Oříškový dort s marcipánem
Těsto
- 4 větší vejce
- 220 g cukru krupice
- 120 g másla
- 40 ml mléka
- 80 g lískových oříšků
- 2 lžičky PDP
- 210 g hladké mouky
Oříšková šlehačka
- 800 g smetany ke šlehání 40% (4 kelímky)
- 200 g lískových oříšků
- asi 4 lžíce cukru moučka
Ganachový krém z bílé čokolády
- 210 g bílé čokolády
- 150 ml smetany ke šlehání
- 60 g změklého másla
mandlový marcipán na potahování
- Nejdříve ze všeho si opražím všechny lískové oříšky, které budu potřebovat. Nasypu je do suché pánve a na velmi mírném ohni je pomalu pražím. Chvílemi promíchám a dávám pozor, aby se nepřipálily. Když se rozvoní a odlupuje se z nich suchá slupka, stáhnu je z ohně a přendám do misky. Ručně je pořádně promnu, aby z nich co nejvíce slupek opadalo, a ty odstraním. Vychladlé čisté oříšky pomelu najemno.
- Vejce s cukrem šlehám alespoň 20 minut do husté pěny.
- Mezitím rozpustím máslo, nasypu do něj mleté lískové oříšky, přiliji mléko a rozmíchám. (Pokud by směs byla přespříliš tuhá, kápnu ještě trochu mléka.) Směs lehce zamíchám gumovou stěrkou do vyšlehaných vajec.
- Nakonec do mísy proseji mouku s práškem do pečiva a s citem zapracuji do těsta. (Spíš než míchání je to jakési převracení a zahrnování, aby těsto nespadlo, podebírám i pořádně ode dna.) Těsto naliji do dortové formy, jejíž dno vyložím papírem na pečení. Peču při cca 170°C, dokud není hotovo (pohled, pohmat, špejle). Pokud se těsto seshora příliš připéká, zakryji formu např. alobalem, ale není ani problém později vršek seříznout.
- Upečené těsto vyndám z trouby, nechám asi 10 minut chladnout ve formě, pak formu odstraním a nechám vychladnout zcela. Korpus si lze upéct večer předem, aspoň se přes noc rozleží.
- Ganachový krém si připravím tak, že čokoládu nalámanou na kousky přeliji smetanou, kterou jsem přivedla na pokraj varu. Chvíli nechám stát, aby čokoláda v horké smetaně povolila, a potom vše vymíchám do hladké konzistence. Nakonec zašlehám měkké máslo. Když bude čokoláda ještě vlažná, ničemu to nevadí, aspoň se máslo díky částečnému rozpuštění lépe zapracuje. Krém dám do lednice, aby trochu ztuhnul, občas promíchám. Na obmazání dortu by ale neměl být krém příliš tuhý, jinak se s ním bude hůř pracovat; pokud si jej tedy dělám předem, včas ho vyndám z lednice, aby hodně změknul.
- Smetanu s cukrem vyšlehám dotuha. Před šleháním by měla být smetana vychlazená, a vychlazená může být i nádoba na šlehání, jde to pak lépe. Základem je ovšem kvalitní smetana – bohužel to, že na kelímku stojí „ke šlehání“, ještě neznamená, že z ní uděláte pevnou šlehačku. Že je smetana dostatečně vyšlehaná, se pozná tak, že přestane být krémová a začne se jakoby „trhat“. Pak do ní stěrkou vmíchám mleté lískové oříšky.
- Dortový korpus si podélně rozkrojím na tři díly, které promažu tlustou vrstvou oříškové šlehačky, a složím do podoby dortu, každý plát jemně přimáčknu. Zbytkem šlehačky dort zahladím: Nejprve doplním ze strany mezery mezi dortovými pláty, aby šlehačka sahala až ke krajům. Pak tenkou vrstvou šlehačky celý dort obmažu, ale jen tolik, abych povrch zahladila od drobečků, díky čemuž se mi pak bude snadněji mazat čokoládovým krémem. Když tedy dort potřu šlehačkou, tak ji ještě nožem stáhnu, takže dort jí vlastně ani není pomazaný, jen je jakoby vlhký a čistý bez drobků.
- Vezmu čokoládový krém, který by měl být hodně měkký, až trochu řídký, ale nesmí téct, a nejdřív s ním jen nahrubo, ne moc silnou vrstvou, potřu boky dortu, nejlépe jedním tahem. Takhle nahrubo obmázlý dort dám do lednice, aby čokoládový krém na bocích zatuhnul. Proč? A proč má být krém tak měkký? Protože jinak bude mít šlehačka ve spárách tendenci se přichycovat na nůž s krémem a vytahovat se ven, takto ji odizoluji a bude se mi lépe pracovat. (Bylo by možné po složení dortu doplnit mezery mezi pláty nikoli šlehačkou, ale už krémem, následné obmazání by se tím zjednodušilo, ale na průřezu by pak šlehačka nesahala úhledně až ke krajům, na což já si trochu úchylně potrpím.) Po zatuhnutí obmažu celý dort krémem už načisto, co nejlépe zarovnám a nakonec uhladím. Dobře to jde nožem, který namočím do sklenice s teplou vodou, osuším (nebo i jen oklepu), přejedu krém, nůž očistím od krému, namočím do vody, osuším, … atd. Zvlášť když krém začne tuhnout, je tohle skvělý způsob, jak jej srovnat do latě.
- Dort dám do lednice zatuhnout a pak jej potáhnu marcipánem.
Tipy: Recept uvádí množství na dort z formy o průměru asi 20-22 cm. Dortík na obrázku je z poloviční dávky a použitá forma měla průměr 15 cm, takže hotový dort měl asi 17 cm. Šlehačky je použito docela dost, ale na rozdíl od jiných typů krémů to není na škodu, a lepší je mít spíš rezervu než nedostatek. Pokud byste ale dělali větší dort z celé dávky, stačily by asi i tři kelímky smetany. Šlehačku si oslaďte podle své chuti, ale cukru není třeba příliš, protože zbytek dortu, hlavně marcipán, je sladký dost. Ganachový krém je jakási nadstavba, není nutné ho dělat, stačilo by dort obmazat šlehačkou. Marcipán se se šlehačkou snese, nerozpustí se, v tom problém není, ale nevytvoříte tímto způsobem dokonale hladký podklad pod marcipán. Když tedy chcete, aby potažený dort vypadal čistě, hladce, bez hrbolů, jak podle pravítka, musíte vždy použít buď máslový nebo čokoládový krém.
Komentáře: 41
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.