Je libo kousek dortu?

KousekDortu.cz

Dorty, koláče, bonbóny, sladkosti …

Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké.

Piškotový dort s jahodovou pěnou

Piškotový dort s jahodovou pěnou

Piškotové těsto

  • 4 vejce
  • 120 g cukru krupice
  • 4 lžíce oleje
  • trochu vanilky a citronové kůry
  • 100 g hladké mouky

Jahodová pěna

  • 350 g jahodového protlaku, oslazeného (viz níže)
  • 250 g smetany ke šlehání
  • 180 g zakysané smetany
  • 8 plátků želatiny Dr. Oetker
  • asi 3 lžíce cukru moučka

Jahodové želé

  • 75 ml naředěného jahodového protlaku
  • 1 plátek želatiny Dr. Oetker
  1. Piškotové těsto upeču podle základního receptu, a to ve formě o průměru 20 cm. Korpus nechám vychladnout.
  2. Připravím si jahodový protlak: Zmrazené jahody dám vařit. Ony se nejprve rozmrazí a pak se začnou rozvářet. Bude to hodně řídké, jak jahody pustí vodu, takže je chvíli takto vařím, aby se něco vody odpařilo. Jahody aspoň dostatečně změknou a budou se lépe pasírovat. Takže když jsou jahody povařené, propasíruji je vařečkou přes síto. Udělám to důkladně, aby kromě zrníček nezbyl v podstatě žádný odpad. Protlak vrátím na plotnu a osladím krupicovým nebo třtinovým cukrem podle chuti – ne moc, jen aby se zvýraznila jahodová chuť. Ještě chvilku povařím, ať se cukr rozpustí. Můžu přidat i lžičku citronové šťávy a trochu vanilkového extraktu. Já jsem si protlak připravila den předem, takže jsem po vychladnutí misku zavíčkovala a protlak uložila do lednice. On tak do druhého dne ještě dotuhne.
  3. Jahodová pěna: Odvážím požadované množství jahodového protlaku. Ten není tak hustý jako pyré, není to hustá kaše, ale ani není úplně řídký – takový hustší sirup je to. Dám ho ohřát a zatím si do studené vody namočím plátky želatiny. Do vody je vkládám jednotlivě, aby se plátky k sobě nepřilepily. Když jsou měkké a jahodový protlak teplý až horký, každý plátek v dlani vyždímám a vložím do protlaku. Zamíchám. Želatina se v mžiku rozpustí. Jahodový základ nechám chladnout. Rychleji to půjde, když ho postavím do nádoby se studenou vodou, kterou obměňuji.
  4. V míse vyšlehám vychlazenou smetanu ke šlehání do skoro tuha. Přidám zakysanou smetanu a promíchám. Osladím – opět dle chuti, a promíchám. Dala jsem přibližně tři lžíce cukru, ale je lepší ochutnat a vyladit to dle potřeby. Jahodový protlak už oslazený je, takže cukr nadávkuji tak, aby smetanová směs chutnala tak akorát. Nakonec začnu přilévat vychladlý jahodový protlak se želatinou. Během vlévání promíchávám drátěnou metlou. Nakonec pěnu promíchám gumovou stěrkou, důkladně, abych setřela vše ze stěn a dna, a pěna měla stejnoměrně růžovou barvu.
  5. Příprava piškotového korpusu: Vychladlý piškotový korpus rozříznu na dva stejně silné pláty. Každý by měl být vysoký asi 1,5-2 cm. Je hodně pravděpodobné, že ještě zbude nějaký odřezek shora, aspoň já se zbavovala přihnědlého vršku. Taky jsem trošku seřízla strany, kde byly tmavší. Oba pláty položím na sebe a najdu vhodné „kolečko“, neboli šablonu, kvůli vyříznutí středu – může to být hrnek, miska, korkové prostírání atp. Toto kolečko má mít stejný průměr, jaký je poloměr celého korpusu. Takže když má korpus průměr 20 cm, potřebuji šablonu o průměru 10 cm. Tu položím na korpus doprostřed a ostrým nožem vykrojím kruh. Takže mám dvě malá piškotová kolečka a dva piškotové kruhy s dírami uprostřed.
  6. Sestavení dortu: Na rovný pevný podnos umístím první piškotový kruh s dírou. Z jednoho piškotového kolečka seříznu velmi tenký plátek, vložím jej do díry a ještě zmáčknu, ať je opravdu tenký. (Původně jsem tam chtěla rovnou nalít pěnu, ale asi by se pak špatně vyndavaly jednotlivé dortové řezy, protože pěna by se k podnosu přilepila, proto jsem radši udělala celistvé dno z piškotu.) Kolem umístím nastavitelný ráfek, který vyložím pruhem dortové fólie. Ráfek je nastavený na větší průměr než má korpus, aby po obvodu zbyla malá mezera. Ráfek dole utěsním potravinovou fólií omotanou kolem dokola, aby pěna moc nevytékala na podnos. Připravím pěnu a nejdřív ji lžící nanesu po obvodu dortu (samozřejmě trousím pěnu i na piškot, ale to ničemu nevadí). Zabouchám podnosem o stůl, aby se pěna mezerou propadla dolů. Pak lžící nanesu pěnu do středové díry, a to po úroveň piškotového plátu – pěna a piškot jsou tedy v jedné rovině. Na pěnu ve středu položím druhé piškotové kolečko a jemně přitisknu. Další pěnu naliji kolem něj, zase tak, aby se horní plochy pěny a středového kolečka zarovnaly do stejné úrovně. Na to položím druhý piškotový kruh s vykrojeným středem. A teď už můžu nalít všechnu zbývající pěnu najednou – ona jednak zaplní vykrojený střed a zároveň celý piškot zakryje. Povrch pěny rozhrnu, zase trochu zatřesu, aby při obvodu pěna protekla dolů do mezery, a povrch dortu uhladím. Dám hned do mrazáku, aby pěna zatuhla co nejrychleji, protože přece jen bude spodkem trochu utíkat. Pak přemístím do lednice.
  7. Dokončení: Jahodový protlak, který mi zbyl (asi 50 ml) doplním vodou na 75 ml. Ohřeji ho. Namočím plátek želatiny do studené vody, a když změkne, vyždímám ho a rozmíchám v teplém jahodovém protlaku. Vlažný ho naliji na zatuhlý povrch dortu a špachtlí roztáhnu po celé ploše – sám od sebe není tak řídký, aby se snadno rozlil pouhým nakláněním dortu. Já ještě doprostřed postavila vykrajovátko a trochu ho do pěny zabořila, aby v jahodovém želé vznikl ozdobný tvar. Nechám v lednici přes noc. Pak už stačí jen opatrně vyndat vykrajovátko, odmotat potravinovou fólii, očistit podnos, odstranit ráfek, sloupnout dortovou fólii a sníst to.

