Princeznin dort
„Princeznin dort“ možná většině nic neřekne, ale stejně ho všichni díky obchodnímu domu Ikea znáte. Typický švédský dort s originálním názvem prinsesstårta, anglicky princess cake, šlehačkový kopeček na piškotovém těstě zabalený do zeleného marcipánu, mohl stěží uniknout něčí pozornosti. Jeho název údajně souvisí se skutečností, že byl oblíbeným dortem dcer švédského prince Carla. Recept se měl poprvé objevit v kuchařce z roku 1930, kterou vydala učitelka těchto princezen, a původně se jmenoval grön tårta (zelený dort). Ve Švédsku je tento dort oblíbeným moučníkem a proč by nemohl být i u nás, když je tak dobrý. Není zase tak složitý, jak vypadá. Tady je recept.
Piškotové těsto
- 4 větší vejce
- 160 g cukru krupice
- 160 g hladké mouky
- 4 lžíce oleje
Vanilkový krém
- 4 žloutky
- 240 ml smetany na vaření
- 2 lžíce cukru krupice
- 2 rovné lžíce kukuřičného škrobu
- 2 lžičky vanilkového extraktu
Na dokončení
- 480 ml smetany ke šlehání + 2 lžičky moučkového cukru
- malinový džem
- marcipánová hmota na potažení, zelená gelová barva
- Nejprve, nejlépe večer předem, si upeču piškot. Bílky s cukrem vyšlehám do tuhého lesklého sněhu. Pak už jen na nejnižší rychlost zašlehám žloutky rozmíchané s olejem a hned vypnu šlehač. Zapráším prosátou moukou a lehce ji gumovou stěrkou vmíchám do vaječné směsi. Těsto upeču při cca 180°C v kruhové formě (průměr 20 cm nebo větší, každopádně korpus nepotřebuji moc vysoký). Po upečení vyndám z trouby, nechám tak 10 minut chladnout, pak vyjmu z formy a nechám vychladnout zcela. Zabalím do potravinové fólie a uložím (pokud ho peču předem).
- Malinového džemu není potřeba mnoho, jen na potření jednoho plátu těsta, ale určitě by v něm neměla být zrníčka. Pokud tedy v džemu zrníčka jsou (jako že ano), nejdřív ho propasíruji přes síto. Lépe se to dělá, když džem ohřeji, protože tím zřídne. Pak je ale třeba nechat ho zase zchladnout, jinak by se teplý a řídký do korpusu vsákl – to je sice někdy fajn, ale teď to není žádoucí.
- Je čas na vanilkový krém. Je to vlastně takový pudink, ale moc se přimlouvám za to nenahrazovat jej obyčejným pudinkem. Krém ostatně není složitý – stačí dát žloutky, cukr, smetanu a škrob do kastrůlku, rozšlehat metlou a pak na mírném ohni za stálého míchání nechat vařit, dokud krém nezhoustne. Netrvá to dlouho, jen to chce hlídat, aby se žloutky nezdrcly. Když krém začne houstnout, jde to už rychle a hustý pudink je hotový. Stáhnu ho z ohně, hbitě rozmíchám metlou do hladka a vmíchám vanilkový extrakt. Do doby, než jej budu používat, ho dám do misky a přikryji víčkem nebo fólií, aby neokoral.
- Marcipán si obarvím na zeleno.
- Smetanu s moučkovým cukrem vyšlehám dotuha.
- Všechno je přichystáno, je čas dát dort dohromady. Z korpusu oříznu horní kůrku a, je-li to potřeba, také spodek (to když je moc hnědý). Pak jej rozříznu na tři pláty, přičemž ten horní může být tenčí. První plát pomažu malinovým džemem a na něj rozprostřu polovinu vanilkového krému. Přiklopím druhým plátem. Na něj namažu zbytek vanilkového krému a pak tam dám skoro všechnu šlehačku, jen si jí trochu nechám na obmazání dortu. Šlehačku urovnám a uhladím, aby tvořila kopeček. Nakonec nahoru položím poslední piškotový plát, přimáčknu ho ke šlehačce a dort vytvaruji, aby byl nahoře oblý. (Dělala jsem i variantu, že jsem mezi první dva pláty piškotu namazala jenom džem, a vanilkový krém jsem pak dala v silnější vrstvě už jen pod šlehačku. Krém se po silnější vrstvě džemu špatně roztírá, klouže, takže takhle jsem mohla dát džemu více.)
