Je libo kousek dortu?

KousekDortu.cz

Dorty, koláče, bonbóny, sladkosti …

Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké.

Limetkovo-citronový nepečený cheesecake

Léto je ideálním obdobím pro různé formy nepečených koláčů a dortů, z tvarohu, smetany, krémových sýrů nebo jogurtu. Jsou výborné, lehké, není těžké je udělat, a když zvolíte podklad ze sušenek, jsou hned hotové. Dá se u nich dobře improvizovat, podle toho, co má kdo rád, takže i následující recept je spíš rámcový a nechává prostor pro různé variace. Nicméně osvěžující limetkovo-citronová varianta je do teplých dní tou nejlepší volbou.

P1020900

Podklad

 • 200 g máslových celozrnných sušenek
 • 100 g másla

Krém

 • 2 balení mascarpone (po 250 g)
 • 2 balení tvarohu (po 250 g)
 • cukr moučka dle chuti
 • na ochucení šťáva z citronu nebo trochu lemond curd
 • želatinový ztužovač zastudena Dr. Oetker

Dokončení

 1. Sušenky rozdrtím na jemné drobky (nacpu je do pytlíku a nekompromisně rozdrtím válečkem). Drť zaliji rozpuštěným máslem a propracuji. Vzniklou směs nasypu na dno dortové formy a namačkám ji tam silou, aby držela pohromadě a vytvořila pevný podklad. Dám do lednice zatuhnout.
 2. Mascarpone, tvaroh, cukr a citronovou šťávu (popř. lemon curd) vymíchám do nadýchaného krému a podle návodu vmíchám želatinový ztužovač (asi 4-5 lžiček). Hmotu naliju na sušenkový podklad, uhladím a dám do lednice ztuhnout.
 3. Dortové želé připravím dle návodu, přičemž asi polovinu požadovaného množství tekutiny nahradím limetkovo-citronovým džemem, zbytek doplním vodou. Džemu může být i víc, hlavně když výslednou směs bude možné prohlásit ještě za tekutinu. Podle chuti trošku osladím, vmíchám práškové želé a dále postupuji podle návodu na zadní straně pytlíčku.
 4. Želé nechám trochu vychladnout (ale aby nezačalo tuhnout) a naliji ho na tvarohovou směs. Nahýbáním formy ze strany na stranu rozprostřu želé po celém povrchu. Pracuji rychle, protože želé připravené z džemu rychleji tuhne. A opět vše strčím do chladu.
 5. Jakmile je dort zatuhlý, vyjmeme jej z formy a sníme.

Nepečený citronový cheesecake malý

Tip: Recept platí pro formu o průměru asi 20 cm, ale malý dortík z polovičního množství je také roztomilý. Já použila nastavitelný ráfek, který je velmi šikovným pomocníkem. Ráfek jsem položila na pečicí papír a papírem vyložila i boky (pak se forma snadno sundá a papír můžu opatrně sloupnout, aniž bych porušila okraj). Navíc papír tím, jak navlhne, udělá na boku takovýto varhánkový efekt. Vyložit formu lze i tužší fólií.

Tipy: Sušenky jsou nejlepší máslové. Často se v obdobných receptech uvádějí i Be-be sušenky, ale ty nemám moc ráda, protože mají pro mě příliš podivně sladce uměle vanilinovou chuť. Osvědčily se mi máslové sušenky z Lidlu, jejich chuť je čistá, neutrální, prostě máslové sušenky. Navíc je mají i v celozrnném provedení, a ty používám úplně nejradši. Množství másla je orientační, já přilévám postupně a tak dlouho, dokud se při hnětení drobky nezačnou po zmáčknutí v dlani spojovat.

 

Komentáře: 5

katka
2.6.2015 22:18

Dobrý den mela bych dotaz zda by na 5.6 mascarpone nestačil 1 tvaroh nebo uplne bez tvarohu…. Děkuji

katka
2.6.2015 22:19

500g *PARDON

Eva
2.6.2015 23:17

Tohle je spíš jen takový typ nepečeného dortu a konkrétní provedení může být různé. Mascarpone, tvaroh, smetana, smetanový sýr, různé poměry, jak libo. Ono to vždycky bude nějak jedlé. 🙂 Jen je třeba zhruba odhadnout množství želatiny na celkové množství hmoty.

Anonym
1.6.2016 20:11

S

L
20.8.2023 21:34

Dorby den, kde jste sehnala limetkocitronovy dzem, prosim?

Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.


Kousek dortu
Rybí oko
Eva@KousekDortu.cz
© 2013-16 KousekDortu.cz

Navrženo pro mobily