Dort z ganachových šlehaných krémů
Tento dort jsme se učili dělat na kurzu pořádaném kulinářským ateliérem Ola Kala. Skládá se z tenkého dortového korpusu Madelines (recept zde), na kterém je vrstva ganachového šlehaného krému z hořké čokolády a malin, pak vrstva ganachového karamelového krému a nakonec vrstva krému z bílé čokolády posypaná griliášem. Krému je v poměru k těstu hodně, těsta je vlastně minimum, ale v případě šlehaných ganachových krémů to nevadí, protože jsou samy o sobě výborné a na rozdíl od máslových krémů lehké. Je ale jen na vás, jestli si nějaké vrstvy piškotu přidáte. Dort je obalen pruhem hořké čokolády, která byla v tekutém stavu nanesena na pruh vystřižený z transfer fólie.
Ganache šlehaná lískooříšková (griliášová)
Griliáš
- 100 g cukru krupice
- 100 g celých lískových oříšků
Ganache
- 225 g smetany ke šlehání
- 50 g medu
- 300 g bílé čokolády
Dokončení
- 350 g smetany ke šlehání (33 %)
- V pánvi nechám rozpustit a zkaramelizovat cukr, pak sundám z plotny a vmíchám oříšky tak, aby se všechny karamelem obalily. Rozprostřu na plech vyložený pečicím papírem a nechám vychladnout. Pak nalámu na kousky a rozmixuji nebo umelu v mlýnku. (Varování: Jestli takový ulomený kousek ochutnáte, možná nebudete mít nakonec co mlít. Je to výborné.)
- Smetanu zahřeji společně s medem až k bodu varu. Vliji na čokoládu nalámanou na kousky (může být i povolená z mikrovlnky, aby se rychleji rozpustila) a míchám, až se vše spojí v hladkou směs. Nyní se má směs několikrát projet ponorným mixérem, aby měla dokonale hladkou konzistenci (mixér musí být ale ponořený, jinak si tam leda naděláte bubliny) – tuto fázi ale vynechávám, neboť jsem líná. Přikryji fólií a dám přes noc odležet do lednice.
- K ztuhlému ganachovému krému přidám smetanu (obojí má stejnou teplotu, z lednice) a pomalou rychlostí vyšlehám do tuhého krému. Pozor: pokud se směs přešlehá, srazí se. Nakonec vmíchám griliáš.
Tipy: Krém je výborný také do laskonek. Lze jej použít i bez griliáše. Množství připraveného krému podle těchto receptů je docela velké, takže doporučuji začít dejme tomu s jednou tabulkou čokolády. Med lze nahradit nějakým sirupem.
Ganache šlehaná karamelová z mléčné čokolády
Ganache
- 170 g cukru krupice
- 65 g másla
- 340 g smetany ke šlehání
- 2 lžíce medu
- 170 g kvalitní mléčné čokolády
Dokončení
- 300 g smetany ke šlehání (33 %)
- Cukr rozpustím na karamel, pak přidám máslo a horkou smetanu s medem. Nechám vařit, dokud se karamel znovu nerozpustí. Až začne směs tmavnout, houstnout (bubliny jsou „línější“) a všechen cukr u dna je rozpuštěn, naliji karamelovou směs na nalámanou nebo povolenou čokoládu a pečlivě vymíchám. Nakonec ganache promíchám (nebo taky ne) ponorným mixérem do hladce sametové konzistence. Přikryji potravinářskou fólií a nechám v lednici přes noc uležet.
- Ganache a smetanu ke šlehání (obojí z lednice) vyšlehám pomalou rychlostí do hustého krému. Pozor na přešlehání. Pokud ganache v lednici nezatuhla a je tekutější (karamelová směs litá na čokoládu byla méně svařená, tudíž méně hustá), je třeba dát smetany méně, jinak by byl krém příliš řídký.
Tip: Místo mléčné čokolády lze použít i hořkou, ganache nebude tak sladká (ale někdo to rád). Med lze nahradit nějakým sirupem.
Ganache šlehaná čokoládovo-malinová
Ganache
- 250 g malin
- 80 g cukru krupice
- 300 g hořké čokolády (64 %)
Dokončení
- 400 g smetany ke šlehání
- Maliny s cukrem nechám nějakou dobu vařit – jednak aby šly snadno propasírovat, jednak kvůli konzervaci, aby krém dlouho vydržel. Propasíruji přes cedník, abych se zbavila zrníček, a horkou malinovou šťávu naliji na nalámanou nebo povolenou čokoládu. Míchám, dokud se čokoláda nerozpustí a vše se dobře nespojí. A na závěr opět ponorný mixér – tuto ganache většinou skutečně promixuji, je na ní totiž hezky vidět, jak se díky tomu stane hladkou. Přikryté nechám přes noc uležet v lednici.
- Ganache a smetanu (obojí z lednice) smíchám a na nízké otáčky vyšlehám do hladkého hustého krému. Opět pozor na přešlehání.
Tipy: Lepší jsou maliny zmrazené než čerstvé – jednak to vyjde levněji, ale zmrazené maliny mají také výraznější chuť. Místo malin lze použít i jiné ovoce, nejlepší je mírně nakyslé, takže např. směs lesního ovoce nebo rybíz.
Postup výroby dortu
- Upeču piškotový korpus a vykrojím z něho kruh. Kolem něj obtočím pruh průhledné fólie široký minimálně jako má být výška dortu (např. školní desky; fólie nesmí být příliš měkká, aby držela tvar kruhu a tvořila oporu). Okraj zajistím izolepou a hle – právě jsem vytvořila jednoduchou dortovou formu.
- Vrstvy krémů nanesu do formy v takovém pořadí a tloušťce (množství), jak chci. Dobře se to dělá pomocí cukrářského sáčku, protože se tak snadno dostanu až ke kraji. Nakonec hezky uhladím povrch a dám do lednice zatuhnout. Pak už stačí jen fólii odstranit a dortík dozdobit. Stačí ho ozdobit jen nahoře, protože tak aspoň bude vidět struktura vrstev. (Rozhodnete-li se pro pruh čokolády kolem dokola, počítejte s menšími problémy při krájení, je pak lepší použít suchý horký nůž. Místo jednoho pruhu čokolády lze dort oblepit např. obdélníčky z čokolády apod.)
Tipy: Musím se přiznat, že když nyní dělám tyto krémy sama doma, dám vždy smetany o něco méně. Trpím totiž syndromem nedošlehané šlehačky, takže chci mít jistotu, že krém nebude řidší než je zdrávo. (Po aféře se smetanou z Kunína si ale začínám myslet, že chyba není možná ve mně, nýbrž na straně výrobců.) Na podklad se dá samozřejmě použít i klasický piškot. Základní šlehané ganachové krémy (pěny) lze připravit i podle tohoto receptu.
Tento dort je lepší dělat spíše v menší velikosti, ne žádné kolo od vozu. A úplně nejlepší jsou malé dortíčky. To si pak berete, a ještě jeden, a ještě jeden… a najednou kde nic tu nic.
Komentáře: 37
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.