Je libo kousek dortu?

KousekDortu.cz

Dorty, koláče, bonbóny, sladkosti …

Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké.

Modelovací čokoláda

modelovací čokoláda

  • 30 ml kukuřičného sirupu
  • 90 g čokolády
  1. V misce nad párou nechám rozpustit čokoládu.
  2. K rozpuštěné čokoládě přidám sirup a míchám vařečkou. Během chvíle hmota zhoustne. Jakmile se začne odlepovat od stěn misky a vytvoří jakoby kouli, přendám hmotu na kus potravinové fólie a těsně zabalím. Nechám při pokojové teplotě ztuhnout.
  3. Tuhou hmotu propracuji v prstech. Nyní se z ní dá modelovat nebo ji rozválet a vykrajovat nějaké tvary.

Tipy: Pro modelovací čokoládovou hmotu je nejlepší hořká čokoláda, a to přibližně 60%. Když je obsah kakaa v čokoládě vyšší, tak je hmota víc tuhá a jakoby sušší, a hůř se zpracovává. Ale tvar (třeba kytka) zase spíš vytvrdne. Mléčná a bílá čokoláda moc vhodné nejsou, protože hmota je pak měkčí, ale hlavně je taková mastná a víc lepí, takže se s ní moc dobře nepracuje. Konkrétní tuhost hmoty (zvlášť u malých dávek) je vždycky trochu otázka, protože sirup těžko odměříte na mililitr přesně. Taky nevíte, jak se v hmotě zachová ta daná čokoláda. Ale nějak s ní vždycky pracovat jde. Určitě ji nedávejte do lednice, leda na chvíli, pokud pospícháte. V lednici totiž hmota ztuhne opravdu hodně a je pak nutné ji nechat nějakou dobu povolit. Stejně tak není dobré tuto hmotu dlouho uchovávat, protože postupem času víc tvrdne. Teoreticky by šlo s modelovací čokoládou i potahovat, ale asi by to bylo dost náročné, a já osobně bych se do toho raději nepouštěla.

dort_trichocolate

Komentáře: 23

IVETA
9.2.2015 21:01

DOBRÝ DEN,EVIČKO,RÁDA BYCH SE ZEPTALA, ZDA JE VHODNÉ POUŽÍT TAKÉ MLÉČNOU ČOKOLÁDU…MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚD,IVETA Č.

IVETA
9.2.2015 21:03

AHA,NEČETLA JSEM CELÉ,UŽ JSEM SE TO DOZVĚDĚLA,DĚKUJI MOC ZA DALŠÍ SKVĚLOU VYCHYTÁVKU…!

Eva
10.2.2015 0:03

A je to. 😉

Sára
23.2.2015 21:12

Mám dotaz. Je modelovací čokoláda populárnější pro dětí více než marcipán ?

Eva
23.2.2015 22:24

To nevím, já děti nevlastním. Ale modelovací čokoláda chutná v podstatě jako čokoláda, tedy ta tmavá jako hořká čokoláda. A tu myslím děti moc nemusí. Na druhou stranu je sladká, takže asi budete muset vyzkoušet. 🙂

Barusczka
2.3.2015 10:11

Vy jste hvězda. Konečně někdo, kdo dělá nádherné dezerty přesně podle mého gusta a lahodící oku a tímto receptem (který znám jen v angličtině) jste mne utvrdila o tom, že hned jak budu v Česku, udělám všechny vaše dezerty pro mé nejmilejší. Děkuji!

Eva
2.3.2015 13:27

No páni, tak hvězda… 🙂 Děkuji moc.

Hanča
26.5.2015 11:22

Modelovací čokoládu jsem objevila asi před dvěma lety, a přiznám se, že od té doby s ničím jiným tak ráda nepracuji. Vždycky rozpustím čokoládu, nechám ji trochu zchladnout, a pak po troškách přidávám sirup (dávám i jiné, nebo glukózu u bílé čokolády), dokud to nemá tu správnou konzistenci. U prvního pokusu jsem byla celkem zoufalá, než jsem přišla na to, že do správné konzistence se dostanu až poté, co se to chvíli šíleně drolí a vypadá to na vyhození. S hmotou kromě vyrábění všeho možného i potahuji, pracuje se s ní výborně, neosychá, netrhá se. Prostě úžasná věc, co stojí za vyzkoušení 🙂

Štěpka
27.5.2015 21:31

Hani, neodhadnete poměr na hmotu, kterou potahujete? Já dávala na svůj první pokus 2 lžíce kukuřičného na 100 g čokolády. Byla z toho hladká hmota, po vychladnutí v lednici se dala moc dobře tvarovat. První pokus a růže celkem ucházející – s maolejovanýma rukama, ale rozválet na potah, to bych s ní nedala.

