Je libo kousek dortu?

KousekDortu.cz

Dorty, koláče, bonbóny, sladkosti …

Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké.

Pistáciová pasta

pistáciová pasta

Pistáciovou příchuť mám ráda, takže mě už dlouho lákalo připravit si poctivou pistáciovou pastu na ochucování sama doma. To ale vyžaduje nesolené pistácie, což je ve zdejších končinách problém. Natož, aby ty pistácie byly pěkně zelené – znáte to asi také, místo zelených pěkných oříšků jsou to takové hnědé seschlé chudinky. Když jsem tedy v Makru narazila na sáček krásně sytě zelených pistácií, už důkladně oloupaných, neodolala jsem. I když z té ceny se mi lehce podlomila kolena. Ale pro jednou…

Pak už zbývalo vyřešit jen maličkost: jak je pomlít, aby výsledná drť byla opravdu jemná. Pročetla jsem různé recepty, povětšinou zahraniční, protože u nás se s pistáciemi moc nepracuje, a skoro ve všech se rozmixovaly spolu s cukrem a trochou vody a oleje buď v mixéru nebo ve food processoru (což je možná to samé, kdo se v tom má vyznat). Mám jen ponorný mixér a tím to tedy nešlo. Je pravda, že část pistácií se přeměnila na pastu, ale stejně velká část zůstala v malých kouscích a dál už to rozmixovat nešlo, což byl na můj vkus příliš velký odpad, u tak drahého tovaru je třeba využít vše do posledního drobku. Další doporučovanou metodou byl hmoždíř. Hmoždíř mám, ale výsledek byl přibližně stejný, navíc namáhavý. A pak mě naštěstí osvítil nápad: oříšky pomlít nejdřív na mlýnku na strouhanku a pak na mlýnku na mák (rovnou na něm to nešlo, i když jsem oříšky napůlila, protože do šneku nechtěly padat). Výsledek byl přesně takový, jaký jsem chtěla: jemný a bez znatelných kousků. Pak už stačilo jen málo a pistáciová pasta byla na světě.

Recept

  • 120 g nesolených loupaných pistácií
  • 100 g cukru moučka
  • asi 5 lžic horké vody
  • asi 1/2 lžičky mandlového extraktu
  • 1 lžička oleje z pistácií (lze nahradit jiným)
  1. Nejprve je třeba připravit si pistácie. Ideální je koupit už loupané, hezky zelené. Takové pistácie stačí jen na velmi mírném ohni pomalu nasucho opražit – nemají zhnědnout, natož se připálit, účelem je, aby se rozvoněly. Druhou možností je koupit neloupané nesolené. Tyto se vyloupají a pak spaří na chvilku vařicí vodou, stejně jako mandle. Díky tomu se z nich dají sloupnout zbytky hnědých slupek, ovšem není to tak snadné jako u mandlí, takže trochu piplačka. Pak je třeba pistácie opražit, jak bylo popsáno výše, ony tím i dobře doschnou.
  2. Takto připravené zchladlé pistácie pomelu na mlýnku na strouhanku. A pak je pomelu ještě jednou na mlýnku na mák. Díky tomu získám jemnou drť – základ pasty.
  3. Jemně namleté pistácie smíchám s cukrem moučkou a promíchám. Dám vařit vodu. Po lžících přidávám horkou vodu k pistáciím a cukru, vždy promíchám, než přidám další lžíci. Když má pasta požadovanou hustotu, přidám ještě mandlový extrakt a pistáciový olej, a naposled dobře promísím.
  4. Pistáciovou pastu uchovávám v uzavřené nádobě v lednici. Sice nevím, jak dlouho takto vydrží, ale nějaký čas bez problémů, protože se na ní nemá moc co kazit.