Piškotový dort s jahodovou pěnou

Tipy: Tento recept není nic moc nového, ale ono se toho u pěn ani moc vymýšlet nedá. Zajímavý je tedy spíš šachovnicový efekt, který vznikne po rozkrojení na jednotlivých dílcích dortu díky tomu, že se piškot na sebe vrství střídavě: obvodový kruh-střed-obvodový kruh. Horní vrstva želé má za účel především ochránění povrchu před osycháním – obvod dortu se dá chránit dortovou fólií, ale vršek ne. Pěna je taková trošku hutnější, jak je tam zakysaná smetana, a i chuť je jakoby méně jemná, než když je pěna čistě jen ze smetany ke šlehání. Ale kyselá není. Protože má ale smetana ušlehaná do skoro tuha podobnou hustotu jako zakysaná smetana, není nutné se držet přesně poměru, jaký je v receptu, ale můžete přidat více sladké smetany na úkor té zakysané, aniž by bylo nutné měnit množství želatiny. Zmrazené jahody jsem použila v balení 750 g a recept jsem posléze vymyslela tak, abych využila všechen protlak, který jsem z nich vyzískala.

Komentáře: 13

Katka
26.8.2016 9:50

Bezva nápad 🙂

Eva
26.8.2016 20:43

No, když si chce člověk věci trochu zkomplikovat… 😉

Konůpková
2.10.2016 10:51

Práci si velice usnadníte tím že celou formu na dort nebo ráfek na tácku vyložíte potravinářskou folií a přehnete ji nahoře přes okraje, nic nevyteče. Správně uvádíte namočení želatiny, ani na sáčku vaječné želatiny to není.

