L’Opéra
Gâteau Opéra – dort Opera. Kde se vzal? Je spjatý s věhlasným francouzským domem gastronomie Dalloyau, který je rodinnou firmou s historií sahající až do doby Ludvíka XIV. a který dnes provozuje síť restaurací, cukráren a obchodů po celém světě. Dort vytvořil cukrář Cyriaque Gavillon roku 1955 a byl údajně pojmenován na počest primabaleríny pařížské opery. Skládá se ze tří tenkých vrstev mandlového piškotu joconde máčeného kávovým sirupem, kávového máslového krému, čokoládového ganachového krému a čokoládové polevy. Já jsem pojala dort tradičněji, tzn. udělala jsem silnější vrstvy těsta i krému (správně by měl být dort placatější), a vynechala jsem máčení sirupem, protože si na promáčené korpusy moc nepotrpím. Tady je recept.
Joconde piškot
- 3 vejce
- 120 g jemně mletých mandlí (mandlové mouky)
- 120 g prosátého cukru moučka
- 40 g hladké mouky
- 25 g rozpuštěného másla
- 3 bílky
- 20 g cukru krupice
Kávový máslový krém
- 1 vejce
- 1 žloutek
- 100 g cukru krupice
- 25 g vody
- 200 g změklého másla
- asi 4 lžíce silné kávy
Čokoládový ganachový krém
- 200 g tmavé čokolády
- 150 g smetany ke šlehání
- 60 g másla
Čokoládová poleva
- 100 g tmavé čokolády 72%
- 100 g smetany ke šlehání
Čokoládový podklad
- 50 g tmavé čokolády
- 1/2 lžičky slunečnicového oleje
- Nejdříve si upeču piškotové pláty. Do mísy vyklepnu celá vejce, přidám cukr moučku, mleté mandle a prosátou mouku, a šlehám asi 10 minut do husté pěny. Rozpustím máslo a nechám trochu zchladnout. Z bílků a cukru krupice ušlehám sníh. Sníh by měl být pevný (klasický test: hrnec obrátíte vzhůru nohama a sníh drží a nevyteče), ale nesmí se přešlehat, jinak by se velmi obtížně vmíchával do vaječné pěny (pořád by tam zůstávaly malé kousky tuhého sněhu, a když byste je konečně udolali, po nadýchanosti těsta by byla veta). Do vaječné pěny nejdřív gumovou stěrkou vmíchám rozpuštěné máslo a pak i s citem po částech sníh. Hotové těsto naliji na plech vyložený pečicím papírem, rozprostřu do tenké vrstvy (asi 1 cm) a peču při 200°C asi 8 minut, až je na pohmat pevné (těsto by nemělo moc ztmavnout). Vyndám z trouby, stáhnu z plechu na drátěný rošt a nechám vychladnout.
- Máslový krém: Vejce a žloutek dám do mísy a začnu šlehat. Za chvíli dám do hrnečku svařit cukr s vodou na hustý sirup. (Sirup by měl dosáhnout teploty asi 120°C, pokud nemáte teploměr, můžete to zkusit odhadnout: když cukr s vodou začne vařit, stáhněte plamen a vařte dál, postupně bubliny jakoby zleniví a tolik už nepění, sirup houstne a jakmile je hustý asi jako řidší med – když promíchnete v hrnečku, začíná mít tendenci držet se za lžičkou a trošku jakoby oddělovat od stěn – je to ten správný okamžik. Trvá to asi 5-6 minut, ale to může být naprosto odlišné podle sporáku a velikosti hrnečku. Kdyby byl sirup moc řídký, vejce by tolik nezhoustla, a pokud by byl moc hustý (a houstnutí už jde pak docela rychle), tak by možná ztvrdnul během nalévání do vajec – proto je dobré mít teploměr.) Když jsou vejce vyšlehaná do světlé pěny, začnu za stálého šlehání na nízkou rychlost přilévat tenkým pramínkem sirup (musí být právě připravený, kdybyste ho svařili a odstavili, že ho použijete za chvíli, okamžitě by vám ztvrdnul). Pak šlehám na střední rychlost až do vychladnutí, pěna během toho trochu zhoustne. Nakonec zašlehám drátěnou metlou po částech měkké máslo a dochutím uvařenou kávou, kterou vmíchávám po malých troškách, aby se s máslem snadno spojila.
