Malinová šarlota
Piškotové těsto
- 2 vejce
- 4 lžíce cukru krupice
- 4 lžíce hladké mouky
- 2 lžíce oleje z jader vlašských ořechů
- citronová kůra
- špetka soli
Malinová pěna
- 500 g zmrazených malin
- 100 g třtinového cukru
- 1 lžíce citronové šťávy
- 4 plátky želatiny Dr. Oetker
- 200 g smetany ke šlehání
cukrářské piškoty, maliny na ozdobení
- Bílky vyšlehám s cukrem a špetkou soli do tuhého sněhu. Už jen krátce a na nízkou rychlost zašlehám žloutky rozmíchané s olejem a citronovou kůrou, a vypnu šlehač. Jemně vmíchám prosátou mouku. Těsto rozprostřu ve tvaru kruhu na plech vyložený pečicím papírem a peču při 180°C. Když je piškot hotový, hned jej i s papírem stáhnu z plechu na mřížku, ať může vychladnout. Když vyjde moc hrbolatě, obrátím jej po chvíli vzhůru nohama, aby se placka trochu srovnala.
- Vezmu talíř či podnos, na kterém chci šarlotu mít, a umístím na něj kovový ráfek. Cukrářské piškoty si seříznu, a to jednak dole, aby pěkně stály, a také po stranách, aby k sobě dokonale přiléhaly – když mezi nimi budou mezery, pěna vyteče a nebude to dobře vypadat. Takto upravenými piškoty vyložím ráfek kolem dokola. Pak si změřím, jak velký kruh potřebuji na dno, a vyříznu jej z vychladlého piškotového plátu. Vložím do formy a zkontroluji, že mám všude utěsněno. (Vždy se nejdříve kladou piškoty po obvodu a teprve potom dno, ne naopak.)
- Maliny dám do hrnce, nechám je rozvařit a pak je propasíruji přes síto. Tak získám asi 220-230 g malinového protlaku (zatím to tak alespoň vždy vyšlo). Vrátím do hrnce, přidám cukr a citronovou šťávu a nechám ještě krátce povařit, jen co se cukr rozpustí. Stáhnu z plotny a nechám trochu vychladnout.
- Plátky želatiny namočím do studené vody na několik minut. Když jsou měkké, vyždímám je a metlou je rozmíchám v teplém (nikoli však vroucím) malinovém protlaku. Za občasného míchání nechám chladnout.
- Smetanu vyšlehám do polotuha (asi tak jako hustota poctivého jogurtu). Když je malinová směs už jen vlažná, vmíchám do ní postupně ušlehanou smetanu a dobře vše propojím. Malinovou pěnu naliji do formy vyložené piškoty a dám do lednice ztuhnout, nejlépe přes noc.
- Druhý den odstraním ráfek a šarlotu dle možností dozdobím, nejlépe samozřejmě malinami. Skvěle vypadá, když se po obvodu uváže stuha, proto to také všichni dělají.
Tipy: Z množství uvedeného v receptu jsem připravila šarlotu o průměru asi 18 cm. Cukrářské piškoty se vyplatí koupit nějaké kvalitnější, já je koupila v Lidlu, když byl francouzský týden, a i když byly poměrně drahé, bohatě se vyplatily. Málem jsem je hned snědla, jak byly vynikající. Nebo je samozřejmě také možné si je upéct doma, potom je výhodou to, že se při pečení spečou k sobě a není třeba je seřezávat, upeče se rovnou celý obvodový pás. Nebo se naopak dají použít cukrářské piškoty i na vyložení dna, ale s celistvým kruhovým dnem je dortík na řezu úhlednější. Šarlota (nebo také charlotte) je skvělý lehký moučník a dá se naplnit jakýmikoli šlehačkovými krémy, jinak řečeno pěnami, a ještě jinak bavarois. Malinová a jahodová jsou ale snad nejlepší.
A jiná varianta dortu s malinovou pěnou: obyčejné základní piškotové těsto (je dobré neopominout citronovou kůru, hodně se chuťově k malinám hodí) a dvě vrstvy pěny. Piškot ze tří vajec, pěna z 1,5 dávky v receptu na dort o průměru 20 cm a je hotovo (skoro).
Komentáře: 11
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.