Limetkový mousse cake
Limetkový piškot
- 2 vejce
- 60 g cukru krupice
- kůra z 1 limetky
- 1 lžíce slunečnicového oleje
- 50 g hladké mouky
Pomerančové želé
- 250 ml čerstvě vymačkané pomerančové šťávy
- 45 g cukru krupice
- 4 plátky želatiny Dr. Oetker
Brusinkové želé
- 125 ml brusinkového sirupu z Ikey
- 125 ml vody
- 4 plátky želatiny Dr. Oetker
Limetková pěna
- 100 ml mléka
- 120 ml čerstvě vymačkané šťávy z limetek (měly by stačit 4)
- jemně nastrouhaná kůra z limetek – dle vlastního uvážení
- 120 g cukru krupice
- 5 plátků želatiny Dr. Oetker
- 400 ml smetany ke šlehání
Zelená želé poleva
- 50 ml vody
- 1 plátek želatiny Dr. Oetker
- zelená gelová barva
na dokončení: čerstvý rybíz a lístky meduňky na ozdobení
- Limetkový piškot: Žloutky oddělím od bílků a smíchám je s olejem a limetkovou kůrou. Bílky s cukrem vyšlehám do pevného sněhu. Snížím rychlost šlehání na nejnižší a vliji rozmíchané žloutky. Jakmile se do sněhu vmísí, přestanu šlehat. Na to proseji hladkou mouku a s citem, avšak důkladně ji vmíchám do těsta. Těsto naliji na plech vyložený pečicím papírem a rozprostřu do kruhové placky. (Tloušťka i velikost záleží na vás. Já měla plát silný asi 3 cm po upečení a podkladový korpus mi po oříznutí vyšel o průměru 21 cm. Pro oříznutí musím počítat také s rezervou na okraji, protože u krajů jde těsto vždycky trochu dolů a plát je tam pak tenčí.) Dám péct při cca 200°C. Jakmile je piškot shora lehce růžový a pružný na dotek, vytáhnu plech z trouby, papír i s piškotem stáhnu na drátěný rošt a nechám vychladnout.
- Pomerančové želé: Pomerančovou šťávu dám i s cukrem do kastrůlku a dám vařit. Nechám dojít na pokraj varu, to je tak akorát, aby se cukr rozpustil. Občas samozřejmě promíchám. Odstavím z plotny. Plátky želatiny ponořím jeden po druhém do studené vody. Za chvíli změknou, tak je v dlani opět jeden po druhém trochu vymačkám (jako mokrý hadřík) a rozmíchám metlou v horké (ale nikoli vroucí) pomerančové šťávě. Nechám chladnout, což lze urychlit tím, že kastrůlek postavím do studené vody. Zatím si najdu vhodnou nádobku – já použila malou zapékací misku 11×11 cm. Tu vyložím potravinovou fólií, a jakmile je želé vlažné, naliji ho do ní. Dám chladit minimálně do lednice, ale jestli nechci čekat pár hodin, dám želé do mrazáku, je to mnohem rychlejší. Ale nesmí to zase zmrznout. Když je želé tuhé, přesunu ho do lednice.
- Brusinkové želé: Plátky želatiny namočím do studené vody. Brusinkový sirup smíchám s vodou a dám vařit. Jakmile je to horké, vmíchám změklé a vyždímané plátky želatiny. Další postup je stejný jako u pomerančového želé.
- Limetková pěna: Plátky želatiny namočím do studené vody. Mléko smíchám s cukrem a limetkovou kůrou a šťávou. Dám na plotnu vařit, míchám, ale nenechám to dojít až k úplnému varu. Když je směs horká a cukr rozpuštěný, odstavím z plotny a vmíchám změklé a vyždímané plátky želatiny. Nechám chladnout, opět si pomůžu studenou vodou, jinak by to trvalo moc dlouho. Když je směs studená (minimálně vlažná, ale lépe takřka studená – ne však vychlazená z lednice, to by začala tuhnout), vyšlehám v míse smetanu do tuha. Vychladlou limetkovou směs do ní po částech (popř. v kuse, ale pomalu) liji a současně míchám drátěnou metlou. Nakonec dobře promíchám gumovou stěrkou i od stěn a dna mísy.
- Sestavení dortu: Z piškotového plátu vykrojím kruh. Pro podobný vzhled dortu, jako je ten můj, by měl mít podklad průměr 21 cm. Piškot upnu do nastavitelného ráfku. Ten zevnitř vyložím dortovou fólií. Obě želé vyndám z lednice, vytáhnu je z misky i s potravinovou fólií a překlopím je. Fólii sloupnu a želé nakrájím na libovolné kousky (čtverečky, trojúhelníčky, nepravidelné tvary), a to spíše menšího rozměru. Na piškot naliji část limetkové pěny tak, aby pokryla povrch piškotu. Na ni nakladu kousky želé. Naliji zase trochu pěny (ale musím počítat s tím, aby mi zbyla na konečné přelití) a sem tam, kde tuším mezeru, ještě umístím kousek želé. Doliji zbývající pěnu a rozetřu a uhladím do roviny. Želé by mělo být schované. Zespodu budou vycházet vzduchové bublinky, ty největší propíchnu špendlíkem. Dort dám přes noc do lednice zatuhnout.