- Odloženým zbytkem šlehačky celý dort obmažu a zarovnám, ale jen tenkou vrstvou. Rozválím si marcipán, celý dort jím potáhnu, uhladím a přebytečnou hmotu odříznu rádýlkem. To se samozřejmě dělá trochu obtížněji než u klasického potahovaného dortu, protože podklad není dostatečně pevný, ale na druhou stranu na tom zase tak moc nezáleží – nedělám dokonalý potahovaný dort, dělám dort s marcipánem. (Stačí si na internetu najít obrázky a uvidíte, že některé dorty jsou potažené opravdu nahrubo, dole i se záhyby, a vůbec to v tomto případě nevadí.)
- Hotový dort pocukruji přes sítko moučkovým cukrem, což k tomuto dortu patří, a decentně ho dozdobím malými růžičkami.
Tipy: Jestli máte v plánu použít místo marcipánu mléčnou náhražkovou hmotu, ani se nenamáhejte, nebylo by to ono. Já jsem použila marcipán na potahování (poměr mandlí a cukru 1:3), protože se s ním lépe pracuje a přitom chutná, jak marcipán chutnat má. Jak se dort dělá a skládá, na to jsou různé recepty: někdo dělá vanilkový krém samozřejmě jinak a třeba ho i smíchá se šlehačkou a pracuje jen s tímto výsledným krémem. Někdo nedává nahoru žádný piškot, ale takto se dort lépe potahuje. Někdo dává více krému, ale my jsme spíš přes těsto, takže tento poměr nám vyhovoval. Někdo dává jiný džem, ale správně by měl být malinový. Já jsem po dlouhém zkoumání vybrala recept z těchto stránek, protože je nejen švédský, ale přímo od švédských pekařů, a můžete tu vidět i fotopostup nafocený přímo v jejich cukrárně, který mi dost pomohl. Změnila jsem jen velmi nepatrně recept na těsto (ale stále je to piškot), do šlehačky jsem přidala trošku cukru a smetanu do vanilkového krému používám 12% (popř. použiji obyčejné mléko, nebo namíchám mléko a smetanu na šlehání). Když jsem totiž používala jen smetanu na šlehání, stalo se mi někdy, že se při vaření oddělil tuk a vznikla nehezká sraženina. Na šlehání použijte takovou smetanu, s níž máte dobrou zkušenost, protože vyšlehat se musí opravdu dotuha (já používám 40% smetanu z Kunína). Můj dortík na obrázku je vyšší, protože jsem ho dělala z polovičního množství (forma o průměru 15 cm), ale tloušťku vrstev jsem nechala jako u velkého. Princezniny dorty se dělají i v jiných barvách, po zelené nejčastěji růžové, ale zelená je klasika. Spotřebovat by se měl poměrně brzo, ale jinak bez problémů vydržel dva dny, aniž by šlehačka začala téct nebo se marcipán rozpustil.
Další tipy: Jakým způsobem jednotlivé vrstvy promazat si můžete rozhodnout podle sebe, já to nyní někdy dělávám tak, že první dva pláty piškotu spojím pouze džemem, a vanilkový krém dám všechen pod šlehačku. Krém je totiž docela hustý a při roztírání po džemu klouže a smíchává se s ním. Takhle tam mohu dát malinového džemu hodně, on je tam totiž chuťově moc dobrý, a nestarat se, jak po něm rozetřu krém. Další možnost je nechat vanilkový krém rozdělen do dvou vrstev a vyřešit to tak, že jej nenamažu přímo na džem, ale potřu jím druhý piškotový plát zespod a pak ho na džem překlopím. Piškotové těsto můžete samozřejmě udělat i podle základního receptu, bude chutnější, i když pracnější. Na dort o průměru 20 cm by měla vystačit dávka ze 3 vajec, ale je lepší kousek těsta odříznout než aby se nedostávalo. Na takový průměr dortu vystačí i 400 ml/g smetany, prostě dva kelímky.
Komentáře: 30
Trackbacks
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.