Andrea
17.10.2015 10:30

Dobrý den, je možné použít i jiný sirup než kukuřičný?

Eva
17.10.2015 18:27

Já myslím, že by to mělo jít, u tmavé čokolády by ani nevadila tmavá barva sirupu. Vyzkoušené to ale nemám, to budete muset sama.

jana
15.4.2016 8:34

Dobrý den, tak nevím ,ale asi jsem udělala někde chybu,protože se mi čokoláda táhne jako guma a modelovat tím pádem z ní nic nejde. Mohla byste mi poradit.Děkuji Jana

Eva
15.4.2016 19:19

Jediné, co můžu poradit, je vyladit podle konkrétní situace poměr čokolády a sirupu, nic jiného s tím nelze.

jana
16.4.2016 19:28

udělala jsem to znovu a celkem se zadařilo, nyní je to sice trocu tužší, ale lepší nežli ta guma

jana
27.4.2016 19:40

Dobrý den, mám ještě dotaz na tuto hmotu,zda má chutí i konzistencí připomínat karamelky?Děkuji

Eva
27.4.2016 22:54

Ony jsou karamely různé, takže nevím, jaké přesně myslíte. Jako klasické karamely to nechutná, protože tam není karamel. Chutná to opravdu skoro stejně jako čokoláda, protože ten bezbarvý kukuřičný sirup vlastně žádnou chuť nemá, je jen sladký. Konzistence je taky trochu jiná, protože karamely se táhnou až do nitě, tohle ne. Prostě je to taková hmota, tvárná ano, vyválet se dá taky, ale když ji budete tahat, tak se přetrhne.

jana
28.4.2016 13:07

Tak to mám zase někde chybu, protože mě se táhne, ne moc ale jen tak se nepřetrhne, vytvarovala jsem růži, ala stále padala a trvalo poměrně dlouho než ztuhla, nebo uschla. Chutná celkem po čokoládě, ale ja prostě žužlavá nedá se kousat jako čokoláda, lepí se na zuby Děkuji

Eva
28.4.2016 21:30

Ono to chce zkoušet, protože dávkování sirupu je takové podle oka a každá čokoláda je jiná, z mléčné a bílé čokolády to nikdy nebude úplně tuhé, čím víc hořká čokoláda – tím tužší… takže to chce prostě individuálně vychytat. 🙂

Pavel
27.3.2017 22:43

Udělal jsem dle popisu a zajímavé bylo, že po prvním zpracování byla čokoládová modelovací hmota použitelná a tvárná. Vyválel jsem a vykrájel několik květů. Zbytek hmoty jsem už neměl čas zpracovat, a tak jsem si jí zabalil do potravinové fólie nechal v kuchyni při cca 23 stupních. Když jsem jí chtěl znovu použít, byla tak tvrdá, že se s ní už nedalo pracovat. Když jsem jí zahřál, tak jako by se srazila. Oddělil se tuk od tuhé hmoty a už mě to nešlo zpracovat. Mojí chybou asi byla čokoláda… Použil jsem tu z Lidlu 52% a to byl asi kámen úrazu. Příště půjdu do té 60%.

Eva
28.3.2017 20:39

No já bych možná zkusila spíš přidat sirupu, protože jediné, co tady způsobuje tvrdost, je čokoláda. Kdybyste použil čokoládu s vyšším obsahem kakaa, tak to ztuhne ještě víc. Já jsem tedy dělala modelovací čokoládu jen dvakrát, protože mě to moc neláká, a nejsem tak žádný expert. Ale správně by měla být odleželá čokoláda tuhá právě tak, aby se dala ještě zpracovat rukama. Ona teplem dlaní po chvíli zvláční a pak se dá prohníst do zpracovatelné podoby. Jestli byla opravdu jak šutr, tak tam podle mě bylo moc čokolády.
Nebo ji když tak zpracovat hned začerstva, jak jste to částečně udělal, aspoň pak pěkně a spolehlivě ztvrdne a udrží tvar.

Mai B.
27.8.2018 19:05

Kde se dá takový sirup zakoupit? Nebo je možné pracovat i s jinými?
Předem děkuji za odpověď! 🙂

Eva
31.8.2018 17:32

Na Mělníku máme takový zdravý obchůdek, jmenuje se „Zdravý obchůdek“. Tak tam ho seženu. Takže bych řekla, že bude klasicky v nějakých biopotravinách. Mohl by být i ve velkých hypermarketech, kde jsou hojně zásobeni vším možným.

Anonym
15.1.2021 16:04

Může prosím někdo napsat úplně přesné dávkování čokoláda sirup značku čokolády i sirupu jinak je víc škod než užitku

Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.


Kousek dortu
Rybí oko
Eva@KousekDortu.cz
© 2013-16 KousekDortu.cz

Navrženo pro mobily