Máslový krém nastavený bílkovým sněhem
Potahované dorty dělám nejraději v kombinaci s máslovým krémem, mj. i proto, že s ním pak můžu dort snadno obmazat a zarovnat pod potah. Kromě toho mám máslový krém ráda a díky své neutrální chuti se také dobře dochucuje. Mám ovšem na mysli odlehčenou variantu – ne čistý máslový krém a už vůbec ne máslový krém podle amerického receptu, to je totiž spíš cukr s máslem.
Existuje několik způsobů, čím máslo nastavit, aby se krém odlehčil. Suverénně nejrozšířenější v českých vodách je způsob nastavení máslového krému pudinkem. Uvaří se pudink vanilkový – a je to vanilkový krém. Z pudinku čokoládového vznikne jednoduše krém čokoládový, z malinového zase malinový atd. Pro mě takové krémy chutnají všechny stejně, a to jako pudink. Pudink mám ráda, ale určitě to není to, co bych chtěla cítit ve slavnostním dortu. Ale proti chuti…
Já nastavuji máslový krém bílkovým sněhem, a na lepší způsob jsem zatím nepřišla. Krém se tím krásně odlehčí a zjemní, získá bělostnější barvu. Objemově obsahuje víc sněhu než másla, takže se významně uspoří i na kaloriích. K získání jednotlivých příchutí používám tyto způsoby:
- pro vanilkovou příchuť přidám trochu vanilkové pasty (vanilka vs. vanilkový pudink je jako nebe a dudy)
- pro malinovou příchuť rozvařím maliny, propasíruji a zredukuji, a toto pyré pak zašlehám do krému (stejně lze postupovat i u jahod a jiného ovoce)
- intenzivní citronovou příchuť docílím snadno přidáním citronového krému lemon curd, chce to ale nějaký dobrý, protože z některých levných jsem cítila vajíčka, což nebylo moc příjemné
- kávovou chuť získám vmícháním několika lžic uvařené silnější kávy, jedno jaké, já používám rozpustnou (jde jen o to, aby kafe bylo dobré, ne každé totiž chutná tak, jak by mělo)
- čokoládový krém dostanu vmícháním rozpuštěné čokolády, ale takový krém je pro mě pořád málo čokoládový, takže dělám opačný postup: připravím ganachový krém a do něj zašlehám kousek másla (viz zde).
Je pravda, že takové způsoby ochucování vyjdou dráž než pudinkový prášek, ale chuť je pro mě na dortu nejdůležitější, tak nelituji investovat.
Pokud jde o práci s máslovo-bílkovým krémem, má stejné vlastnosti jako základní máslový krém, tzn. že po zatuhnutí je krásně pevný a lze s ním bez problémů zdobit trezírovacími špičkami. Příprava není složitá a až vyzkoušíte, určitě pochopíte, proč tento krém tak vynáším do nebes.
Recept
- 1 bílek
- 55 g cukru krupice
- 80 g změklého másla
- Bílky s cukrem dám do kovové misky, tu postavím na hrnec s trochou vody a dám vařit. Nad vodní párou pak drátěnou metlou šlehám tak dlouho, až se cukr rozpustí – to poznám tak, že když bílky promnu mezi palcem a ukazovákem, směs musí být hladká, bez známek zrníček cukru. To by vlastně stačilo, ale je dobré zahřát bílky na vyšší teplotu kvůli většímu pocitu jistoty ze syrových vajec. Pokud máte teploměr, pak je dobré přivést bílky k teplotě asi 70°C, jinak můžete zahřívat tak dlouho, dokud vám to přijde bezpečné. Směs šleháním zmatní, při promnutí mezi prsty je lepkavá a během zahřívání se na ní vytvoří bílá pěna. Pozor však na příliš vysokou teplotu, bílky se nesmí srazit, což lze kontrolovat např. počichem – jakmile začnete cítit vařená vejce, je to moc. V každém případě to chce stále míchat.
- Misku sundám z páry a elektrickým šlehačem šlehám na nejvyšší rychlost až do vychladnutí. Získám tak hustý, mírně lepkavý sníh, který visí poddajně z metly dolů, ale ani se nehne.
- Měkké (opravdu hodně měkké) máslo zamíchám do bílkového sněhu, až se vše dobře spojí. Někdo máslo do sněhu zašlehává, mně se krém tímto způsobem srazil, tak jen vmíchávám. (U sraženého máslového krému se vše napraví tak, že se krém dá nahřát nad vodní páru, on povolí a spojí se, jen je pak trochu řidší a musí se nechat před použitím znovu trochu ztuhnout v lednici.) Je hotovo a zbývá jen dochutit.
- Na jeden obvyklý dort (cca 20 cm průměr) je potřeba připravit krém asi ze tří bílků, s rezervou nebo pokud chcete dort krémem i nazdobit místo potahu raději ze čtyř.
Tipy: Dlouho se mi stávalo, že asi v polovině zašlehávání másla do sněhu se krém začal srážet. Podle ohlasů se to stává i jiným. Ale v poslední době jsem si vyzkoušela postup, během kterého vše proběhlo v pořádku. A sice. Ve videu k tomuto receptu používala dotyčná paní cukrářka kuchyňský robot. A když vyšlehala sníh, vyměnila šlehací metly za pádlo (myslím aspoň, že se tomu tak říká). Řekla jsem si, že to asi má význam, takže doporučuji to také udělat – máte-li robot. Já robot nemám, jen klasický elektrický šlehač. Proto v této fázi jednu metlu vyndám a používám jen tu jednu zbývající. Vypadá to divně, ale šlehání pak není tak intenzivní. (Je to zajímavý trik, který mám od jakéhosi kuchaře, jenž toto doporučil při míchání bílkové polevy na perníčky, která se nesmí přešlehat.) A tak začnu s tou jednou metlou zašlehávat měkké máslo, na nejnižší rychlost, postupně tam házím malý kousek po kousku, nečekám, až se každý kousek dokonale rozmíchá, prostě to tam postupně naláduji. A pak šlehám až do hladka. A musím zaklepat, zatím se mi srážení vyhýbá.
Komentáře: 324
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.