Mousse cake se švestkami a mákem
Makovo-švestkový nepečený podklad
- 50 g mletého máku
- 100 g dětských piškotů
- 100 g sušených švestek
- 2 lžíce vody
- 1 lžíce cukru krupice
- 60 g másla
Maková nádivka
- 200 g mletého máku
- 110 g cukru krupice
- 150 ml vody
- 1 lžička skořice
Švestkové želé
- 500 g čerstvých, zralých, vypeckovaných švestek bez červíků
- 90 g cukru krupice
- 150 ml vody
- 6 plátků želatiny Dr. Oetker
Tvarohová pěna
- 500 g měkkého tvarohu z vaničky
- 400 g smetany ke šlehání
- 4 lžíce cukru moučka
- 7 plátků želatiny Dr. Oetker
- asi 3 lžíce makové nádivky
- Nepečený podklad: Piškoty rozdrtím najemno (v igelitovém sáčku válečkem) a smíchám s mletým mákem. Do kastrůlku dám svařit cukr a vodu. Když je cukr rozpuštěný, vmíchám do sirupu sušené švestky pokrájené nadrobno. Tuto směs přendám k máku s piškoty a promíchám. Nakonec vliji rozpuštěné máslo a ručně zpracuji v hmotu. Nastavitelný ráfek nastavím na 19cm průměr, postavím na podnos a zevnitř ho vyložím pruhem fólie. Hmotu rozprostřu na dno a upěchuji do rovnoměrně silné vrstvy, až ke krajům. Mezi ní a ráfkem by neměly zůstat žádné mezery, jinak by jimi později unikala tvarohová pěna. Dám do lednice zatuhnout.
- Maková nádivka: Do kastrolu naliji vodu a dám vařit. Přisypu cukr a počkám, až se rozpustí. Pak nasypu mletý mák a dobře promíchám. Vmíchám skořici. Toto spaření by mělo stačit k tomu, aby byla nádivka dostatečně hustá, není-li však, ještě chvíli na mírném ohni za stálého míchání opatrně provářím, aby se přebytečná voda odpařila. Nechám vychladnout.
- Švestkové želé: Omyté a vypeckované švestky nakrájím na kostičky. Dám do hrnce spolu s vodou a cukrem a přivedu k varu. Za občasného promíchání vařím na středním ohni asi půl hodiny. Odstavím z plotny a namočím plátky želatiny do studené vody. Když změknou, vyždímu je a vmíchám do stále horkých, ale nikoli vroucích švestek. Nechám chladnout za občasného promíchání. Zatím si přichystám vhodnou nádobu, která bude mít průměr asi 16cm – formu, hrnec nebo lze také použít nastavitelný ráfek. Nádobu vyložím potravinovou fólií, kterou na dně a na stěnách dobře uhladím. Vytvoří se tím jakási vana. Vlažné švestkové želé do této nádoby naliji a dám do lednice, aby ztuhlo (v mrazáku to půjde rychleji).
- Tvarohová pěna: V míse promíchám tvaroh s cukrem. Pak začnu po částech přilévat smetanu a vždy metlou dobře zašlehám. Nakonec vše promíchám gumovou stěrkou, hlavně ode dna. Namočím plátky želatiny do studené vody. Když změknou, přendám je bez ždímání do malého kastrůlku, a hned je na velmi mírném ohni nechám rozpustit. Během rozpouštění promíchávám lžičkou. Trochu tvarohového krému, asi pět lžic, dám stranou do menší misky a rozpuštěnou želatinu do něj vmíchám: přilévám pomalu a míchám rychle. Když je vše dobře propojené, vmíchám do zbývajícího tvarohové krému.
- Dokončení: Na podklad rozetřu makovou nádivku, a to v takovém průměru, jako je průměr švestkového želé. Můžu jí použít více nebo méně, ale tenčí vrstva je vhodnější. V každém případě by mi ale měly zbýt asi tři lžíce nádivky. Ztuhlé želé vyklopím, sloupnu potravinovou fólii a položím ho na makovou nádivku. Doladím okraje nádivky, je-li to třeba. Vše zaliji bílou tvarohovou pěnou tak, aby želé bylo zalito tenčí vrstvou pěny a nebylo vidět (nejprve lžící nandám pěnu při okrajích do mezery, zabouchám o stůl a zatřesu, ať se propadne, a pak teprve doliji další pěnu a povrch zarovnám). Dám do lednice ztuhnout. Do zbylé tvarohové pěny vmíchám odloženou makovou nádivku, takže získám tzv. šimla. Jakmile první vrstva pěny zatuhne, naliji nahoru šimlovou pěnu v požadované tloušťce a opět uložím do lednice. Nechám ztuhnout nejlépe přes noc. Druhý den odstraním ráfek a opatrně odloupnu pruhy fólie.
Tipy: Nepečený podklad jsem oproti původní verzi opravila, aby byl pevnější, a už by to mělo být v pořádku. Přesto oproti základnímu nepečenému podkladu ze sušenek bude tento vždy lepivější, protože jsou v něm sušené švestky. Tam, kde je cukr krupice, jsem používala třtinový cukr, v němž mám vloženou vanilku, takže je voňavý. Maková nádivka by měla být hustší, aby držela a nemáčela podklad. Švestkové želé oslaďte podle toho, jak sladké jsou švestky. Máte-li to rádi, můžete je navíc ochutit skořicí. Tvarohová pěna je hustší, takže mezera vedle želé by neměla být vyloženě úzká, aby mohla pěna propadnout k podkladu. Kdyby se vám zdálo, že pěna moc houstne (může se stát, protože želatina se dává už do studeného základu), vyřeší to umístění mísy do nádoby s vlažnou až teplou vodou. Pěna se bude nahřívat a nebude tuhnout, musíte ji ale občas promíchat. Šimlová pěna by měla přijít raději nahoru, protože díky přidanému máku je o něco méně pevná než čistě tvarohová.
Komentáře: 13
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.