Dort s mangovou pěnou
Těsto
- 1 vejce
- 40 g cukru krupice
- 30 g hladké mouky
- 1 lžíce oleje
Ovocné želé
- 250 g ovocného sirupu (směs lesního ovoce a rybízu povařit a propasírovat na sirup)
- 90 g třtinového cukru
- 1/2 lžičky vanilkového extraktu (není nutné)
- 4 plátky želatiny Dr. Oetker
Mangová pěna
- 300 g manga (čistá hmotnost, tzn. oloupané a nakrájené, bez pecky) → 300 g mangového pyré
- 1 lžička citronové šťávy
- 50 g třtinového cukru
- 250 g smetany na šlehání
- 5 plátků želatiny Dr. Oetker
Mangové želé na polevu
- 100 g mangového pyré
- 50 ml vody
- 2 lžičky třtinového cukru
- 2 plátky želatiny Dr. Oetker
- Piškot: Žloutek promíchám v misce s olejem. Bílek vyšlehám s cukrem do pevného sněhu. V závěru šlehání vliji žloutek, už jen na nejnižší rychlost všlehám do sněhu a hned šlehač vypnu. Gumovou stěrkou vmíchám prosátou mouku. Těsto naliji do formy, jejíž dno je vyložené papírem na pečení. Upeču při cca 180°C. Nechám chvíli chladnout, pak boky objedu ostrým nožem a formu odstraním. Nechám vychladnout zcela. Pokud korpus hned nepoužiji, zabalím jej do potravinové fólie.
- Želé: Plátky želatiny namočím do velmi studené vody. Ovocný sirup a cukr provařím, jen chvíli, aby se cukr rozpustil, popř. sirup trochu zhoustl, pokud je velmi řídký. (Když používám zmrazenou směs tzv. lesního ovoce, není redukování nutné, takže vařím opravdu jen chvilku.) Odstavím z plotny, vmíchám vanilkový extrakt a nechám trošku vychladnout, aby sirup nebyl vroucí. Pak vyždímám změklé plátky želatiny a v teplé ovocné směsi je rozmíchám. Nyní je třeba nechat želé vychladnout, což se uspíší tím, že hrnec s ním postavím do studené vody, kterou měním. Nebo jej vystrčím ven na okno, když je venku zima. Občas promíchám. Zatímco stydne, připravím si vhodnou nádobu – já použila hrnec o průměru asi 14 cm. Tu si vyložím potravinovou fólií, kterou dobře uhladím na dně i na stěnách (měla by jít do výšky pár centimetrů). Když je želé vlažné až studené, naliji ho do této připravené nádoby a dám do lednice ztuhnout. Mohu to urychlit, pokud dám želé nejdřív do mrazáku, a až ztuhne, přendám jej do lednice. Každopádně je dobré připravit si želé s dostatečným předstihem, protože tuhne trochu déle.
- Pěna: Mango rozmixuji na jemné pyré. Plátky želatiny namočím do studené vody. Pyré, citronovou šťávu a cukr chvilku povařím, jednak aby se cukr dobře rozpustil a jednak aby mango prošlo tepelnou úpravou. Pak jej odstavím z plotny a když trochu zchladne (ale ještě je dost teplé až horké), vmíchám do něj vyždímané změklé plátky želatiny. Nechám chladnout stejným způsobem jako ovocné želé v předešlém bodě. Zatím si vyšlehám smetanu do polotuha, a jestliže ji zrovna nepoužiji, dám ji ještě do lednice. Když je mangový základ studený, smíchám jej po částech se smetanou – je vcelku jedno, co do čeho vmíchávám. Pěna bude docela hustá a ne dokonale hladká, protože přece jen pyré, ať je jakkoli jemné, nemůže být stejně hladké jako smetana.
- Mangové želé: Mangové pyré povařím s cukrem a vodou, aby se cukr rozpustil. Plátky želatiny namočím do studené vody, a když už mangový základ není vroucí, vmíchám do něj vyždímanou želatinu. Nechám chladnout, občas promíchám.
