Je libo kousek dortu?

KousekDortu.cz

Dorty, koláče, bonbóny, sladkosti …

Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké.

Panettone

panettone

Teď mě asi některé kuchařinky odstřelí, protože tento recept je tak jednoduchý, až je to hanba. Taky jsem uvažovala, jestli ho sem vůbec dávat. Tradiční italský vánoční moučník panettone se totiž připravuje nadmíru složitě, to už ani není pečení, to je rituál. Správně se dělá speciální kvásek, a samotné těsto se zadělává a nechává kynout na několikrát, takže příprava pravověrného panettone trvá i několik dní. Toho bych nebyla schopna, i když jinak ráda dodržuji originální receptury. To může dobře zvládnout snad jen Ital, který si toto umění nechá předat doma, od své maminky nebo babičky. Ale zase už jsem měla koupené formičky. Takže jsem se porozhlížela a snadných receptů jsem našla dost, ale riziko je v tom, že mnoho receptů na internetu za moc nestojí, i když se autor dušuje, že „je to dobré“. Když byl ale jeden takový na italských stránkách, řekla jsem si: kdo jiný by měl posoudit, jestli toto jednoduché panettone chutná přibližně tak, jak má, než rodilý Ital. A zkusila jsem ho. Samozřejmě to asi nebude dokonalé, když už se s tou buchtou Italové tak mazlí, asi to má důvod, a půlden přípravy a ještě sušené droždí k tomu nemůže být žádnou konkurencí. No ale chuťově to nebylo špatné, takže tady, byť poněkud stydlivě, předávám recept.

 • 650 g hladké mouky
 • 2 balíčky sušeného droždí (po 7 g)
 • 150 g cukru moučka
 • 2 sáčky vanilkového cukru (nikoli vanilínového)
 • špetka soli
 • nastrouhaná kůra z 1 citronu
 • 5 žloutků
 • 200 g másla
 • 200 ml mléka
 • nasekané sušené ovoce, nebo kandovaná kůra, nebo rozinky, nebo nasekané mandle či oříšky, nebo kousky čokolády
 1. Do hrnku dám mléko a máslo a dám na plotnu, aby se mléko ohřálo a máslo v něm rozpustilo. Nechám trochu zchladnout.
 2. Do mísy proseji všechny sypké ingredience včetně sušeného droždí a promíchám. Přidám citronovou kůru, žloutky, zaliji vlažným mlékem s máslem a vypracuji těsto. Těsto je dost tuhé, ale zase mastné, takže se nelepí a dá se pořádně propracovávat ručně, a to nejlépe tak, že dám ruce v pěst a hřbety prstů těsto hnětu, týrám a mořím, ono zase mě, jelikož je opravdu hutné, a to vydržím tak 5-10 minut. Těsto lehce pomoučím a nechám kynout v teple tak 2 hodiny.
 3. Po dvou hodinách by mělo těsto zdvojnásobit svůj objem. Zapracuji do něj nasekané ovoce a mandle či cokoli podle chuti. Z těsta odděluji kousky, vytvaruji bochánky a ty dám do papírových formiček (velikostí by měly být kousek pod okraj). Bacóch mírně přimáčknu ke dnu a nechám znovu v teple kynout asi hodinu.
 4. Troubu předehřeji na 170°C a dám péct. Panettone se velmi snadno připálí seshora, takže je třeba je hlídat a asi po 15 minutách, když jsou hnědé, je přikrýt. Peču, až jsou hotové, což poznám podle vpíchnuté špejle.

Toto vlastně není panettone, nýbrž panettoncini, tzn. malé panettone. Formičky se dělají speciální a vypadají jako ty, co jsem použila, jsou papírové a směrem nahoru se nerozšiřují. Pro pečení velké panettone se dá tudíž použít normální forma, ale musí mít menší průměr, resp. musí být vyšší, abychom docílili vysokého moučníku s čepicí. Kynutí těsta je obtížné – jakkoli s těstem na buchty a koláče nemám problém, toto hutné těsto jsem musela zavřít do trouby puštěné asi na 30°C, protože jinak prostě nevyběhlo. Panettone se má správně poté, co se dá kynout do formy, naříznout nahoře do kříže, na což jsem zapomněla, ale u těchto malých to ani moc nevadí. Ovoce se dá použít jakékoli, ale musí být tvrdší, aby se dalo bez porušení zapracovat do tuhého těsta. Já jsem použila sušené meruňky a mandle. Vanilkový cukr jsem nahradila pro lepší chuť vanilkovou pastou. Správné panettone se má po upečení okamžitě zavěsit vzhůru nohama, aby ovoce v těstě nekleslo dolů (dělá se to pomocí špejlí nebo kovových jehel, kterými se buchta propíchne u dna a pak se zaklíní třeba mezi dvě židle). To jsem samozřejmě nedělala a nic ke dnu nekleslo.

komentáře 4

Pavel
5.2.2017 16:07

Dobrý den paní Evo, Panettone si již několikátý rok pravidelně kupuji a celá rodina a návštěvy si udiveně pochutnávají této dobrotě. V minulosti jsem se pokoušel (podle receptu na internetu) upéct Pandoro, což se mě však moc nepovedlo. Vznikla z toho taková lepší vánočka, což tomu úsilí absolutně neodpovídalo. Váš recept se mě moc líbí a rád bych ho vyzkoušel. Mám jen dotaz do kolika forem mám těsto rozdělit. Na internetu je taky několik velikostí forem. Jakou velikost jste prosím použila vy?

Eva
5.2.2017 21:15

No, tak to asi horko těžko něco vylovím z paměti. Já jsem tento moučník zkoušela dělat jen jednou a už je to pár let. Papírové formičky ještě mám, tak jsem je přeměřila a mají 7 cm v průměru. Ale kolik jsem jich tehdy upekla? Čtyři nebo šest? Moc jich určitě nebylo, já dělám všechno v malém.
Jen nevím, jestli Vás nemám od receptu odradit. Rovnou se přiznám, že jsem pravé italské panetonne nejedla, takže nemám srovnání. Když však vezmu v potaz, že tradiční recept je oproti tomuto neskonale složitější, obávám se, že výsledek originálu asi moc neodpovídá. Abych Vás parafrázovala, byla to „taková horší vánočka“. 🙂 Proto jsem se k tomu už znovu nevracela. Ale jestli chcete vyzkoušet, tak to není zas tak složité, jen raději nečekejte žádný zázrak.

Léňa
7.3.2017 12:29

Panettone kupuji během vánoc v Itálii nebo se dá sehnat i v Německu a je to lahůdka. Ještě jsem u nás nenarazila na nic, co by panettone připomínalo (myslím těsto). Ani naše vánočky nejsou takové. Chuťově jsou možná trošičku blízko, ale panettone má těsto velice vláčné, jemné, jako obláček, a rukou z něj vymodelujete kuličku, aniž by se rozpadla.

Eva
7.3.2017 21:39

No tak teď jsem na to dostala chuť. Asi se příští Vánoce budu muset poohlédnout v obchodech, jestli si udělám výlet do Prahy. Protože kupovat panettone v Kauflandu apod., to bych se dost bála. 🙂

Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.


Kousek dortu
Rybí oko
Eva@KousekDortu.cz
© 2013-16 KousekDortu.cz

Navrženo pro mobily