Je libo kousek dortu?

KousekDortu.cz

Dorty, koláče, bonbóny, sladkosti …

Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké.

Čokoládový dort s karamelovým krémem

Čokoládový dort s karamelovým krémem

Čokoládový dort

 • 60 g hořké čokolády
 • 240 ml horké kávy
 • 2 lžičky vanilkového extraktu
 • 200 g hladké mouky
 • 300 g třtinového cukru
 • 120 g kvalitního kakaa (20-22% obsah tuku)
 • 1 lžička jedlé sody
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • 1/2 lžičky soli
 • 2 velká vejce
 • 120 ml slunečnicového oleje
 • 200 g zakysané smetany

Karamelový krém

 • 100 g cukru krupice
 • 50 ml vody
 • 100 g smetany ke šlehání
 • 250 g měkkého másla
 • 1 lžíce moučkového cukru
 • 125 g smetanového sýra, tzv. cream cheese (1 vanička sýru Philadelphia)

Čokoládová poleva – ganache

 1. Čokoládový dort: (Množství surovin si rozdělím na poloviny a z každé upeču postupně dva pláty. Máte-li dvě stejně velké formy, můžete péct najednou.) Uvařím kávu, odměřím požadované množství a hned do ní vhodím kousky čokolády. Počkám, až se čokoláda rozpustí, pomáhám jí mícháním. Jelikož je čokolády málo a tekutiny hodně, nerozpustí se v kávě dokonale, pořád budete mít na lžičce drobounké kousky, asi jako ze špatně rozmíchaného kakaa. Ale to nevadí. Do kávy přidám vanilkový extrakt. Dále: do misky proseji mouku se solí, sodou a práškem do pečiva, a kakao. Dobře promísím. Do mísy vyklepnu vejce, přisypu cukr a šlehám elektrickým šlehačem na nejvyšší rychlost asi 5 minut. Šlehač vypnu a k vaječné pěně přidám zakysanou smetanu. Trochu promíchám stěrkou a vliji olej a kávu s čokoládou. Opět trochu promíchám, ale pozor – dost to stříká. Nasypu směs sypkých surovin (mouka atd.) a opatrně začnu šlehat šlehačem na nejnižší rychlost. Opatrně proto, aby se mouka s kakaem nerozprášila všude kolem. Když se to promísí, šlehač vypnu a objedu stěny mísy gumovou stěrkou. Pak ještě chvíli šlehám (max. na střední rychlost, ale nízká stačí), dokud není těsto hladké a lesklé. Moc dlouho to netrvá.
 2. Těsto hned naliji do formy (popř. rozdělím stejným dílem do dvou forem), a to do formy o průměru 17cm. Dno i boky formy vyložím papírem na pečení. Stěnu formy přitom lehce vymažu máslem, aby na ní papír držel. Těsto je řidší, proto ohlídám, aby nemohlo vytékat. Není od věci omotat formu kolem dokola skládaným alobalem nebo přímo izolačním kruhem kvůli rovnoměrnějšímu pečení, ale není to nutné. Peču totiž oproti zvyklostem na nižší teplotu – asi 150-160°C. Těsto se tak udrží více vlhké. Ke konci samozřejmě vyžene těsto bouli uprostřed a nahoře popraská, ale není to tak dramatické. Doba pečení je cca 45 minut, propečenost vyzkouším zapíchnutím špejle. Nechám asi 15 minut chladnout ve formě, pak korpus z formy vyndám a nechám vychladnout zcela.