- Sestavení dortu: Piškotový podklad upnu pevně do ráfku. Boky ráfku jsem přitom vyložila pruhy fólie. Ovocné želé, které jsem si připravila dopředu, nakrájím na kostky a zase je strčím do lednice. Připravím si mangovou pěnu a naházím do ní nakrájené kostky ovocného želé (ne všechny, aby jich nebylo moc). Ideální by teď bylo je promíchat, aby se dobře rozmístily, ale želé začalo pěnu hned barvit, takže jsem je do pěny spíš jen zastrčila, a víc to nepokoušela. Pak pěnu hned naliji do ráfku na piškotový podklad. Pěnu trochu seshora uhňácám a pak celým dortem pořádně zatřesu, aby se pěna sama zarovnala a sedla si. I když povrch úplně rovný nebude, jak jsem psala, je pěna hustší, takže se nerozlije. Dám do lednice ztuhnout.
- Dokončení: Když je pěna zatuhlá, udělám mangové želé. Poté, co zchladne, nebo je alespoň vlažné, naliji ho na dort. Dort nakloním ze strany na stranu, aby se želé samo rozlilo po povrchu. Opět dám do lednice zatuhnout. Pak odstraním ráfek, odloupnu pruhy fólie z boků dortu a dozdobím.
Tipy: Z tohoto množství jsem udělala dort, tedy spíš dortík, o průměru 16 cm. Inspirovaly mě dorty, kterým se kvůli vzhledu říká „rozbité sklo“ (zkuste si dát do googlu obrázků „broken glass cake“, určitě se vám budou líbit). Na ně se ale používají prefabrikovaná želé, hotové kostky – polotovary, které jsou obarvené i ochucené. U nás se neprodávají. Resp. v obchodě s britskými potravinami je mají, i když ne zelené ani modré, ale nemám s nimi moc dobrou zkušenost, protože jakmile se vyndalo želé z lednice, začalo se roztékat. Asi by si s tím musel člověk pohrát a vychytat množství přidané vody. Nahradit toto želé by teoreticky šlo i v domácích podmínkách, ale musela by se použít voda, která by se obarvila a ochutila nějakým aroma nebo šťávou, a pak by se do toho muselo vrazit plno želatiny. Do toho se mi nechtělo, proto jsem zvolila cestu ovocného želé. Není to zdaleka tak efektní (jen jedna barva, navíc není průhledné), ani to nepřipomíná rozbité sklo, ale zase to bylo dobré. Je fakt, že chuť želé je hodně výrazná, takže pěna docela zanikala, což nám osobně ale příliš nevadilo – mango jsme jedli prvně a rozhodně to není náš šálek čaje.
Další tip: S mangem to je složitější, protože často není k sehnání, není moc levné a hlavně je ošidné poznat, jestli je zralé, jak bude vypadat uvnitř a jak bude vůbec chutnat. Takže poradím následující. V Lidlu začali poměrně nedávno prodávat zmrazené mangové kostky. Je to malá papírová krabička, hmotnost je 300 g a stojí 50 Kč. Což není málo, ale jedno mango může někdy cenově vyjít nastejno, a ještě je tu ta nejistota, a ještě z něj možná nevyzískáte těch 300 g. Já použila na pěnu toto zmrazené mango, na horní želé čerstvé, a musím říct, že to zmrazené bylo chuťově lepší, podařilo se jej jemněji rozmixovat a ještě to bylo bez práce. Jen nechat rozmrazit. Když vám postačí takovéhle malé množství pěny jako mně a když třeba nahoru použijete obyčejné dortové žluté želé, tak si vystačíte s jednou krabičkou. Pokud jde o třtinový cukr, používám takový ten základní, světlý, žádné muscovado ani jiné chuťově výrazné třtinové cukry. Nahradit ho lze samozřejmě normálním cukrem krupice, aniž by byl poznat rozdíl.
Komentáře: 10
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.