Božský čokoládovo-malinový dort
Korpus
- 4 vejce
- 150 g třtinového cukru
- 200 g másla
- 180 g dobré hořké čokolády nebo čokolády na vaření
- 75 ml kefírového mléka nebo podmáslí
- 1 dcl kávy
- 170 g hladké mouky
- 30 g kakaa
- 2 lžičky prášku do pečiva
- 1/4 lžičky jedlé sody
- 1/4 lžičky soli
Šlehaná ganache s malinami
- 250 g mražených malin
- 80 g cukru krupice
- 200 g dobré hořké čokolády (cca 60%)
- 260 g smetany ke šlehání
Ganachová poleva
- 150 g dobré hořké čokolády
- 150 g smetany ke šlehání
- Den předem si udělám základ na šlehaný ganachový krém. Maliny s cukrem dám do kastrůlku a nechám chvíli vařit. Když jsou už trochu rozvařené (a zároveň tepelně upravené), propasíruji je přes cedník. Propasíruji je důkladně, čímž mám na mysli nejen, že se zbavím nepříjemných zrníček, ale taky že získám co nejvíce šťávy. Šťávy by mělo být asi 200 ml, což je dobře. Odměřím si 1/8 l a zbyteček, který by měl zůstat, si odložím stranou do lednice, bude se ještě hodit. (Když nezbude, nic se neděje.)
- Čokoládu nalámu na kousky a dám do misky, mohu ji i nechat trochu povolit (změknout). Onu 1/8 l malinového protlaku znova přivedu k varu a horké naliji na čokoládu. Když je čokoláda změklá, míchám, dokud se vše nespojí. Teď je dobré vzít ponorný mixér a čokoládovou hmotu vymixovat do hladka – ten rozdíl je opravdu vidět. Mixér by měl být přitom stále ponořen, když totiž vyjede z mixované hmoty ven, nažene tím do ní vzduchové bublinky, což není žádoucí. Sametově hladkou malinovou ganache dám v uzavřené misce přes noc do lednice odležet.
- Dortový korpus je taky dobré dělat den předem, ale není to nutné, máte-li na dort celý den. Dortovou formu si trošku vymažu máslem a vyložím papírem na pečení (kruh na dno, pruhy po obvodu).
- Čokoládu a máslo dám do kastrůlku, ten dám do vodní lázně na plotnu a nechám rozpouštět, občas promíchám. Uvařím si instantní kafe a odměřím jednu decku. Když jsou čokoláda a máslo rozpuštěné a spojené v hladkou hmotu, sundám z plotny a pomalu za stálého míchání přilévám kávu, může být i vychladlá. Dobře promíchanou směs nechám chladnout.
- Do misky dám žloutky, cukr a kefír, a trochu prošlehám (drátěnou metlou nebo šlehačem na nejnižší rychlost, asi minutu).
- Do větší mísy proseji mouku, kakao, prášek do pečiva, sodu a sůl, a všechno dobře promísím.
- Z bílků ušlehám pevný sníh, ale nepřešlehám, aby se mi snadno zamíchával do těsta.
- Teď vezmu žloutkovou a zchladlou čokoládovou směs a obojí spojím: jedno pomalu přilévám do druhého, je jedno, co do čeho, přitom pořád míchám metlou. Výsledkem by měla být hladká (jak jinak) hmota. Tu vmíchám drátěnou metlou do mouky s kakaem. Když je vše dobře propojeno, vmíchám gumovou stěrkou s citem, po částech, sníh z bílků.
- Hotové těsto naliji do formy vyložené papírem na pečení a peču při cca 170°C asi 40 minut, dokud není zapíchnutá a vytažená špejle suchá. Když se dort seshora příliš připaluje, přikryji ho alobalem nebo do trouby nad dort vsunu čistý plech, ale jinak se nic neděje, stejně bych dort kvůli zarovnání seřízla. Po vytažení z trouby nechám chvíli chladnout ve formě, pak formu odstraním a nechám vychladnout zcela.