 3. Karamelový krém: Nejprve si předem připravím smetanový karamel. Do kastrůlku dám krupicový cukr s vodou a dám vařit. Plotnu mám na nejvyšší výkon. Zpočátku míchám, aby se cukr rozpustil. Když už jako sirup vře a bublá, nemíchám, jen hlídám barvu. Zároveň dám ohřívat smetanu, je totiž lepší použít ji teplou než studenou. Jakmile začne cukrový sirup hnědnout, jsem ve střehu a občas do něj hrábnu lžičkou (nebo tím, co používám k míchání). To proto, abych lépe viděla, jak moc tmavý je. Když je barva středně hnědá – karamelová, vliji teplou smetanu a stáhnu oheň. Hlídám, aby to nevypěnilo přes okraj. Nechám chvíli provářet a lžičkou jen kontroluji, jak moc je karamel sražený – po vlití smetany totiž karamel částečně opět ztuhne, do takové žvýkačkovité konzistence. (Kdybych vlila smetanu vychlazenou, tak by přímo ztvrdnul – to nevadí, jen pak trvá chvíli déle, než se znova rozpustí.) Při horlivém míchání by se lepkavý karamel nabalil na lžičku, což nechci. Proto občas hrábnu ke dnu, a teprve až se zdá být karamel povětšinou rozpuštěný, celé to pořádně promíchám. Ještě chvilku vařím, aby bubliny na povrchu jakoby zlenivěly, což je známka toho, že karamelová smetana zhoustla. Pak odstavím. Celé to od vlití smetany trvá asi 4 minuty, ale záleží na mnoha faktorech – intenzita varu, velikost kastrůlku… Smetanový karamel nechám chladnout, později ho dám ještě do lednice.
 4. Měkké máslo šlehám s moučkovým cukrem asi 3 minuty, elektrickým šlehačem na nejvyšší výkon. Pak do něj po lžičkách zašlehám smetanový sýr a pak i smetanový karamel. Nebo nejdřív karamel a potom sýr, jak libo. Čím menší dávky přidávám, tím menší je riziko, že se krém srazí. Kvůli tomu je také dobré mít jak karamel, tak sýr předem vyndané z lednice, protože když budou studené, opět hrozí, že se máslo začne srážet. Vychlazený karamel je navíc dost hustý. Nicméně jestli přece jen dojde k tomu, že se krém trochu srazí a není hladký, stačí jako obvykle mísu s ním zlehka nahřát nad párou a párkrát promíchat stěrkou, konzistence se upraví.
 5. Sestavení dortu: Oba korpusy seříznutím shora zarovnám, mají pak výšku asi 4cm. Každý ještě podélně proříznu na dva díly. Ty pospojuji krémem, ale jen tenkou vrstvičkou. Nahrubo obmažu krémem a dám do lednice zatuhnout. Pak už načisto obmažu kolem dokola, bez toho, aby se mi do krému motaly drobečky.
 6. Dokončení: Smetanu přivedu k varu a naliji ji na čokoládu nalámanou na kousky. Nechám chvíli povolit a pak vymíchám dohladka lžící. Vložím máslo, nechám ho rozpustit a ještě jednou promíchám. Dort umístím na podnos a vršek poliji ganachovou polevou. Pro efekt „stékajících čůrků“ použiji lžíci, kterou liji polevu nejdřív jen po obvodu dortu – vždycky trochu víc, aby stekla níž, pak posunu lžíci vedle a zase nechám stéct čokolády trochu víc. A tak pořád dokola. Nakonec naliji polevu nahoru doprostřed a rozetřu ji nožem ke krajům. Nechám polevu ztuhnout a dozdobím.