- Čokoládový krém: Nalámu čokoládu na kousky a dám ji do misky. Smetanu přivedu k varu a naliji ji na čokoládu. Chvíli nechám, ať čokoláda povolí, a pak vymíchám dohladka. Vezmu ruční šlehač a na nejnižší rychlost šlehám, dokud čokoláda nezchladne (stačí, když bude vlažná). Pak zašlehám měkké máslo. Nechám na chvíli v lednici ztuhnout.
- Čokoládový podklad na piškot: Čokoládu nechám rozpustit ve vodní lázni nebo nad párou a pak do ní vmíchám olej. Čokoláda díky němu nezatvrdne tak moc, zároveň ale dostatečně na to, aby se nemazala.
- Sestavení dortu: Z vychladlého piškotu vyříznu tři stejně velké čtverce nebo obdélníky. Jeden z nich, který bude dole, potřu na spodní straně štětečkem tenkou vrstvou podkladové čokolády a dám do lednice, aby čokoláda ztvrdla. Pak tento spodní plát položím čokoládovou vrstvou na podložku. Pomažu polovinou máslového krému, přiložím druhý plát a jemně přitisknu. Pomažu čokoládovým krémem, přiložím třetí plát a zase jemně přitisknu (v průběhu kontroluji, zda je dort rovně, jestli se někde nesvažuje apod.). Nahoru přijde druhá polovina máslového krému, kterou tentokrát uhladím opravdu do hladké rovné plochy. Celý dort teď musí do lednice, aby pořádně zatuhnul.
- Čokoládovou polevu připravím tak, že čokoládu nalámanou na kousky dám do misky, smetanu přivedu těsně k varu a naliji ji na čokoládu. Nechám čokoládu chvíli povolit a pak vymíchám do hladka. Je dobré míchat vařečkou a ne metlou, aby se do polevy nedostalo moc vzduchových bublinek. Nechám ji vychladnout (ale nikoli zatuhnout), teplá by totiž mohla na máslovém krému udělat neplechu, a celý dort jí poliji (stačí jen vršek).
- Dort nechám v lednici opět ztuhnout a pak ostrým nožem odříznu okraje, aby hezky vypadal, a přenesu jej na servírovací talíř nebo něco takového. Dozdobím.
Tipy: Výsledný dort z tohoto množství měl rozměr 15×15 cm, přičemž jsem měla rezervu jednak na vykrojení plátů z piškotu a také na konečné okrojení dortu. Máslový krém jsem vypotřebovala všechen, čokoládový mi zbyl. Do čokoládového krému nedoporučuji moc vysokoprocentní čokoládu, byl by pak zbytečně hořký. Kávou si ochuťte máslový krém podle sebe, ale nešetřete jí, jinak by se její chuť nemusela vedle super-čokoládového krému prosadit. Pokud by se vám máslový krém v průběhu přípravy srazil a nepodařilo se ho vymíchat do hladka, stačí jej nahřát v páře, aby máslo povolilo – jen je pak třeba nechat ho pod dohledem chladit v lednici, aby zase zhoustnul. Stejně tak kdybyste převařili cukerný sirup a po vlití do vajec by ztvrdnul, opět stačí nahřát – cukr je cukr, v teple se nakonec rozpustí a vejcím teplo neuškodí, pokud je tedy nemíníte vařit. Joconde piškot je piškot, takže i když v troubě naběhne, po zchladnutí zase trochu spadne, proto výsledná tloušťka piškotu je v podstatě shodná s tloušťkou syrového těsta rozetřeného na plechu. Jestli máte možnost upéct ho nějak inteligentně ve formě, je to lepší, protože rozprostřít těsto tak, aby bylo všude stejně silné včetně okrajů, je nelehká věc. Jinak tvar dortu, síla vrstev… to je na vás. Ostatně nemusíte dělat dort, ale můžete nakrájet řezy, vypadá to taky dobře.
Komentáře: 26
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.