Vánoční cukroví
Rozhodla jsem se podělit o recepty na vánoční cukroví, které peču každý rok. Sice je to asi zbytečné, protože vánoční recepty se v rodinách dědí a uchovávají, a mě osobně by vůbec nenapadlo zkoušet jiné, když jsem na tyto zvyklá a chutnají mi. Ale třeba se může najít někdo, komu přijdou vhod. Nebo bude jen zvědavý a bude chtít po letech vyzkoušet jiný recept na vanilkové rohlíčky… aby pak zjistil, že ty jeho jsou stejně lepší.
Nepatřím k těm, kdo pečou mnoho druhů nebo pořád něco vymýšlejí. Ani nepeču kvanta cukroví – jedna menší krabice a do Silvestra máme spotřebováno. Zůstávám věrna oblíbeným druhům vánočního cukroví, a to jsou vanilkové rohlíčky, srdíčka z lineckého těsta a pracnové hvězdičky. Na vysvětlenou: jde v podstatě o klasické pracny (medvědí tlapky), ale protože mám ráda jednoduchost a pečení formičkového cukroví rozhodně jednoduché není, tak těsto vyválím na silnější placku a vykrájím menší tvary. Ono to ve výsledku vyjde nastejno, jen je to mnohem rychlejší a snazší. Tyto tři druhy cukroví nám bohatě stačí, protože nám nejvíc chutnají a chuti jsou tu docela hezky namíchané: vanilkovo-ořechová, nakysle citronová a skořicově-kakaová. A samozřejmě že naše rodinné recepty jsou ze všech nejlepší. 🙂
Vanilkové rohlíčky
- 350 g hladké mouky
- 1/4 lžičky prášku do pečiva
- 100 g moučkového cukru
- 120 g jemně mletých vlašských ořechů
- 2 větší žloutky
- 250 g měkkého másla
- trochu vanilkového extraktu
Linecká srdíčka
- 200 g hladké mouky
- 80 g moučkového cukru
- 120 g měkkého másla
- 2 větší žloutky
- trochu vanilkového extraktu
- trochu strouhané citronové kůry
- pár kapek citronové šťávy
Pracnové hvězdičky
- 280 g hladké mouky
- 140 g moučkového cukru
- 140 g jemně mletých vlašských ořechů
- 200 g měkkého másla
- 2 větší žloutky
- trochu vanilkového extraktu
- trochu skořice (sypu podle oka, mohla by to být hrubým odhadem tak jedna lžička)
- asi tři lžíce voňavého kakaa s obsahem tuku 20-22 %
Postup je vždy stejný: do velké mísy (zadělávám v míse, ne na vále, je to čistší práce) proseji mouku a cukr, popř. prášek do pečiva. Přisypu ořechy, jsou-li v receptu, přihodím máslo nakrájené na kousky, vrazím tam žloutky, a pak podle receptu další ingredience. A ručně propracovávám, dokud nemám v míse kouli soudržného hladkého těsta. To zabalím do potravinové fólie a dám odpočinout do lednice. Ideálně si těsta zadělám večer a druhý den peču.
Vanilkového extraktu vždycky trochu kápnu pro lehké ovonění, přijde mi to lepší a hlavně účinnější než vanilkový cukr. U vanilkových rohlíčků dám vanilky trochu víc. Citronovou šťávu do lineckého těsta přidávám jednak proto, že podpoří citronovou chuť, která tam podle mě nemůže chybět, jednak jakožto tekutina pomůže těstu spojit se dohromady a jednak citronová šťáva napomáhá tažnosti těsta. Linecké cukroví dělám z trojnásobné dávky (ostatní dva druhy z dávky základní a dohromady je toho tak akorát) a na to množství je citronové šťávy asi jedna lžička a kůra asi z jednoho citronu. Skořice u pracen nemůže chybět, takže rozhodně jí nemůže být jen špetka, ale zase se to nesmí přehnat. Důležité je kakao, to musí opravdu hezky čokoládově vonět. Dávám ho spíš víc, než jen pro lehké obarvení těsta, aby tomu dodalo nějakou chuť – na obrázku to moc nevypadá, protože hvězdičky jsou obalené cukrovou krustou, ale těsto je ve skutečnosti tmavší.
Vanilkové rohlíčky tvaruji ručně – uždibnu kousek, vyválím do válečku a zahnu do obloučku. Na plech je kladu kousek dál od sebe, protože díky prášku do pečiva trochu nabudou. Linecké vyvaluji – co se povede víc tence, to používám jako spodní plné srdíčko, co vyjde silnější, to dávám nahoru jako srdíčko s dírou. Taková srdíčka nejdřív přenesu na plech a teprve tam vykrojím menším vykrajovátkem prostředek, je to jistější kvůli zachování tvaru. Na jeden plech dávám vždycky jen buď plná nebo jen vykrájená srdíčka, protože oba typy se rozdílně pečou. Hvězdičky z pracnového těsta dělám tlustší (půl centimetru to určitě bude), protože je to u nich kvůli chuti lepší, a taky je toto těsto drobivější a dotenka by ani moc vyválet nešlo.
Během vyvalování se snažím podsypávat jen minimálně a nahoru vždy položím rozstřihnutý a rozložený igelitový sáček, aby se váleček nelepil k těstu. Kdybych totiž během vyvalování zapracovávala do těsta další mouku, jen bych ho tím zhoršovala. Při pečení používám na plech papír na pečení. Peču při cca 160°C a neustále hlídám. Jakmile spodní okraje (a tedy spodek vůbec) jen trochu ztmavne, hned tahám z trouby ven. Hned také stáhnu papír s cukrovím mimo horký plech na drátěný rošt. Zvláště pracnové hvězdičky se pečou hrozně špatně, jak jsou tmavé. Není na nich nic moc poznat, proto když už začínám nervóznět, vytáhnu plech a jednu hvězdičku otočím, abych viděla spodek – když je hnědý a má blízko k připalování se, je hotovo. Z trouby je vlastně tahám stejně jako v případě vanilkových rohlíčků vždy trochu nejistá, protože na omak jsou shora měkké, ale ony po vychladnutí ztvrdnou, rozhodně nezůstanou syrové. Nějakou chvíli na pečení ale v troubě samozřejmě potřebují, takže pokud je nechci připálit, je určitě lepší nepéct je zprudka.
Rohlíčky i hvězdičky obaluji v moučkovém cukru, dokud jsou teplé. Vlastně hned, jak se na ně dá sáhnout, aniž bych se spálila. Linecké cukroví po vychladnutí srovnám do piksly, a později slepím marmeládou. Nejlepší je rybízová, protože je nakyslá, s jinou si to ani neumím představit. Ještěže máme na zahradě rybíz. Před slepováním rozložím srdíčka s vykrájeným středem na desku a přes jemné síto je pocukruji moučkovým cukrem. Po slepení pak budou srdíčka shora pocukrovaná, ale prostředek s marmeládou zůstane čistě rudý.
Cukroví peču až asi týden před Štědrým dnem a nemám pocit, že by to bylo málo uleželé. Linecké se od marmelády navlhčí záhy a u zbývajících druhů mi přijde možná i lepší, když to ještě trochu křupne.
A pak přijdou Vánoce a my to sníme.
Komentáře: 5
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.