Čokoládový dort s karamelovým krémem

Tipy: Těsto na dort je vláčné a vlhké a patří do skupiny těst zvaných „mud cake“. Podobný recept už tu ostatně mám. Krém chutná karamelově a odvážila jsem se máslo nastavit sýrem, kterému se normálně vyhýbám. V Americe ho sice na krémy používají s oblibou, ale asi mají jiné chutě, protože mě ta jeho slanost k dortům nesedí. Jenže ke karamelu se sůl hodí, tak jsem to riskla a můžu říct, že tam chuťově opravdu dobře zapadl a po sýru krém určitě nechutnal. Byl karamelový tak, jak jsem si představovala. Dort jsem pekla ve formě o průměru 17cm, ale pak jsem ho ořízla na průměr 15cm, aby byl proporčně užší a vyšší. Krému bylo tak akorát, při původním průměru by to tedy bylo s množstvím asi tak na hraně. Ale zase tento dort myslím moc krému nesnese, protože těsto je opravdu dost vlhké. Pokud jde o odměřování sody a PDP, tak používám spíš rovnější lžičku, určitě ne vrchovatou. Kafe jsem použila instantní, ale může být i turek (bez lógru) nebo klidně náhražka kávy a mohla by to být ostatně i samotná horká voda, ale to mi přijde nějak divné. Polevy bylo zbytečně moc, ale na polití celého dortu by zase nevystačila.

Další tipy: Pro dosažení efektu stékající polevy po stranách můžete použít samozřejmě přímější metodu, a to nalít polevu nahoru a nechat ji stékat dolů, jak to vyjde. Nevýhodou je, že tento způsob nemůžete tak kontrolovat, proto asi nedosáhnete rovnoměrného rozložení pramínků čokolády. Taky nemusíte polevu uhlídat a steče vám ve větším množství na podnos. Což samozřejmě nemusí vadit, záleží na tom, co sami chcete. Když použijete lžíci jako já, tak bude výsledek úpravnější, ale zase vznikne nedokonalý okraj. Ona totiž ta poleva litá po obvodu částečně zatuhne; když pak nalijete další polevu doprostřed, poslouží šikovně jako zábrana, aby se nová poleva nepřelila přes okraj a nenarušila vám pečlivě vytvořený efekt. Jenže v tom místě styku se to samozřejmě nespojí dohladka. I když tomu nožem pomůžete, pořád ten spoj bude patrný. Ale to taky není tak hrozné. Takže je na vás, jaký způsob zvolíte. Kdybyste chtěli polít čokoládou celý dort, tak bych asi doporučila použít trochu více krému, aby se chuť karamelu pod náporem čokolády neztratila.

komentářů 29

Romana
1.2.2018 19:35

Dobrý den,

již několikrát jsem podle vašich receptů pekla a vždy se povedlo na jedničku! Dnes jsem upekla korpus podle tohoto receptu, i když s nepatrnou úpravou – méně cukru. V neděli máme oslavu a teď jsem si uvědomila, že nevím, jestli se korpus do té doby nezkazí, když obsahuje zakysanou smetanu. Dort jsem chtěla zítra promazat a v sobotu potáhnout (holt děti si žádají své :-)), v neděli podávat. Co myslíte? Samozřejmě bude v lednici, tak snad….
Děkuji a těším se na další recepty 🙂

Eva
2.2.2018 23:14

Zakysaná smetana je v pečeném těstě, určitě se kvůli ní dort nezkazí. Mimochodem, i já jsem už oproti původnímu receptu ubrala asi čtvrtinu cukru. 🙂

Danka
8.2.2018 21:24

Chci se zeptat, čistě hypoteticky, šel by ten karamelový krém nějak odlehčit…např. Nastavit bílkem?díky

Eva
11.2.2018 18:29

Čistě hypoteticky možná ano, ale je otázka, jestli by ještě držel, protože už je odlehčený tím sýrem, a karamel ho taky samozřejmě „naředí“.

Mai B.
18.2.2018 16:14

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli chutná Philadelpia podobně jako mascarpone a jestli je v krému hodně chuťově cítit. Mně se totiž dělá z mascarpone a obecně šlehaček špatně od žaludku, a proto jsem trošku na vážkách, co se týče tohoto receptu, přestože jinak mi přijde naprosto dokonalý (ale to, že se mi z mascarpone dělá špatně je moje mínus, to nijak neubírá dortu na váze 😉 )
Děkuji moc za odpověď!

