Je libo kousek dortu?

KousekDortu.cz

Dorty, koláče, bonbóny, sladkosti …

Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké.

Želatina, želé, ztužovač

Želatina, želé, ztužovač

Dobrými pomocníky při výrobě nepečených moučníků jsou výrobky na bázi želatiny. Všechny, které používám, jsou značky Dr. Oetker.

Jednak je to samotná želatina. Já používám plátkovou. Princip použití je ten, že se plátky želatiny namočí jeden po druhém do studené vody (v teplé by se zároveň rozpustily), tak aby byly celé ponořené. Nechají se asi 5 minut bobtnat, a když jsou nabobtnalé (rozuměj měkké a slizké, okraje plátku nejsou ostré), postupuje se dvojím možným způsobem. Buď se želatina vymačká, vloží do připraveného teplého krému (nesmí být vroucí) a mícháním se v krému rozpustí. Nebo se želatina nevymačká, aby na ní zůstalo trochu vody, a přendá se do kastrůlku. V něm se na velmi mírném ohni obezřetně a za stálého míchání rozpustí a rozpuštěná se nalije do studeného krému (dobré je k želatině nejdřív přidat lžíci krému a rozmíchat, a tuto směs teprve přidat do krémového základu). Zkrátka želatina se rozpouští v teple, od toho se to odvíjí.

Pak je tu dortové želé. Jeho příprava je velmi jednoduchá a ještě se mi nestalo, že by se nepovedlo. Rozmíchá se s cukrem v tekutině, přivede k varu, vaří 1 minutu a je hotové. Je dobré ho nechat trochu vychladit, ale chce to ho hlídat, a občas zamíchat, aby nezačalo tuhnout, protože to pak jde rychle. Nehodí se na ztužování krémů, ale skvělé je na výrobu různých přelivů – ať už na glazování čerstvého ovoce nebo udělat z něj želé za pomoci ovocného pyré, šťávy nebo třeba džemu (viz konkrétní recepty).

No a čím Dr. Oetker mnohé potěšil, to je želatinový ztužovač zastudena, se kterým se práce velmi zjednodušila. Prášek se jen rozmíchá ve vlažné vodě a nalije do krému. Je zase dobré spojit želatinu nejdřív jen se lžící krému a pak teprve do zbylého krému zamíchat. S krémem je pak potřeba pracovat rychle, protože se v něm brzy začnou srážet kousky želatiny – to je aspoň moje zkušenost. Většinou ale stejně používám plátkovou želatinu, výsledky se mi s ní zdají lepší a práce s ní zase tak složitá není. Jediný problém, který u mě eventuálně nastal, byl ten, že jsem dala želatiny málo, takže to nebylo tak tuhé, jak jsem očekávala. Ale to je jen o zkušenosti v dávkování, metoda pokus-omyl to vyřeší. Že by krém či želé neztuhly vůbec nebo tam byly žmolky, to se mi ještě nestalo.

Komentáře: 10

Míša
6.11.2014 9:23

Dobrý den, moc Vám děkuji za všechny informace, které na webu předáváte ostatním milovníkům všeho sladkého a zároveň chválím veškeré výtvory (..lahoda pro oči a určitě i pro chuťové buňky).
Mám na Vás jednu otázku ohledně práce s plátkovou želatinou. Včera jsem se pokoušela vytvářet pevný jahodový krém (základ uvařené jahodové pyré, do kterého jsem vložila vymačkanou želatinu) a poté, co jsem směs pyré a želatiny s teplou vodou přelila do ušlehané tuhé smetany, se s krémem již nedalo pracovat, protože moc tekl. Rozumím tomu tedy dobře, že pyré se želatinou musí být studené, než přijde do kontaktu s hotovou šlehačkou? Asi je to hloupý dotaz, ale Vaše rada pro mě v tuto chvíli opravdu bude cenná :))

Přeji Vám krásný den, M.

Eva
6.11.2014 19:48

Dobrý den, trochu jsem nepochopila tu teplou vodu, kde se vzala, ta by tam být asi neměla. Ale jinak máte pravdu, že ovocné pyré i cokoli jiného musí být vychladlé, než se spojí se šlehačkou, šlehačka si s teplem totiž nerozumí. Do ní se pak pyré vmíchává postupně – nebo se naopak postupně šlehačka vmíchává do pyré. Ale jinak pěny bývají řídké, díky tomu se však rozlijí ve formě a zarovnají povrch. V lednici pak zatuhnou. Proto je třeba je lít do formy, ráfku, skleničky, aby nemohly nikde vytéct. Ještě záleží na tom, co se smíchává – když husté pyré se šlehačkou, tak je pěna hned krémovější, když ale třeba citronová šťáva a mléko, tak tím šlehačka v podstatě zkapalní. Je to prostě různé. 🙂

