Je libo kousek dortu?

KousekDortu.cz

Dorty, koláče, bonbóny, sladkosti …

Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké.

S pařížskou šlehačkou

dort s pařížskou šlehačkou

Piškotové kakaové těsto

Pařížská šlehačka

Ganachová poleva

  • 100 g hořké čokolády 70%
  • 100 g smetany ke šlehání
  • 2 lžíce javorového sirupu

na dokončení: banány (asi tři), jahody

  1. Piškotové těsto: Žloutky rozmíchám vidličkou v malé misce s vanilkovým extraktem. Bílky s cukrem vyšlehám do pevného lesklého sněhu. V závěru šlehání snížím rychlost na nejmenší, vliji žloutky a ihned poté, co se vmíchají do sněhu, šlehač vypnu. Zasypu prosátou moukou s kakaem a s citem ji vmíchám gumovou stěrkou do vaječné hmoty. Těsto vliji do formy, jejíž dno jsem vyložila papírem na pečení. Peču při cca 180°C. Upečený korpus nechám trochu vychladnout, pak jej objedu po obvodu ostrým nožem a odstraním formu. Nechám vychladnout.
  2. Pařížská šlehačka: Základ k vyšlehání si připravím den předem, aby mohla smetana pořádně vychladnout. Smetanu přivedu k varu a naliji ji na čokoládu nalámanou na kousky. Nechám čokoládu chvíli změknout a pak ji míchám tak dlouho, dokud se čokoláda ve smetaně nerozpustí. Čokoládovou smetanu přeliji do vyšší nádoby, ve které se mi bude později pohodlně šlehat, a přiklopím pokličkou (nechám ale mezeru, aby mohla odcházet pára). Když smetana zchladne natolik, že můžu dát hrnec s ní do lednice, udělám to. Před tím ale pokličku zespodu otřu od zkondenzované páry. Hrnec se smetanou opět pokličkou přiklopím, teď už pořádně, a dám tedy do lednice důkladně vychladit, nejlépe přes noc. Druhý den vychlazenou smetanu vyšlehám dotuha, stejně jako čistou smetanu. Jen šlehám na nižší až střední rychlost, ne na nejvyšší, protože smetana s čokoládou ztuhne o poznání rychleji.
  3. Poleva: Smetanu přivedu k varu, přeliji s ní čokoládu nalámanou na kousky a vymíchám dohladka. Nakonec vmíchám javorový sirup.
  4. Sestavení dortu: Piškotový korpus upnu do nastavitelného ráfku. (Je-li to třeba, upravím ho seříznutím.) Ráfek jsem zevnitř vyložila po obvodu pruhem fólie. Banány oloupu a nakrájím přibližně na třetiny, abych z nich mohla tvořit kruh. Každý kousek podélně trošku seříznu, aby na korpusu stál a nekutálel se. Z kousků banánu vyskládám na korpus při obvodu kruh a malý kousek banánu (kolečko) položím doprostřed. Mezi banánový střed a obvod vyskládám kruh z rozpůlených jahod. Na průřezu dortu se pak bude střídat banán – jahoda – banán. Vyšlehám smetanu do pařížské šlehačky a tu nanesu na korpus s ovocem. Dobře se to udělá pomocí cukrářského sáčku, protože díky němu můžu šlehačku natlačit do mezer snáz než jen pomocí nože. Dám do lednice zatuhnout. Pak odstraním ráfek a fólii, a vršek dortu přeliji polevou. Nechám ji po bocích stékat jen tak ledabyle, aby boky nezakryla zcela. Dám do lednice zatuhnout. Nakonec dozdobím.

dort s pařížskou šlehačkou

Tipy: Recept je určen pro dort o průměru asi 19 cm. Ovoce lze vynechat a udělat jen klasický pařížský dort, ale banán se k němu hodí moc dobře. Tomu se pak říká kubánský dort. Jahody se hodí už méně. Na rozdíl od šlehané ganache, která obsahuje hodně čokolády (jinak je to vlastně to samé), se musí pařížská šlehačka šlehat vychlazená, protože v ní smetana výrazněji převažuje. Pokud byste šlehačku nanášeli na korpus pomocí cukrářského sáčku, objímejte sáček co nejméně, aby se šlehačka nerozpouštěla tělesným teplem ruky. Do polevy jsem dala javorový sirup jen proto, že jsem ho zrovna měla doma a nevěděla, co s ním, proto ho samozřejmě používat nemusíte. Polevu je třeba lít na dort ne úplně teplou, aby se šlehačka nezačala rozpouštět. Pokud byste chtěli, aby ty „kápance“ pod okrajem dortu vypadaly úhledně a pravidelně, lijte nejdřív polevu jen lžící podél obvodu – trošku polevy ulít, aby částečně stekla po straně dortu dolů, posunout lžíci vedle a zase trochu ulít, a tak pořád dokola. Pak teprve nalít polevu doprostřed na povrch dortu a opatrně rozetřít ke krajům, ale ideálně tak, aby už nemohla stéct dolů. Já to udělala tak jako odfláknutě, prostě jsem polevu nalila na dort a co steklo, to steklo. Dort v lednici docela zatuhne, jen to chce čas. Já pospíchala kvůli focení, abych to stihla, a nedala jsem čas ani šlehačce ani polevě, takže při focení byl dort takový „vláčnější“ a ke konci už se chudák začal sesouvat. Ale když jsem ho pak konečně do té lednice dala, pěkně se zpevnil (dokonce i v té mírně šišaté pozici). Čímž chci říct, že pařížská šlehačka je pevná a drží, ale potřebuje chlad.