Eva
19.2.2018 21:43

Nechutná. Mascarpone chutná jako smetana ke šlehání, je stejně tak nasládlé, jen má tuhou konzistenci. Mně samotné ani jako sýr moc nepřijde, protože sýr jím s chlebem a mascarpone bych si na chleba rozhodně nenamazala. Naproti tomu Philadelphia je nefalšovaný sýr a tedy i slaný. V českých receptech se většinou nahrazuje pomazánkovým máslem nebo Lučinou, protože ty vyjdou o dost levněji, takže chuťově je to podobné spíš jim. Ale troufám si tvrdit, že v tomto krému se sýr ztratí, stejně jako by se ztratilo i mascarpone, které by šlo teoreticky místo Philadelphie použít. Přece jenom se tím nastavuje máslo, a ještě je tam navíc ten karamel, který chuťově celkem spolehlivě vše přebíjí.

Maya
7.3.2018 6:19

Dobry den, mam dotaz ke karamelovemu kremu. Proc se k cukru v prvnim kroku pridava voda? Pokazde, kdyz jsem karamel takto pripravovala, voda se nejprve odparila a pote se zacal tavit cukr na karamel. Neni mi jasne, k cemu ma pridani vody slouzit, ma se nechat neprve cukr ve vode rozpustit? Karamel vznikne tak jako tak i bez pridani vody, ptam se spis ze zajimavosti. Dekuji za odpoved

Eva
7.3.2018 21:18

Když se vaří samotný cukr, je mnohem větší riziko, že se připálí. V podstatě jak cukr taje, tak místy už je rozpuštěný a místy je ještě bílý cukr, a když zahříváte dál, tak v okamžiku, kdy se rozpustí konečně i ten poslední bílý cukr, tak ten jako první zkaramelizovaný začíná černat. Ale samozřejmě to tak dělat lze. Akorát že když přidám trochu vody (opravdu trochu), tak se cukr nejdřív rozpustí s vodou na průsvitný sirup a ten teprve odpařováním vody začíná karamelizovat. Děje se to tedy postupně, rovnoměrně a mnohem snáz se to ohlídá.

Anonym
10.3.2018 16:45

Určitě vyzkouším. Vypadá to velice slibne

Adéla
20.4.2018 17:53

Ježišmarjá! Káva, čokoláda, karamel… Tohle je dokonalá kombinace. Vy jste čarodějka. 🙂 Asi už vím jaký dort upeču příteli k narozeninám.

Eva
25.4.2018 16:12

Ano, ve volném čase běžně čaruju. 🙂

Zuzka
17.7.2018 10:28

Ahoj je vhodny i na potazeni fondanem

Míša
18.7.2018 23:52

Dobrý den, diky za vaše stránky, čerpám z nich plno inspirace! 🙂
Mam dotaz, myslite, ze by dort byl dobry, kdybych na jednotlive vrstvy kremu dala banany a jeste je zalila karamelem? Chci udelat nejaky echt karamelovy dort a moc se mi libi, kdyz se narizne dort a jeste z nej vytece karamel 😀 🙂 tak me napadla tato varianta. Nebo mam radeji pouzit jiny krem? Treba cokoladovy? Nebo nejaky min sladky? Dekuji za rady! Misa

Eva
24.7.2018 15:02

Určitě by to bylo dobré. 😉

Tereza
14.2.2019 20:43

Dobry den, dort vypada uzasne! Moc se tesim, az ho vyzkousim. Muzu se zeptat, jak jste vyrobila to zdobeni na dortu? Dekuju.

Eva
15.2.2019 21:42

Asi myslíte ty karamelové ozdoby, předpokládám. (Jinak jsou to sněhové pusinky a nalámaná čokoláda, rozpuštěná, rozetřená a zatuhlá.) Jedny ozdoby popisuji u Oříškového dortu s karamelem a druhé u Čokoládovo-ořechového dortu s karamelovým krémem.

