto ve vyšší formě. Když na povrch piškotu zatlačíte prstem a on se pružně vrátí zpět, je upečený. Ovšem jestli ho zmáčknete moc brzo, když je těsto ještě syrové, tak si ho tím splasknete, takže to chce neuspěchat. Nejosvědčenější metoda jako u všech jiných těst je pro mě „pohled, pohmat, špejle“.
- Upečený korpus se dá po upečení překlopit vzhůru nohama (i když nohy nemá), aby se povrch srovnal do roviny. Piškotové těsto ale většinou nemá tendenci vybíhat uprostřed nahoru a tam zůstat, takže ani není dobré hrnout syrové těsto ve formě od prostředka ke krajům jako u jiných těst, výsledkem by mohl být propadlý střed. Ostatně nečekejte, že piškot nějak po upečení zvýrazní objem. On sice v troubě naběhne, ale když ho vyndáte ven, během chladnutí zase spadne. Ale opět – má to svou logiku. Když si vezmete, jak je syrové piškotové těsto nadýchané, až se skoro bojíte dýchat, jak by se mohlo ještě víc nafouknout? Takže velikostně zůstane piškot zhruba nastejno jako za syrova, jen je zkrátka upečený.
Na okraj
Dřív jsem dělala piškot z polohrubé mouky (z hrubé ne, to už mi moc křoupalo mezi zuby), ale přišel mi pořád takový nějaký hrubý, jenže ve všech klasických kuchařkách i na internetu byla vždycky polohrubá mouka, tak jsem se toho držela. Pak jsem absolvovala kurz vaření, resp. pečení, koupila si moderní kuchařku od renomované cukrářky, a přišel objev v podobě hladké mouky. Takže teď už dělám piškot jedině z ní a je krásně mechový, přesně jak ho chci mít.
Někdy, když pospíchám, použiji zjednodušený recept s jednoduchými počty v kombinaci s rychlým postupem (viz níže postup č. 2): na jedno větší vejce 4 dkg cukru a 4 dkg hladké mouky, a taky je použitelný. Funguje též: na jedno vejce 2 lžíce cukru a 2 lžíce hladké mouky, popř. ještě lžíce oleje.
S kurzem přišel kromě hladké mouky i výše uvedený postup. Ne že bych o něm dřív nevěděla, ale přišlo mi zbytečné trávit půl hodiny držením mixéru. Teď vím, že se to vyplatí, protože piškot vyjde vždycky perfektně. Když proto nepospíchám, pěkně si tímto zdlouhavým způsobem v kombinaci se základním receptem piškot vymazlím. Jsou tu ale i další možnosti:
- Žloutky s cukrem se vyšlehají do pěny, bílky se vyšlehají do pevného sněhu a potom se sníh a mouka (postupně, střídavě a opatrně) vmíchají do žloutkové pěny. U tohoto postupu mi vždy vadilo, že dlouho zůstávaly nerozmíchané kousky sněhu, které pak v těstě po upečení byly vidět. A když jsem promíchávala pořádně, abych se těch kousků zbavila, tak jsem zase poněkud shodila onu nadýchanost. Nicméně s tímto postupem jsem fungovala léta a šlo to.
- Díky internetu jsem jednou narazila na zajímavý a pro mě zcela nový, jednoduchý a rychlý postup: bílky s cukrem se vyšlehají do pevného lesklého sněhu, cukr se během toho rozpustí (aspoň povětšinou). Nakonec se už na nízké otáčky nebo raději jen metlou zamíchají prošlehnuté žloutky s olejem a případnými ochucovadly. A pak se opatrně vařečkou vmíchá prosátá mouka. Ani nevím proč, ale nějak mě to neuspokojuje (asi je to až moc jednoduché a rychlé), takže tento postup používám, jen když chci mít těsto brzo hotové. Pak používám i onen zjednodušený recept 1-4-4. Se základním receptem tento postup vlastně ani vyzkoušený nemám.
Komentáře: 219
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.