Pavla
26.1.2016 19:55

Dobrý den,vyšlehala jsem si smetanu do toho moučkový cukr a rozmixované zmrazené maliny ty byly dosti husté. Zamíchala je do smetany. Želatinu 1 1/2 (ta půlka byla méně jak půl) jsem rozpustila ve 100ml vody a do toho vmíchala smetanu s malinami. Když jsem to zdobičkou nanesla na korpus ta vše šlo dobře. I dort vypadal dobře. Kámen úrazu bylo krájení. Prostě když jsem zakrojila tak se to nedalo krájet a pak prostě to nedrželo korpus a krém při sobě svezlo se mi to z toho. Jako nebylo to vzhledově nic moc nešel prostě dobře uřezat plátek. Pro nás to bylo jedno, ale chtěla jsem se vyhnout právě, kdybych to dělala pro cizí. Chci také dělat tvz. semifreda a na obrázku u té želatiny za studena vypadá právě ten krém uhlazený a pevný. Což já neměla. Napadá mě pro příště přidat ještě tvaroh, který to zhutní a nebo ještě do toho množství celou né půl sačku želatiny za studena. Měla jsem 2 smetany 33% a rozmixované zmražené maliny mohlo toho být 200g a cukr moučka 150g. Dala jsem ztužovač 1 a necelou půl a jen 100ml. Myslela jsem, že když dám méně vody tak to bude hustější. Do želatiny jsem přimíchala trošku krému a pak zbytek. Krem byl ok, dal se krásně zdobit zdobičkou a držel. Ale při krájení prostě to bylo moc měkké a mě to i sjíždělo. No na pěkné servírování to tedy nebylo. Naštěstí jsem to zkoušela jen pro nás. Děkuji Pavla

Eva
26.1.2016 23:04

V těch údajích, čeho kolik bylo, jsem se dokonale ztratila, ale stejně bych asi Vám těžko poradila. Jestli jsem to dobře pochopila, tak jste nepoužila želatinu ale želatinový ztužovač. S tím jsem pracovala jen jednou, jinak používám plátkovou želatinu, ale tehdy jsem ho nadávkovala tak nějak podle návodu a krém byl tuhý akorát. Nenapadá mě, v čem by mohl být problém, je mi líto. (Zatuhnout do lednice jste to předpokládám dala.)

Daniela
21.3.2017 11:30

Dobrý den, už jsem vytvořila podle Vašich receptů 2 dortíky (děkuji za podrobné postupy), takže mi stouplo sebevědomí a začala jsem si vymýšlet 🙂 Chtěla bych se zeptat, zda-li máte zkušenost s použitím agaru do pěnové hmoty. Přijde mi nutričně zajímavý a zdá se (podle dávkování), i cenově dobrý.
Nebaví mě také donekonečna (celkem už 2x :-D) kupovat malé pytlíčky s plátkovou želatinou, nevíte o nějakém velkozdroji? 🙂 (já jsem vygooglila jen kilovky v cukrářských potřebách, ale nejsem si jistá je-li zase potřeba mít doma želatinu na 100 dortů dopředu, ideální by bylo něco mezi balení 10 g – 1 kg :-)). Děkuji!

Eva
22.3.2017 8:18

Já nedělám dorty ve velkém, jen pro radost, takže želatinu nekupuji tak často. Proto mě ani netrápí cena. Navíc je ta plátková želatina pro mě ověřená a spolehlivá, tak nemám důvod měnit. S agarem zkušenost nemám. Co jsem četla v diskusích, tak někdo má zkušenosti dobré, někdo špatné. Asi by bylo nejlepší to vyzkoušet na vlastní kůži, jak Vám bude vyhovovat. 🙂

Liku
12.11.2017 21:57

Prvně budu polévat babičky -klasika jako cukrárna-mám máčet nebo polévat?

Liku
12.11.2017 22:00

Překlep mají to být polévané bábovičky želatinou poraďte máčet nebo polévat? Děkuji

Eva
14.11.2017 17:07

Nevím sice přesně, jako bábovičky myslíte, ale jestli jsou to takové ty košíčky s vanilkovým krémem a ovocem, tak ty bych jen potírala štětečkem. Při polévání by byl totiž od želatiny i košíček, což nechce, a při máčení by to zase popadalo z košíčku dolů, kdybyste ho obrátila vzhůru nohama. Jestli ale myslíte něco jiného, tak víceméně platí to samé – i polévání i máčení má svá úskalí. 😉

Lucie
23.2.2018 9:56

Ovocné košíčky s vanilkovým krémem se dělají tak, že nastříknete krém mírně vtlačíte ovoce a dáte pořádně vychladit. Poté se máčí v agaru/želatině (tím jak jsou zdobené košíčky vychlazené tak ovoce nepadá protože krém „ztvrdne“). 😉

Jen info pro příště 🙂

Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.


Kousek dortu
Rybí oko
Eva@KousekDortu.cz
© 2013-16 KousekDortu.cz

Navrženo pro mobily