komentářů 24

Bellis
18.7.2016 23:08

Dort jsem dle receptu pekla, byl výborný. Jediné co mi nedařilo, byla poleva. Dávala jsme ji na dort vytažený z lednice po 12 hod, to asi byla chyba. Poleva mi velmi rychle ztuhla a místo toho aby stékala po okraji dortu tak na dortu klouzala a pak se rovnou utrhla…Zahřátým paletový nožem jsme ji vracela zpět…zkrátka s polevou jsem bojovala. Místo jahod jsme použila maliny a do korpusu pomerančovou kůru. Děkuji za recept.

Eva
18.7.2016 23:52

To je mi líto. Ale je to zvláštní, nějak si neumím představit, že by čokoláda po šlehačce klouzala a ujížděla. Nebyl třeba povrch dortu orosený, že by to ujíždělo na vodě? No člověk se pořád učí něco nového. A jak jinak, než chybami, bohužel. Tak aspoň že vám chutnalo. 😉

Bellis
19.7.2016 0:29

Ano to je možné, že to bylo orosené. Musím to příště lépe hlídat. Bála jsme se teploty ganache, měla jsem polevu asi také více rozehřát… Ale opravila jsem to docela hezky :-), ozdobila: maliny a kytičky z marcipánu – vypadalo to OK.

Eva
19.7.2016 21:11

Ona je chuť stejně nakonec nejdůležitější. Když děláte dort ne za peníze cizím, ale pro blízké, abyste si pochutnali, tak vám ledasco odpustí. 🙂

Bellis
30.8.2016 15:13

SOS. Pekla jsem tento dort již potřetí. Bohužel stále dělám nějakou chybu v ganache. Odděluje se mi v ní kakaové máslo, s polevou se špatně pracuje – z dortu klouže a po zatuhnutí nevypadá hezky – jsou v ní viditelná místa se ztuhlým tukem. Smetanu 31% uvedu k varu a rozpustím v ní 72% čokoládu. Míchám, ale tuk je již oddělený a nedaří se mi obě fáze spojit…Poradíte prosím, kde může být chyba?

Eva
30.8.2016 22:08

Já opravdu nevím, co poradit, mně se nikdy nic podobného nestalo. A to jsem používala různé smetany i různé čokolády. Předpokládám tedy, že šlehačka je živočišná a čokoláda je čokoláda a nikoli poleva. Vůbec nechápu, co by mohlo být špatně. Když naliji horkou smetanu na čokoládu, tak se prostě čokoláda postupně rozpustí, žádný tuk se neodděluje, proč by to dělal? Zkuste leda jinou čokoládu nebo na internetu vyhledat, jestli někdo nemá stejnou zkušenost, protože mě vážně žádné vysvětlení nenapadá. 🙁

Bellis
13.1.2017 22:00

Již mi vše funguje jak má.:-). Vyplatilo se mi, si čokolády a horké smetany prostě a jednoduše – nevšímat, nemíchat. Nechat čokoládu cca. 5 minut povolit a teprve pak promíchat, krásně se vše spojí. Přehnaná péče hned v samém začátku rozpouštění vedla k oddělení tuku.

