Ganache
S ganachovými polevami a krémy se v českých receptech zatím moc nesetkáváme. Je to škoda, protože jsou chuťově vynikající a přitom snadné. Ganache (jak už název napovídá) je typická hlavně pro francouzskou kuchyni, a jestli máte doma knihu Kouzlo dezertů od Mirky Slavíkové, nebo jestli sledujete zahraniční pořady typu Báječné dorty, nebude to pro vás žádná neznámá. Když jsem se chtěla něco o ganache dozvědět, musela jsem zapátrat na zahraničních stránkách, protože u nás se s ní moc často nepracuje, takže i zkušenosti chybí. Následující instrukce jsou kompilací různých textů přeložených z angličtiny, a dost mi pomohly.
Ganache je skvělá záležitost – kromě toho, že příprava je velmi jednoduchá (stačí jen čokoláda a smetana), je ganache také univerzální. Lze ji použít jako polevu, krém či náplň např. do pralinek. Dá se snadno obměňovat a dochucovat. A už jsem zmínila, že je vynikající? Čokoláda by měla být samozřejmě co nejkvalitnější, neboť jak chutná čokoláda, tak chutná i ganache. Smetana se používá většinou ta na šlehání. Zajímavou alternativou je zakysaná smetana, která vytvoří protipól k sladké čokoládě (vhodná je proto hlavně v kombinaci s mléčnou nebo bílou čokoládou).
Různé typy ganache se liší jednak podle druhu čokolády (dá se použít hořká, mléčná i bílá čokoláda) a jednak podle hustoty. Hustší ganache se hodí na krém, řidší na polevu. I původně řidší poleva se dá ale použít jako krém, protože díky čokoládě zchladnutím pěkně zhoustne, zvlášť po noci strávené v lednici. Ganache s vyšším poměrem smetany se dá zase dobře vyšlehat do pěnové konzistence.
Nyní k přípravě. Čokoláda se naláme na malé kousky, aby se snadněji rozpustila, v případě čokoládových pecek toto odpadá. Smetana se přivede k bodu varu – jakmile se na povrchu smetany začnou tvořit bubliny, stáhne se smetana z plotny a nalije se na čokoládu. Chvíli se nechá stát, ať čokoláda pěkně poleví, a pak se vše míchá tak dlouho, dokud není všechna čokoláda rozpuštěná a nevznikne hladká hmota.
Pokud se používá zakysaná smetana, dá se čokoláda i smetana najednou do misky, a ve vodní lázni (ne na přímém ohni) se obojí rozpouští a míchá až do vzniku jednotné směsi.
Nyní záleží, co s ganache chceme dál provádět, od toho se odvíjí její teplota při použití. Teplá ganache se dá použít pro fondue. Pokud s ní chceme něco polévat, je dobré ji nechat tak 10 minut stát, aby mírně zchladla a zhoustla. Jestli ji chceme použít jako krém, např. na ozdobení dortu trezírovací špičkou, pak ji necháme chladnout několik hodin, až do požadované konzistence. Proces chladnutí se dá urychlit tím, že miska s ganache se umístí do nádoby s ledovou vodou a za stálého míchání se chladí.
Jestliže chceme ganache šlehat, je zásadní správná teplota. V teplé směsi se bude tuk rozpouštět a neudrží vzduchové bubliny. Je třeba proto směs vychladit. Ale v příliš studené ganache bude zase těžké kakaové máslo obsažené v čokoládě a může způsobit, že vyšlehaný krém se srazí a bude zrnitý. Pro šlehanou ganache je nejlepší pokojová teplota, takže nejprve je dobré dát připravenou ganache v nádobě zakryté fólií na několik hodin do lednice, a asi 1 hodinu (záleží na množství ganache) před šleháním ji z lednice vyndat a nechat ohřát na pokojovou teplotu. Ganache se musí šlehat opatrně a ne až úplně do tuha, nebo bude zrnitá, ale jen do tzv. měkkých vrcholků či špiček (z angličtiny). V praxi to znamená asi 1 minutu, max. 2 minuty šlehání. Ganache se pak dá do lednice vychladit a během toho bude ještě sama zpevňovat. Mléčná a bílá čokoláda bývají náchylnější k zrnité textuře. Pokud už se stane a ganache je zrnitá, je určitá šance to napravit, a to tak, že se nádoba umístí do teplé vodní lázně, aby se čokoláda v teple znova rozpustila, a pak celý postup víceméně zopakovat.
Někdy se může také u ganache stát, že se začne oddělovat kakaové máslo a vytvářejí se jakoby olejové skvrny. To lze napravit přidáním asi jedné lžíce teplé smetany a opětovným vymícháním dohladka.
A tady jsou konečně recepty.
Typická ganache (polevy, glazury, fondue):
- hmotnostní poměr 1:1, tedy např. 100 g čokolády a 100 g smetany ke šlehání
Hustší ganache (krémy, náplně do pralinek):
- hmotnostní poměr 2:1, tedy např. 200 g čokolády a 100 g smetany ke šlehání
Šlehaná ganache (pěny):
- hmotnostní poměr 1:2, tedy např. 100 g čokolády a 200 g smetany ke šlehání
Ganache se zakysanou smetanou:
- hmotnostní poměr 1:1, tedy např. 100 g čokolády a 100 g zakysané smetany
Poměry jsou základní, neznamená to, že neexistuje nic mezi tím. Někdy se lze setkat i se smetanou s nižším obsahem tuku, nebo se smetana kombinuje s mlékem, toto jsou jen ty základní recepty. Lze přidat i kousek másla nebo kukuřičný sirup pro větší lesk polevy. Ganache se dá také různě dochucovat, např. vanilkou, likéry, kávou nebo ovocnými šťávami. Jednou mi takhle zbyla prázdná pikslička od vanilkové pasty a bylo mi líto tu dobrotu vymýt vodou. Tak jsem do ní nastrouhala čokoládu na vaření, zalila troškou horkého mléka s kapkou másla (smetanu jsem neměla) a strčila do lednice. Vznikla z toho nádherně voňavá dobrota, kterou jsem už podruhé připravila naprosto cíleně. Ať je co mlsat.
Kromě těchto základních receptů se můžete podívat i na tři speciální šlehané ganachové krémy. Recepty mám z kurzu vaření s tématem Dort (konkrétně moderní dort francouzského typu), který vedl Michal Nikodem. Kurz pořádá studio Ola Kala v Praze na Vinohradech a můžu ho jen doporučit. Podstatou těchto krémů je, že se hotová a zchladlá ganache vyšlehá se smetanou do nadýchané konzistence. A ačkoli tak na první pohled nevypadají, jsou velmi stabilní a dlouho vydrží. Z tenkého korpusu a několika vrstev těchto ganachových krémů lze vytvořit půvabný (půvabný v mezích možností začátečníka) a vynikající dortík.
Komentáře: 177
Trackbacks
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.