Je libo kousek dortu?

KousekDortu.cz

Dorty, koláče, bonbóny, sladkosti …

Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké.

Pastilky Leone

pastilky leone

Tohle je tak trochu z jiného soudku, i když ne tak zcela. Jde o bonbónky, tudíž o sladké, tudíž to má tady své místo. Hlavně mi tyhle pastilky přijdou moc sympatické, tak se chci podělit. Před Vánoci to může být i dobrý tip na malý dárek.

Takže, o co jde? Jak jsem už zmínila, o bonbony. Pastilky Leone vyrábí italská firma, která má tradici už od roku 1897. Pastilky jsou jejich vlajkovou lodí, ale dělají též žvýkací bonbony, želé, dropsy, čokoládu. Jejich další specialitou je lékořice, ať už v čisté podobě nebo jako bonbony s příchutí (např. lékořicové bonbony s příchutí fialek, tzv. senátorky). Při výrobě jsou využívány původní receptury, a starodávné postupy a technologie. K ochucování slouží přírodní suroviny, proto jsou chutě často velmi zdařilé a autentické. Značka Leone je celosvětově známá a vyznačuje se kvalitou.

Produkty se však vyznačují i vyšší cenou, což se není co divit. Jsou dražší než bonbony, které seberete v obchodě stojíce frontu u pokladny. Ale jednou za čas si radost můžeme udělat, no ne? A určitě můžete radost udělat i někomu jinému, protože tohle nejsou obyčejné bonbony. Velký podíl má na tom způsob balení. V duchu tradice a dlouhé historie jsou pastilky baleny v hezkých retro obalech. Jednak v papírových krabičkách, jednak v plechovkách. To mě vlastně přesvědčilo ze všeho nejvíc. Já dám hodně na to, co jak vypadá a jak to na mě působí. Tohle mi bylo moc sympatické a jsem ráda, že jsem nebyla zklamaná.

A teď něco víc o tom, co jsem sama na vlastní jazyk okoštovala.

leone

Pastilky v papírových krabičkách, příchuť fialka, arquebuse a ovocná směs. Připravte se na to, že krabička i pastilky jsou ještě menší, než jste čekali. Opravdu do kapsy. Pro srovnání jsem dala na fotku i korunu. Pastilky jsou ale tvrdé, takže chvilku v puse vydrží. (I když citronové byly měkké, možná za to může kyselá složka.) Krabička je v papírovém obale a trochu nešikovné je, že u všech příchutí vypadá stejně – viz krabička na fotce úplně vlevo. Jestli tedy máte víc pastilek a chcete mít přehled, doporučuji rozbalit papírový přebal jen nahoře a okraje přesahující nad krabičku odstřihnout. Krabička v obale drží, nevyklouzne z něj a vy pak víte, co v které je. Co se týče příchutí: Arquebuse – na stránkách obchodu byla popsaná jako nepopsatelná. To nás nalákalo, ale nic extra to není. Něco mi hrozně připomíná, mám pocit, že něco z lékárny, možná nějaké pastilky na cucání na bolest v krku, co ale byly spíš tablety než tvrdé bonbony. Ale vážně nevím. Asi tam budou nějaké bylinky a špatné to určitě není. Fialky – opravdu neuvěřitelné, ale v prvním okamžiku po vložení do úst máte skutečně pocit, že jste přivoněli ke kytičce fialek. Pak se chuť trochu změní a už to nejsou čisté fialky, ale voňavé to zůstává. Určitě moc zajímavé. Směs – vedle fialek jsou tam citron, mandarinka, pomeranč, jahoda, malina, černý rybíz, vanilka a pomerančové květy. Ideální na vyzkoušení více chutí najednou. Vesměs jsou to takové typické příchutě, což je ale vlastně pozitivní, protože u některých bonbonů byste příchuť nepoznali, kdyby vám to výrobce nenapsal. Nejlepší mi možná přišla jahoda, pomerančové květy jsou taky zajímavé. Trochu blbé je, že barvy jsou podobné, takže moc nejde vybírat pastilky cíleně (s výjimkou fialových fialek a zeleného citronu). Pastilek je v krabičce vzhledem k jejich velikosti docela hodně, takže ta cena pak není zas tak hrozná.