- Další na řadě je krém. Vyndám malinovou ganache z lednice a taky smetanu. Ganache bude určitě hodně tuhá, a pokud nechci mít smetanu rozcákanou všude kolem a k tomu možná ještě stržený šlehač, tak ji nejdřív trochu promíchám se smetanou ručně, lžící nebo vařečkou (chce to trochu síly, ale obojí musí mít stejnou teplotu, a to z lednice, proto nemohu nechat ganache v teple povolit). Když se obě složky zhruba promíchají, vezmu elektrický šlehač a na nejnižší rychlost vyšlehám ganache do krému, v průběhu stěrkou důkladně promíchám ode dna a stěn, aby tam nezůstaly usazeniny. Krém se vyšlehá poměrně rychle. Pokud bych šlehala moc dlouho, mohla by se ganache srazit.
- Čas složit dort. Nejdřív seříznu vršek do roviny, stejně je určitě připálený. Odříznu případný připálený spodek. (Že se dort připálí není žádná ostuda, tato řidší hutná těsta se při větší výšce pomalu propékají, takže okraje to většinou odnesou. Navíc u čokoládových dortů hrozí, že když budou i jen trochu připečené, budou chutnat hořce, což nikdo nechce.)
- Korpus rozkrojím na tři pláty a připravím si pod něj tenkou dortovou podložku, která nebude mít průměr větší než samotný dort (to kvůli polévání dortu). A teď mi přijde vhod ten zbytek malinového protlaku. Každý plát jím seshora trochu potřu, ale opravdu trochu. Jednak tolik protlaku zase nemám, ale taky nechci pláty navlhčit, to tento dort vážně nepotřebuje, spíš by to bylo na škodu. Maliny mají v tomto případě jen podtrhnout chuť ganachového krému. Dort promažu krémem a spojím dohromady, trochu krému si ale nechám stranou. Tím nakonec celý dort obmažu, stačí tenkou vrstvičkou, jen aby byl pod polevu hezky zarovnaný, hladký a čistý. Dám do lednice ztuhnout.
- Čokoládu nalámu na kousky do misky. Smetanu přivedu k varu, naliji na čokoládu a nechám chvíli stát. Pak vymíchám do hladké polevy. Dort umístěný na podložce postavím na drátěný rošt, pod který jsem dala pečicí papír na přebytečnou steklou čokoládu, a přeliji ho polevou. Nešetřím a polévám vydatně i po okrajích dortu, aby poleva mohla sama stéct po bocích a nemusela jsem moc zasahovat nožem. Politý dort nechám jak je, aby poleva mohla trochu ztuhnout (ganachová poleva ale samozřejmě zůstane pořád měkká), pak jej opatrně přemístím na podnos.
Tipy: Recept na tento dort určitě stojí za vyzkoušení, ale jen pokud milujete hořkou čokoládu – to si pak přijdete na své. Dort jsem pekla ve formě o průměru 18 cm, ale mohla by být klidně i 20 cm, já jsem však chtěla, aby byl dort vyšší (taky trochu vylezl z formy ven). Těsto je velmi vláčné, což s sebou nese jistou nevýhodu: musíte být opatrnější při manipulaci s upečeným dortem. Je totiž drobivý a snadno byste si mohli kousek ulomit, ale zase tak hrozné to není, rozkrojené tenké pláty jsem v pohodě přenesla ručně bez poškození. Určitě ale doporučuji umístit sestavený dort na kartonovou podložku, jinak by se svojí vahou do drátěného roštu asi zabořil a nejspíš byste ho ani nepřenesli bez poškození, přece jen je dort dost těžký a korpus hodně měkký. Čokoládu použijte určitě nějakou dobrou, ale přiliš vysokoprocetní neradím, dort by byl zbytečně hořký. Maliny na ganache jsou lepší mražené: jsou levnější, chuťově výraznější a dají více šťávy. Můžete dát celé čerstvé maliny i přímo do krému v dortu, ale já jsem spíš pro variantu bez malin a bez zrníček zalezlých v zubech. Recept vychází z oblíbených čokoládových dortů s podmáslím, tzv. mud cake, ale je tam poměrně více vajec a syrové těsto není tak řídké, takže na vyšší dorty je vhodnější. Můžete porovnat s tímto receptem, který už právě spadá do kategorie pravověrných mud caků.
Komentáře: 131
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.