Tipy: Jak už jsem zmínila, sehnat vyloupané nesolené pistácie je velmi obtížné. Spíš než v kamenných obchodech (nejste-li z Prahy) se to povede na internetu. Můžete vyzkoušet např. tento e-shop s ořechy. V nejhorším případě lze použít i solené neloupané pistácie, které se dají sehnat snadno. Spařením v horké vodě se zároveň opláchnou od soli, i když stopově tam slanost zůstane, přesto pokud nic jiného nezbude, je toto řešením. Stále ale platí, že by i takové pistácie měly být zelené. Barva pasty na fotce je autentická, nepřibarvovala jsem ani žádným potravinářským barvivem. Hustotu si určete sami, ale pokud ji chcete použít ve větším množství do máslového krému, udělejte ji dost hustou, jinak bude krém hůř tuhnout.

Další tipy: Mandlového extraktu dejte podle vlastní chuti, právě on dělá tu charakteristickou pistáciovou chuť známou z levnějších produktů. Když jsem byla malá, hrozně mi chutnala pistáciová zelená zmrzlina, aniž bych řešila, co to „pistáciová“ vlastně znamená (pistáciová = zelená). Pak jsem u moře jedla italskou pistáciovou zmrzlinu a nechtěla jsem nejdřív věřit, že je to ona – nebyla tak krásně zelená, byly v ní kousky oříšků a oříškově i chutnala. A tehdy mi teprve docvaklo, že pistácie jsou oříšky a že ta zmrzlina z dětství s nimi neměla kromě názvu moc společného. Obdobné je to s ochucovacími pastami, které se dají koupit. Pistácie ve složení sice najdete (i když bůhví kolik jich tam vlastně je), ale pak je to nastaveno mletými mandlemi, ochuceno mandlovým aroma a obarveno nazeleno. Nic ve zlém, také jsem jednu takovou pastu vyzkoušela a mě ta chuť prostě chutná, takže nejsem proti. Ovšem pasta připravená čistě z pistácií je přece jen o něčem jiném, ovšem ta cena vyjde podstatně výš. Vanička průmyslově vyráběné pistáciové ochucovací pasty stojí asi 200 Kč, ale to v případě, že zakoupíte výrobek podobného složení, jaké jsem popsala. Sehnat se dá i pasta za 50 Kč, ale už z té ceny musí být každému jasné, že tohle raději nebrat (viz složení: aromatizované části aromatizovaný přípravek, přírodní aromatizované substance, cukr, voda, glukózový sirup, pistáciové ořechy, alkohol, modifikovaný škrob E1412, nosič E1520, stabilizátor E415, E412, E420, emulgátor E472c, zahušťovadlo E413, barva E141, E100).

Komentáře: 20

Katka
22.9.2014 14:12

SUPER! Hned zkusím !!!

Eva
22.9.2014 16:14

Tak ale honem!!!

Jana
17.7.2015 14:08

Je to super!!! Určitě brzo vyzkouším (až teda narazím na nesolené pistácie 🙂 ). Nemáte náhodou zkušenosti i s jinými příchutěmi? Chtěla bych si vyrobit třeba jahodovou nebo nějakou ovocnou protože nechci ty průmyslově vyráběné.

Eva
17.7.2015 14:13

Ovoce (jahody, maliny…) stačí prostě jen rozvařit, propasírovat a pak dlouho s přiměřeným množstvím cukru vařit, dokud nevznikne hustší pyré. U některých receptů to tu najdete.

Jana
31.7.2015 9:53

Děkuji :-).

Katka
15.3.2016 9:20

Včera jsem ji dělala. Trochu jsem ji upravila, mám ji bez mandlového extraktu a olej jsem použila kokosový a je výborná… Máme v lednici novou „drochu“ :o)

Eva
16.3.2016 10:20

No mně se sice zdá, že to nemůže mít pistáciovou příchuť, protože kokosový olej je velmi aromatický, ale dobré to být může, to zase ano. (Já kokosák miluji, já se s ním mažu místo tělového mléka. 🙂 )

Martin
16.3.2016 13:08

Celkem spolehlivě se dají zelené blanšírované pistácie koupit v obchodech Diana-oříšky. Zrovna si jich odtamtud pytlíček nesu…

Eva
16.3.2016 17:07

Gratuluji. 🙂

Miroslava
14.7.2016 15:08

Dobrý den,
pistáciovou pastu vyzkouším. Jen nevím, kde vsude se dá použít. Kokdtuji kdd s čím. Teď zrovna s extraktama a vanilkovou pastou. U těch vím, kam s nimi. U téhlté né.
Děkuji za odpověď.