leone_skorice

V plechové krabičce jsou jen vybrané příchutě, a já jsem zvolila skořicové pastilky. A teda ty mně chutnají úplně nejvíc. Jsou sice netradičně růžové, ale chuť je opravdu skořicová, včetně oné typické štiplavosti pocházející ze skořicového oleje. Moc dobré. A plechovka je prostě nádherná. Nejen s krásným retro obrázkem, ale je maličká, že se vejde do dlaně. Pastilek je tam samozřejmě méně než v krabičce, ale ta plechovka za to stojí.

žvýkací leone

Žvýkací bonbony jsou velké asi jako pastilky. To „žvýkací“ neznamená, že jsou měkké jako želé. Jsou docela tvrdé, resp. tuhé, tudíž jste nuceni je opravdu žvýkat. Ale tím, jak jsou tuhé, docela dlouho trvá, než je rozžvýkáte. Spíš se tak nějak během žvýkání vycucají a rozplynou. Ideální pro ty, co mají nutkání do bonbonu kousat, protože tohle na rozdíl od pastilky opravdu dost dobře rozkousat nejde. Příchuť borůvka mi ale připomínala spíš černý rybíz.

želé leone

Z ovocného želé jsem zvolila směs lesních plodů: jahody, maliny, borůvky. Chce se mi říct, že je to prostě obyčejné želé, ale to bych byla nespravedlivá. Želé totiž opravdu chutná jako jahody, maliny a borůvky, což zase není taková samozřejmost. Jediné k vytknutí je jen cena, protože v sáčku je asi 12 bonbonů, takže sedmdesát korun je přece jen dost. Chápu to, ale podruhé už bych si asi nechala zajít chuť – leda jako dárek.

lékořice leone

To nejlepší nakonec. (ironie) Čistá lékořice, s příchutí máty. Nevím, co si pod lékořicí představujete vy, já byla očividně úplně vedle. Jakože pendrek, lékorky, jojo, lékořici mám ráda… na to zapomeňte. Ale popořádku. Placatá plechovka je krásná, maličká – opět se konal trochu údiv nad tím, jak moc je prťavá. Další údiv až rozčarování nastal po otevření. Lékořice je uvnitř v malých úlomcích včetně drobků – já asi čekala stejné, úhledné kousky. Ovšem po okusení už mi vůbec nevadilo, že odštěpky jsou tak malé. Já si do pusy nacpala tři a to se prostě nedalo, bylo to hrozně hořké a intenzivní. Čistá lékořice je síla, na kterou jsem nebyla připravena, stále si zvykám a stále jí nemůžu přijít na chuť. Nechci ale nikoho odradit, naopak to můžete brát jako výzvu, kolik toho snesete. Asi to ale bude spíš záležitost pro muže.

Tak to byla malá ochutnávka. Asi budete mít problém zvolit jen některé z té velké přehršle různých pamlsků. Zvlášť když popisky jsou psány tak barvitě, že chcete ochutnat všechno. Právě lákavé popisy výrobků jsou trochu dvousečnou zbraní – opravdu dokonale nalákají ke koupi, jenže vy pak čekáte něco tak úžasného až nadpozemského, že to není v silách žádného bonbonu. Ony jsou „jen“ dobré.

Komentář:

Rosomak
16.8.2021 10:31

To nejlepší nakonec. Bez ironie. Pro mě jsou pastilky čistého lékořicového extraktu opravdu to nejlepší, co jsem od Leone ochutnal. I když ze třech variant, které nabízejí, tu mátovou mám v nejmenší oblibě. Přednost dávám buď úplně čisté lékořici, anebo ochucené badyánem (hvězdicovým anýzem). Jen je teď nemohu sehnat. Asi si je budu muset objednat přímo v Itálii.

Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.


Kousek dortu
Rybí oko
Eva@KousekDortu.cz
© 2013-16 KousekDortu.cz

Navrženo pro mobily