Red velvet
Sotva jsem poprvé zahlédla v zahraničním pořadu o dortech korpus z tohoto těsta, bylo rozhodnuto, že tohle musím jednou vyzkoušet. A stalo se. Prohledávala jsem různé recepty na internetu, hlavně na amerických stránkách, protože tam je tento moučník doma, musí ho tedy umět lépe než my tady v Česku… takže jsem red velvet (rudý samet) nakonec upekla podle českého receptu. Ovšem první pokus byl skutečně podle Američanů. Dokonce jsem se prokousala jejich šílenými měrnými jednotkami (cup, ounce, fluid ounce), a věrna základním radám, že do red velvetu musí přijít olej a nikoli máslo, jinak nebude tak vláčný, jsem upekla první várku.
Naše olejová buchta proti tomu byla suchá dusivka. Syrové těsto bylo vskutku nádherné, sytě červené a hebké opravdu jako samet. Po upečení se však proměnilo na hnědou mastnou buchtu, ze které olej doslova prýštil. Výtvor letěl do koše a hned jsem dala druhý pokus podle českého receptu. Nutno ale říct, že všechny recepty se hodně podobají, rozdíly jsou jen v maličkostech. Hlavní změnou bylo máslo místo oleje, méně kakaa a více červené barvy. A povedlo se!
Red velvet
Těsto
- 250 g hladké mouky
- 1/2 lžičky soli
- 1 rovná lžíce kakaa
- 120 g změklého másla
- 1 lžička vanilkové pasty (nemusí být, ale s vanilkou je všechno lepší)
- 150 g cukru krupice
- 2 velká vejce
- 240 ml podmáslí
- 1 lžička bílého vinného octa
- 1 lžička jedlé sody
- 1 lžička červené gelové potravinářské barvy
Krém
- 250 g mascarpone nebo jiného obdobného krémového sýra
- 125 g změklého másla
- 1 hrnek cukru (250 ml)
- trocha vanilky (nemusí být)
- Troubu předehřeji na 175°C.
- Proseji mouku, kakao a sůl. Zvlášť v míse vyšlehám máslo a cukr do pěny, a postupně do něj zapracuji rozšlehaná vejce. Přidám vanilkovou pastu. V další misce lehce prošlehnu podmáslí a barvivo, aby vznikla hezky rovnoměrně červená směs.
- Do máslové směsi postupně zamíchám mouku a podmáslí, střídavě a po částech. Je třeba vmíchávat s citem, takže nejlépe ručně, metlou, nikoli šlehačem. Vznikne rudé, sametově hladké těsto.
- Ve skleničce smíchám sodu a ocet. Směs začne pěnit, tak ji hned naliji do těsta a taktéž ručně zapracuji. Těsto dám do formy či formiček a upeču.
- Na krém si vyšlehám máslo s cukrem do pěny a přidám sýr. Míchám či šlehám, až dostanu lehký nadýchaný krém. Pozor na přešlehání.
- Muffinky ozdobím kopečkem krému, dort pomažu celý kolem dokola, nešetřím, a pokud je vyšší, tak jej prokrojím a promažu i uvnitř.
Red velvet nejen efektně vypadá, ale je i chutný a krásně vláčný. Rozhodně stojí za vyzkoušení, ať už jako dort nebo jako muffiny. Ovšem musí být ve společnosti krému ze smetanového sýru, jinak to snad ani není red velvet, to spojení je vážně dokonalé. Recept na krém jsem použila zahraniční, a sice máslo a sýr. Oni tedy používají nějaký jiný smetanový sýr, který se u nás sežene buď obtížně nebo vůbec, dala jsem tam proto mascarpone a bylo to dobré. Já osobně bych ale dala přednost krému z mascarpone a smetany (viz zde), který je lehčí a víc osvěžující, takže se lépe hodí k těstu, které působí docela hutně. Pro legraci si můžete zkusit připravit i tak trochu jedovatý blue velvet.
Tipy: V původních (amerických) receptech bylo u krému vždy mnohem větší množství cukru, asi tak 2-3násobné. Já dala hrnek a bylo to sladké až až, tři hrnky by do toho snad ani zapracovat nešly. Množství kakaa se v receptech liší, ale tohle není čokoládové těsto, takže jedna lžíce stačí bohatě, navíc pak lépe vynikne červená barva. Místo vinného octa lze použít třeba jablečný. Elektrický šlehač není nutný, vystačíte s metlou, protože když se těsto přešlehá, tak správně nenabude. Gelové barvy jsou intenzivnější, pokud použijete jiné (práškové), musíte dávkování přizpůsobit, ale jak, to neporadím, neboť používám jen gelové (někde byly uvedeny např. 2 lžíce potravinářského barviva, ale jakého netuším).
Nový recept – varianta
S odstupem času přidávám variantu tohoto dortu. Dalším porovnáváním amerických receptů jsem totiž zjistila, že v naprosté většině dávají do těsta více mouky, resp. méně másla. Těsto je pak sušší, ale mně to tak chutnalo víc. Svou měkkost si totiž ponechalo, takže jen působilo méně hutně a mastně. Také jsem použila přírodní kakao. To je kakao, které není alkalizované, tedy není holandského typu. Zachovává si původní kyselost, proto víc reaguje se zásaditou sodou a vytáhne se z něj lépe červený tón. Také má o poznání světlejší barvu, a tak tolik neztmavuje těsto. V úplně původních receptech se používalo právě toto kakao, barvivo žádné. Barva pak nebyla pochopitelně tak červená, byla to hnědá s nádechem do červena. Přírodní kakao se špatně shání, obvykle bývá v potravinách se zdravou výživou.
- 270 g hladké mouky
- 1/2 lžičky soli
- 2 lžíce přírodního kakaa
- 120 g měkkého másla
- 1 lžička vanilkové pasty nebo extraktu
- 220 g cukru krupice
- 2 velká vejce pokojové teploty
- 225 ml podmáslí pokojové teploty
- 1 lžička bílého vinného octa
- 1 lžička jedlé sody
- 1 lžička červené gelové potravinářské barvy
Pracovní postup je stejný. Vyzkoušet můžete i alternativní krém, vše se jen promíchá:
- 500 g mascarpone
- 500 g měkkého tvarohu
- asi 4 lžíce cukru moučka
Komentáře: 53
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.