Eva
14.7.2016 23:51

Pistáciová pasta se používá k dochucování krémů nebo pěn. Jestli děláte domácí zmrzlinu, tak i do ní. Na samotnou konzumaci je příliš intenzivní.

Miroslava
26.7.2016 11:50

Děkuji Vám za odpoveď. Na pistaciovou zmrzlinu se chystám. Objevila jsem v Albertu pražené nesolené. Jen spařit, vysušit a použít. Jen mám ještě jeden problém. Nemám mandlový extrakt. Dá se něčím nahradit? Krom těma od dr.Oktera?

Eva
27.7.2016 0:07

Bez mandlového extraktu to asi nepůjde, on opravdu dodává tu charakteristickou chuť. Samy pistácie moc chuťově výrazné nejsou. Když nemáte extrakt, tak použijte aspoň to mandlové aroma od Oetkera. V tomhle případě by v tom nemusel být moc velký rozdíl.

Miroslava
27.7.2016 15:06

Pokud je do pasty tak důlezity, bude muset pasta chvili pockat, nez se mi mandlovy extrakt dovyrobi. Ale rada si pockam. Vcera jsem koupila 200g pidtacii a po vyloupani, oloupani do zelena me nezbylo temer nic. Kolik ze baleni jste potrebovala? 😁

Eva
29.7.2016 0:38

Já jsem kupovala 200g balení vyloupaných pistácií. 😉

Miroslava
4.11.2016 11:04

Taaak. Konecne extrakt z mandli hotov! Můze se o vikendu piplat.
Jsem zvedava, co vytvorim 🙂

Anonym
9.11.2016 17:55

Pro mě zásadní otázka.Jak je výrobek,bez konzervantů
trvanlivý a kde se dá sehnat pistáciový olej?Děkuji za odpověď.

Eva
9.11.2016 22:11

Pistáciový olej jsem koupila jednou v Lidlu, měli ho v akci (delikatesy nebo něco takového). Ale lze použít i chuťově poměrně neutrální slunečnicový olej, nebo i olej z vlašských ořechů, ten jsem kdysi kupovala i normálně v Kauflandu, byť nebyl kdovíjak kvalitní. Pokud jde o trvanlivost, tak samozřejmě, nejde o průmyslový výrobek s konzervanty, takže nevydrží měsíce ve špajzu. Ale o to mi po pravdě ani nejde. Když chci na něco použít pistáciovou pastu, tak si ji prostě udělám a použiju. Ale něco by vydržet měla, protože olej ani mleté oříšky se hned tak nezkazí, leda byste je nechala na sluníčku v teple, to by pak asi žlukly. Nakládání do oleje navíc patří k nejstarším způsobům konzervace potravin. Ale kolik týdnů či snad dokonce měsíců vydrží pasta v lednici, to opravdu nedokážu říct.

Terka
8.4.2018 23:24

Tip: nesolené neloupané pistácie (docela velké balení) mají v Lidlu. A pokud jste z Brna, nesolené a dokonce vyloupané pistácie seženete ve stánku s oříšky, který stojí vedle tramvajové zastávky (linka 1, směr Bystrc) u hlavního nádraží 🙂 a za přijatelnou cenu (cca 70 Kč za 100 g).

Eva
10.4.2018 17:20

Vidíte, já v Lidlu viděla zatím jen neloupané ale solené, tak na to mrknu.

Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.


Kousek dortu
Rybí oko
Eva@KousekDortu.cz
© 2013-16 KousekDortu.cz

Navrženo pro mobily