Eva
2.10.2016 12:31

Tak přiznám se, že nevím, co myslíte vaječnou želatinou. A s tou fólií by to sice nikde nevyteklo, ale pak by byl problém, co s ní, protože kdyby byl dort na ní, už by ho z ní nikdo nedostal. Fólie je velmi přilnavá, ta zpod dortu nejde vytáhnout jako třeba pečicí papír. Nehledě na to, že by z ní nebyly dokonale hladké boky, protože fólie se vždycky někde nakrabatí a přehne. Ale pro vytékání je to jistě účinné opatření.

Eva
19.3.2018 9:44

Evičko, o víkendu jsem si tenhle dort pekla k narozeninám, aby ho jedli i moji kluci (2, 5). Ačkoliv se z piškotu stal soudek (a to jsem si zrovna při pročítání diskuse u základního receptu na těsto říkala, co se tím myslí – a prozřetelnost mi to ukázala :)), pěna to schovala a na chuť to vliv nemělo :). Každopádně v lednici zbývá malý kousek dortu z pěti vajec :). Pěna je skvělá, drží i se šesti plátky želatiny. A příště se pustím do čokoládového :). Díky za krásné stránky.

Eva
21.3.2018 17:35

Jsem moc ráda, že výsledek byl dobrý a pochutnali jste si. 🙂

Sasa
6.4.2018 12:13

Prosim Vas nevite kolik zelatiny v prasku nahradi jeden zelatinovy list???
Pisi z Kanady a nemohu zelatinove listy dostat.
Dekuji za krasne stranky, uz pecu…..

Eva
10.4.2018 17:23

To bohužel nevím a ani porovnat gramáž v tom myslím nepomůže, protože obě želatiny se jinak používají. Asi nezbude, než si najít nějaké recepty s práškovou želatinou a z nich to zkusit vydedukovat. Pak vyzkoušet a pak korigovat. Tak hodně štěstí. 🙂

Lenka
20.3.2019 13:30

Zkusila jsem s agarem (želatinu jsem neměla, zato pytlík agaru 🙂 ) a sice jsem to nejspíš s množstvím agaru trochu přehnala (nesoustředila jsem se, páč se mi péct nechtělo, ale co s tou hromadou španělských jahod.. :)) ). Správný poměr agaru by měl být (rovná) lžička práškového (jsou i jiné formy, třeba vločky, tak pozor) na šálek (cca 250 ml tekutiny). V návodu na pytlíku bylo 5-8g na litr, to by tak odpovídalo; uvidím, až ztuhne 🙂 dort se chladí, pěna s agarem vypadá dobře a čeká na zalití jahodovo-agarovým želé. Piškot se choval ukázkově, šlehala jsem poctivých 25 minut a vejce s cukrem opravdu začaly získávat tu správnou konzistenci až po 20 minutách.Wow 🙂 Mám silikonovou formu se skleněným dnem a i když jsem ji omylem vymazala, tak se k ní těsto krásně chytlo, tudíž nevznikl „soudek“ 🙂 Vyndavá se z ní velmi snadno a neprotekla ani pěna, když jsem dávala už naplněný dort do lednice, takže za mě fajn alternativa k dortové folii 🙂

Eva
21.3.2019 11:43

Díky za zkušenost. 🙂

Sofka
15.5.2019 12:49

Dobrý den. Měla bych malý poddotaz :-)). Jaké je výchozí množství zmražených jahod? Díky

Eva
9.6.2019 22:28

Teď z hlavy nevím, ale kupuji je v Lidlu. Že by 500 g? Nejsem si ale jistá.

Petra
29.9.2019 16:02

Dobrýe den, může být tento dort i partový? Nevím, jestli to želatina udrží.. A pokud na vrchní vrstvu dám marcipánová zvířátka, neroztečou se?
Děkuji!

Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.


Kousek dortu
Rybí oko
Eva@KousekDortu.cz
© 2013-16 KousekDortu.cz

Navrženo pro mobily