- Dokončení: Vodu na polevu zahřeji (mohu přidat špetku cukru) a rozmíchám v ní změklý plátek želatiny. Obarvím troškou gelové barvy. Polevu naliji na zatuhlý dort, který je ještě stále v ráfku. Pokud chci vytvořit na povrchu nepravidelný tvar, použiji na to dortovou fólii. Tu prohnu do požadovaného tvaru a mírně ji hranou zatlačím do dortu, aby stála a nespadla. Oba její konce musí přiléhat k ráfku. Do jedné takto vymezené plochy naliji polevu. Náklonem dortu ze strany na stranu zařídím, aby se poleva rovnoměrně rozlila. Nechám v lednici zatuhnout. Pak vytáhnu fólii zapíchnutou do povrchu dortu (blíže viz Další tipy) a odstraním ráfek – asi bude třeba objet dort kolem dokola nožem mezi ráfkem a fólií, aby se ráfek odlepil. Ozdobím kuličky rybízu atd. Fólii z boku dortu sloupnu až před podáváním, ať dort zbytečně neosychá.
Tipy: Kostky želé jsem sice původně dělala nejen kvůli efektu, nýbrž i kvůli chuti, proto jsem k limetce vyladila pomeranč a brusinky. Pravda, roli sehrálo i to, že jsem v Ikee zakoupila brusinkový sirup a napadlo mě ho tímto způsobem využít. Jinak bych brusinky určitě nezvolila, kde bych je sehnala – nevím. Ovšem ve výsledku to bylo celkem jedno, protože limetková pěna je poměrně dost výrazná (a dobrá) a chuť želé se víceméně ztratila. Leda když jsem si dala na vidličku samotné želé, mohla jsem jeho chuť cítit. Použijte tedy klidně i jinou šťávu v tomto poměru, možná by šla i obarvená voda – ale co z ní, to už radši nic. Pomerančové želé bylo o něco tužší a také neprůhledné. U brusinkového jsem se bála, že dostatečně nezatuhne, ale nakonec to stačilo. Kdybyste tedy náhodou chtěli použít jen obarvenou oslazenou vodu, přidala bych osobně plátek želatiny. Poměr ředění sirupu lze taky regulovat, půl na půl mi přišlo tak akorát. Ale jestli netrváte na efektu „rozbitého skla“, jak se tomu někdy říká, vůbec žádné želé dělat nemusíte. Výrazně si zjednodušíte práci a chuťově bude výsledek takřka totožný. Stačí pak jen nějaké čerstvé ovoce na ozdobu, vhodnější bude něco kyselého.
Další tipy: Efekt s polevou mě trochu potrápil. Fólii jsem totiž vytáhla, až když poleva ztuhla, což bylo poměrně záhy. Myslela jsem, že to půjde. Ale moc ne. Želé se na fólii pochopitelně přilepilo, takže během vytahování fólie se želé postupně odtrhávalo. Naštěstí to byl jen okraj a odtrhnul se celkem pravidelný úzký proužek. Ale pohledově hezké to nebylo. Vyřešila jsem to ozdobným lemem z kuliček rybízu, který nedokonalost zakryl, a nakonec jsem byla s tímto zdobením velmi spokojená. Ale pro příště bych buď nejdřív objela spoj fólie-želé nožem, nebo ještě lépe špendlíkem, aby se to rozdělilo, a teprve pak fólii vytáhla. Nebo bych ji vytáhla dřív, než by želé zatuhlo – jenže pak by se želé pravděpodobně rozlilo mimo původně vymezenou hranici. Zkrátka by to chtělo nějak promyslet. Tak jen abyste s tím počítali. Příprava želé na polevu tímto způsobem (voda + plátková želatina) má tu výhodu, že po nalití na dort neztuhne hned a máte tak možnost nechat želé rozlít do stran do hladké stejnoměrné plochy. Mohli byste sice použít výrobek Dortové želé od Dr. Oetkera, ale to kdybyste nalili na studený dort, ztuhlo by hned a moc už byste s ním neudělali. Leda ho na dort nalít ještě teplé, což by sice šlo, ale nejspíš by se vlivem vyšší teploty trochu rozpustil povrch pěny, tedy vlastně zjednodušeně zatuhlá smetana, a čiré želé by zakalila.
Komentáře: 3
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.