Je libo kousek dortu?

KousekDortu.cz

Dorty, koláče, bonbóny, sladkosti …

Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké.

Transfer fólie a čokoládová poleva

transfer_folie

Transfer fólie jsou listy průhledné fólie, o něco málo větší než formát A4, na nichž jsou z obarveného tuku naneseny různé ornamenty a vzory. Díky nim se dají z čokoládové polevy vytvářet efektní dekorace. Používají se snadno: na fólii (na potištěnou stranu) se rozetře v tenčí vrstvě rozehřátá čokoláda. Čokoláda musí být nejen tekutá, ale zároveň i teplá, protože kdyby byla studená, tuk by se nerozpustil a obrázek tudíž neobtiskl. Když čokoláda dobře ztvrdne, fólie se opatrně odloupne a… voilà.

Čokoládu lze na fólii nanést a pak z ní tvary vykrájet buď až po zatvrdnutí, nahřátým ostrým nožem či kovovým vykrajovátkem, nebo ještě před zatvrdnutím – pak je třeba vychytat správný okamžik, kdy čokoláda ještě není tvrdá, ale už neteče. To není zrovna snadné, jelikož ten okamžik trvá poměrně krátkou dobu. Dá se poznat zhruba tak, že čokoláda, která byla dosud lesklá (=tekutá) na povrchu zmatní. Stejně tak je možné z fólie tvary, např. pruhy, předem vystřihnout. Když pak na takový pruh nalijete čokoládu a rozetřete ji, chvíli počkejte, ať se rozlije, a potom opatrně pruh podeberte ostrým nožem a přeneste kousek vedle – získáte tak rovné okraje (kdyby byla vrstva čokolády vyšší a po přenesení se opět rozlila mimo vystřižený tvar, opět přeneste na jinou část čisté plochy).

(Tip: Když takový proužek s čokoládou v okamžiku, kdy povrch zmatní a čokoláda je tedy sice ještě měkká, ale už neteče, ohnete a konce k sobě přitisknete, aby se slepily, získáte jakousi smyčku. Poskládáním těchto smyček k sobě vytvoříte dojem mašle, viz ZDE – ale tohle není zrovna moc povedené, jde to i lépe a bohatěji.)

Při vytváření čokoládových ozdob je dobré používat čokoládovou polevu, samozřejmě nějakou kvalitní. Nebude sice chuťově tak dobrá jako pravá čokoláda, ale zase u ní odpadá nutný a složitý proces temperování. Dobré polevy, navíc ve formě šikovných pecek, které se rychle rozpouštějí, seženete ve všech cukrářských e-shopech, např. ZDE. Při práci se snažte zbytečně moc nesahat na potisk na fólii, vzorek by se mohl vlivem tepla z rukou poškodit. Po použití nemusíte fólii vyhazovat – když ji omyjete, lze ji pro podobný účel použít znova, jen už to bude bez vzorku.

Transfer fólie se dají koupit v obchodech specializovaných na cukrářské pomůcky, vybírat můžete např. TADY. Jeden list stojí asi 50 Kč a výběr vzorků je dost široký.

Komentáře: 7

Bára
14.2.2015 14:27

Dobrý den, Evo, dá se na čokotransfer použít „jinak upravená“ čokoláda než čokoládová poleva? Např. kombinace čokolády a másla, čokolády a kakaového másla, čokolády a smetany? Zkoušela jsem bílou polevu Master Martini. Vzhledově sice vypadá hezky, ale chuťově nám vůbec nevyhovuje. Rozhodně se to nedá srovnávat s ganachovou polevou. Ta z bílé čokolády je sice také sladší, ale lahodná. Bílá čokoládová poleva Master Martini mi proti tomu přišla vyloženě nedobrá. Děkuji. Bára

Eva
14.2.2015 20:43

Samozřejmě je nejlepší čistá čokoláda, ale ta se musí temperovat, což je dost náročný proces. Kdybyste to ale zvládla, pak by čokoláda byla určitě lepší než čokoládová poleva. Jinak důležité je, aby to, co se na fólii nanáší, bylo jednak teplé (díky tomu se vzor vytvořený na fólii kakaovým máslem rozpustí a obtiskne) a jednak po vychladnutí tvrdé (aby se to dalo z fólie sloupnout a manipulovat s tím). Taky to musí být materiál, na který se kakaové máslo chytne, v podstatě s ním splyne, vsákne se do něj a po ztuhnutí vytvoří jeden celek. Z těchto důvodů se používá čokoláda nebo čokoládová poleva. Jestli lze použít i na něco jiného, to nevím, to byste musela vyzkoušet. Jinak souhlasím s tím, že bílá poleva není dobrá, ona ani tmavá moc ne, já to používám hlavně kvůli dekoraci. A vlastně skoro vůbec, protože s čokoládou nerada pracuji. 🙂

Kateřina
27.3.2015 8:48

Dobrý den, ráda bych se zeptala, proč se vlastně musí čokoláda temperovat? Mám pořád vizi, že ji jen rozehřeji a na fólii nechám ztuhnout, ale nechci kvůli tomu vyhodit fólii za 50,- 😀 děkuji za odpověď.

Eva
27.3.2015 23:30

Ono je to složité vysvětlování, nejvíc si toho najdete na internetu, ale v podstatě jde o to, že po rozpuštění čokolády se mikroskopické krystaly kakaového másla musejí znova seskupit tak, aby ztuhly do původní podoby. To se děje při přesně daných teplotách, a když se temperace neprovede správně, kakaové máslo vystupuje na povrch a čokoláda je šedavá. Proto je to s polevou snazší.

Evina
11.6.2015 12:44

Zdravím, možná u mě platí takové to pravidlo, že něco nejde, stačí to dát blbcovi, který neví, že to nejde a udělá to 😀 nicméně já jsem vždycky na transfer folii čokoládu pouze rozehřála a nikdy jsem neměla problém, že by zešedla nebo změnila strukturu atp.. Do odkazu přikládám fotku jednoho dortíku s čokoládou zdobenou transfer folii 🙂

Eva
11.6.2015 22:21

🙂

Michaela
8.10.2024 21:09

Dobrý den, je možné na folii nanést polevu a ještě než to ztuhne, nanést folii na obvod dortu a nechat ztuhnout na dortu? Děkuji.

Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.


Kousek dortu
Rybí oko
Eva@KousekDortu.cz
© 2013-16 KousekDortu.cz

Navrženo pro mobily