Lenka
19.2.2019 9:21

Dobry den, myslite ze korpus by byl vhodny se spojenim klasickeho parizskeho cokoladove kremu a visni? Mam na tuto kombinaci zalusk. A zrovna vas recept se mi velmi libi

Eva
3.3.2019 12:42

Obvykle se na to hodí spíš sušší těsta, piškotového typu, na druhou stranu si neumím představit, že by se k nějakému čokoládovému těstu nehodila pařížská šlehačka a višně. Nezbývá, než to vyzkoušet. 😉

Veverka
15.3.2019 22:11

Tento recept jsem vyzkoušela a dort je výborný. Použila jsem tedy větší formu, tuším 25 cm a ganache bylo hodně a krému bohužel málo, tak jsem nakonec potřela celý dort, ale i tak je dort vynikající 😉 škoda, že mi nejde vložit fotka :/ Určitě doporučuju recept vyzkoušet a budete mít nebe v hubě 😀

Eva
21.3.2019 11:45

Hlavně že jste si poradila. 🙂

Lenka
7.4.2019 9:16

Dobry den, da se tento krem udelat s maslovo snehovym kremem? Nebo, kdyz udelam tento primo, opravdu drzi pohromade i na dortu a zatuhne?

Jitka
18.4.2019 12:12

Dobrý den,
moc děkuji za recept, lehce jsem upravila – syn chtěl s marmeládou, tak jsem splnila přání – marmeláda, krém,marmeláda. Pokusila jsem se udělat i ozdoby z karamelu – cukru. Jen jsme je udělala dopředu a zvlhly mi. Syn byl spokojený, ale mě mrzelo, že se ozdoby do rána „trochu roztekly“. Mohu se zeptat, jak ozdoby zachovat „suché“. Nebo je potřeba dělat je až na poslední chvíli? Děkuji za odpověď.

Eva
21.4.2019 15:35

Ozdoby z litého karamelu „osliznou“ ze vzdušné vlhkosti, i té běžné. Musely by být leda od té vlhkosti dobře odizolovány, nevím po pravdě, jak to udělat. Tak leda zkusit zavřít do krabice. Určitě nepomůže lednice, zvlášť po vyndání z ní se orosí a je konec.

Eva
21.4.2019 15:45

Lenka: Udělat ho s máslovo-sněhovým krémem…? To si dost dobře neumím představit. Krém pohromadě drží, proto je tam máslo, ale samozřejmě to není čisté máslo, je tam šlehačka a sýr, tak kdovíjak tvrdý není, rozhodně však v lednici zatuhne.

Petra
7.5.2019 21:51

Dort jsem udělala manželově mamince k narozeninám, byl famózní a korpus jsem si oblíbila natolik, že ho používám prakticky vždy když chci kakaový korpus 🙂 Děkuji za tyto stránky plné úžasných a blbuvzdorně popsaných receptů, už se těším až vyzkouším další 🙂

Eva
10.5.2019 22:36

Hodně zdaru a spokojených strávníků. 🙂

Lenka
16.7.2019 7:55

Dobrý den 😊 Potřebovala bych radu!😊 Chystám se na patrový dort, korpus chci dělat klasicky piškotový..a krém má být karamelový. Myslíte, že tento krém můžu bez obav použit? 😊 Předem moc děkuji.

Lenka
16.7.2019 7:56

Ještě jsem zapomněla napsat, že to bude naked dort 😊🙋🏼‍♀️

Petra
21.1.2020 11:38

Dobrý den, chtěla bych Vám pochválit recept, dort byl famózní! Jen jsem pozměnila krém, nedávám máslo, jen šlehačku, mascarpone, přidala jsem čerstvý sýr a i tak byl dort dost hutný 😉 V korpusu jsem dala méně cukru, asi jen 120g, byl sladší krém, takže vše vyšlo akorát. Určitě projdu i další Vaše recepty 😊

Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.


Kousek dortu
Rybí oko
Eva@KousekDortu.cz
© 2013-16 KousekDortu.cz

Navrženo pro mobily