Eva
13.1.2017 23:22

Pěkně jste to vyřešila. Tohle by mě ani nenapadlo, že by mohlo způsobovat problém. Tak snad už půjde propříště všechno hladce. 🙂

Jana
27.1.2017 7:59

Dobrý den, prosím o radu. Do pařížské šlehačky jsem omylem použila normální šlehačku, tedy 33%. Mám přidat ještě třeba ztuhovač šlehačky, aby dort vydržel do druhého dne? Děkuji

Eva
27.1.2017 22:35

Teď už je pozdě radit, ale pokud byla šlehačka kvalitní a neošizená, nemělo by to vadit. Díky čokoládě je šlehačka víc pevná než samotná.

kateřina
14.4.2017 13:46

Dobrý den, můžu použít na tu šlehačku 74% čokoládu? Bude to stejné množství? 200g. Děkuji

Eva
15.4.2017 20:01

Asi ano, jen bude šlehačka pevnější a asi bude rychleji vyšlehaná, protože ten základ bude po vychlazení hustší. To množství není úplně směrodatné – někdo dává čokolády víc, někdo míň. Někdo dává vysokoprocentní, jiný nízkoprocentní. V podstatě jde připravit základ až do poměru 1:2 (smetany je samozřejmě víc), ale to už je opravdu hodně hustý krém, ne čokoládová šlehačka.

kateřina
19.4.2017 18:23

Jo jo, byl to spíš krém než šlehačka ale celkově to bylo vynikající…můj první dort. Děkuji za recept a celkově za tyto stránky. Asi začnu více péct 🙂

Eva
19.4.2017 21:06

No to určitě začněte. Uvidíte, jak okolí ocení. 😉

Pavla
11.10.2018 12:22

Dobrý den paní Evo! Vaše úžasné stránky jsou pro mne velikou inspirací – já jsem včera dohotovila tento úžasný dort s pařížskou šlehačkou. Váš popis je tak dokonalý, že jsem to zvládla bez zásadních problémů. Všem moc chutnal – ještě jednou moc děkuji. Už vybírám další, který budu dělat. Přeji hezký den Pavla

Eva
14.10.2018 20:46

Děkuji za Vaše nadšení. 🙂

Anonym
11.11.2018 7:06

Včera jsem ho upekla a dneska vyšlehala krém – mňam. Dělala jsem ho tátovi k svátku, už jsem zvědavá, co na to řekne. Před vyšleháním šlehačky se mi jakoby oddělilo asi kakaové máslo, to jsem se trochu vyděsila, ale po vyšlehání bylo vše v pohodě. Ani jsem nedělala polevu, špatně jsem si spočítala gramáž smetany, ale to vůbec nevadilo :-), dort vypadá (ozdobený čokoládou a banánem) krásně i tak. Máte krásné stránky, byl to můj první dort.

Anonym
11.11.2018 10:28

Mimochodem, tátovi moc chutnal (i když rozhodně nevypadal tak hezky jako váš, zvlášť po nakrojení):-)

Eva
11.11.2018 22:17

Ale tak já to mám na fotkách takové vypucované. Hlavně že chutnalo. 🙂
A teď druhý dort.

Anonym
30.12.2018 20:39

První dort jsem vlastně možná měla už za sebou, ale to proběhlo tak, že jsem s mamkou (nebo spíš mamka se mnou) upekla korpus a zbytek obstarala právě mamka. Takže můj opravdový první dort:-)

Anonym
22.4.2019 7:35

Peču ho už podruhé a znovu mě napadá, jak moc obdivuju vaše stránky. Jsou tady fantastické recepty, takové originální, ale ne moc a ne za každou cenu. Jsou popsané skvělým postupem krok za krokem, a co mě obzvlášť baví, nepíšete všude „panebože, ten je tak dobrý, že bych ho mohla mít každý den, ježíši, ten je tak skvělý…-“ ale napíšete opravdu vaše dojmy a nebojíte se občas napsat, že tenhle dort je spíš pro ty, co experimentují, nebo že ještě potřebuje vychytat, že se s tou či onou polevou špatně pracuje… Třeba mě jste úplně zbavila obav z krémů, které mi do té doby připadaly extrémně složité.

Anonym
22.4.2019 13:09

Nádhera, upečeno, z půlky snědeno. Mamka při pohledu do košíku šílela – čtyři smetany po 30,- , tři čokolády po 45,- 🙂 Ale nechala se překecat, protože kubán miluje, a vyplatilo se

Eva
27.4.2019 20:13

Mlsání se prodraží, no, ale hřešit se stejně nemůže moc často, takže jednou za čas… Když ono je to tak skvělé, PANEBOŽE!!!

Naďa
16.6.2019 10:24

Prosím pomoc! Co jsem udělala špatně, že se mi krém srazil po pár vteřinách? Čokoládová šlehačka zrála přes noc, jak se to má. Je to tím, že jsem šlehala elektrických šlehačem na 3 stupeň? Nebylo to moc?
Děkuji za jakoukoliv radu 🙂

Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.


Kousek dortu
Rybí oko
Eva@KousekDortu.cz
© 2013-16 KousekDortu.cz

Navrženo pro mobily