Je libo kousek dortu?

KousekDortu.cz

Dorty, koláče, bonbóny, sladkosti …

Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké.

Piña Colada mousse cake

Piña Colada mousse cake

Kokosový piškot

 • 3 větší vejce
 • 100 g cukru krupice
 • 20 g kokosového oleje
 • 70 g hladké mouky
 • 20 g kukuřičného škrobu
 • 40 g strouhaného kokosu

Ananasové želé

 • plechovka konzervovaného ananasu (565 g celková hmotnost, 340 g hmotnost pevného podílu)
 • 4 plátky želatiny Dr. Oetker

Kokosová pěna

 • 400 ml kokosového mléka
 • 70 g cukru krupice
 • 400 ml smetany ke šlehání
 • 9 plátků želatiny Dr. Oetker

na dokončení: strouhaný kokos a kokosové chipsy na ozdobení

 1. Kokosový piškot: Žloutky oddělím od bílků. Kokosový olej na plotně rozpustím do tekutého stavu a promíchám se žloutky. Bílky s cukrem vyšlehám elektrickým šlehačem do pevného sněhu. Poté snížím rychlost šlehání na nejnižší a vliji rozmíchané žloutky. Jakmile se promísí, šlehač vypnu a dál nešlehám. Do mísy s těstem proseji mouku se škrobem, nasypu strouhaný kokos a vše gumovou stěrkou s citem, ne přehnaně dlouho, avšak důkladně promíchám. Ihned těsto vliji do kruhové formy o průměru 19 cm, jejíž dno jsem vyložila pečicím papírem. Peču při cca 175°C.
 2. Ananasové želé: Ananas vyklopím na cedník a šťávu zachytím. Nechám okapat a pak ananas rozmixuji na pyré. Protože pyré je dost husté, asi jako přesnídávka, naředím ho ještě 100 ml šťávy z kompotu. Ta pyré zároveň přisladí a nemusí se přidávat cukr. (Možná jste si všimli, že ovoce je v pevném stavu sladké dost, ale jakmile se rozmixuje na kaši, je najednou nějak bez chuti a musí se přisladit. Záhada?…) Získaný ananasový protlak je stále dost hustý, ale už se rozlévá a není jak kaše. Protlak dám zahřívat na plotnu. Zatím si namočím plátky želatiny do studené vody. Do vody je nořím jednotlivě, jeden po druhém, aby se neslepily. Jakmile je protlak hodně teplý až horký, odstavím jej z plotny a postupně do něj vložím změklé a vyždímané plátky želatiny. Rozmíchám a nechám chladnout.
 3. Tvarování ananasového želé: Použiji buď kruhovou nádobu stejného průměru, jako je piškotový korpus, nebo přímo stejnou dortovou formu (jestli už jsem ji stačila umýt), nebo třeba ráfek nastavený na požadovaný průměr. Cokoli z toho musím zevnitř vyložit potravinovou fólií tak, aby se její okraje zdvihaly kousek nahoru. Udělá vlastně takovou vanu. Pak tam můžu nalít vychladlé želé. Dám to tuhnout do lednice, pokud pospíchám, tak dám želé do mrazáku. Ale nechám ho tam jen do zatuhnutí, nikoli zamražení, a pak ho přesunu do chladničky.
 4. Kokosová pěna: Kokosové mléko naliji do kastrolu. Přesněji řečeno ho tam vyklopím, protože bude pravděpodobně částečně zatuhlé (tuhá bílá část se odděluje od čiré tekutiny při nižší než pokojové teplotě). Na plotně opatrně zahřívám, dokud mléko nezačne kapalnět. Přisypu cukr a za občasného míchání zahřívám dál. Cukr se musí rozpustit, k čemuž je zapotřebí vyšší teplota, ale zase není třeba mléko vařit. Namočím plátky želatiny do studené vody. Jakmile je mléko tekuté a hladké a spíš horké než jen teplé, odstavím kastrol z plotny a vmíchám změklé a vyždímané plátky želatiny. Nechám chladit. Nejprve jak to jde (v chladnější místnosti, přelitím do studené nádoby, za oknem, v míse se studenou vodou…), a když už to jde, dám kastrol s mlékem do lednice – to je nejúčinnější. Každou chvíli ale musím mléko zkontrolovat, aby nezačalo želírovat moc. Stav, kterého chci dosáhnout, je hustší, ale stále tekutý. Podobenství: před chladnutím je mléko tekuté asi jako mléko; po vychladnutí je husté asi jako tekutá 40% smetana ke šlehání. Kdybych ho nechala v lednici déle, začaly by se už v mléce objevovat jednotlivé hustší kousky, a to nechci.
 5. Kokosová pěna – dokončení: Studenou smetanu vyšlehám do skoro tuha. Není to jen hustota hustého jogurtu, jako u pěn bývá obvyklé, šlehačka je opravdu v podstatě tuhá. Asi bych z ní nemohla vyloženě stříkat pusinky trezírovací špičkou, ale lžičkou bych nabrala kopeček husté šlehačky – to ano. Do vyšlehané smetany vlévám po částech vychlazené kokosové mléko se želatinou a pokaždé dobře, ale ne moc zuřivě promíchám drátěnou metlou. Nakonec vše promíchám gumovou stěrkou, hlavně u stěn mísy a u dna. Pěna má hustotu asi jako řídký jogurt – dá se nalévat, ale není úplně tekutá, pro vyrovnání povrchu s ní musím trochu zatřást.
 6. Sestavení dortu: Piškotový korpus oříznu, jak potřebuji. Jelikož je tlustší, seřízla jsem ho shora i zdola, aby tam nebyly tmavé okraje, a to na celkovou výšku asi 2,5 cm. Korpus umístím na rovnou podložku a upnu do nastavitelného ráfku, zevnitř vyložím stěny dortovou fólií. Naliji tenčí vrstvu kokosové pěny a hned dám do mrazáku. Čím dřív pěna zatuhne, tím lépe, protože zbývající pěna od teď čeká na použití. Mezitím si připravím ananasové želé. Vyndám ho i s fólií z formy, fólii uvolním od krajů, pak želé přikryji čistou potravinovou fólií, přiklopím rovnou podložkou a celé to překlopím. Spodní strana je teď nahoře a můžu z ní sloupnout původní fólii. Pokud želé hned nepoužiji, dám ho zpět do lednice.
 7. Dokončení: Když je první vrstva pěny zatuhlá, odepnu ráfek, sloupnu z boku dortovou fólii a nahoru umístím ananasové želé. Jak, to je jen na vaší šikovnosti. Ovšem želé, jsouc dostatečně ztuhlé, by se nemělo jen tak rozpadnout, na dlani by se mělo udržet. Ideální je samozřejmě trefit se doprostřed, aby korpus, pěna i želé byly zarovnány. Pak kolem umístím opět dortový ráfek, ale tentokrát nechám při okraji mezeru asi 1 cm – nesmí být moc úzká, aby pěna protekla. Jelikož pěna není vyloženě tekutá, vynechala jsem utěsňování spodního okraje ráfku. Ale určitě doporučuji položit podložku s dortem ještě na nějaký tác apod., který má zvednuté okraje, aby pěna nevytekla do lednice. Pochopitelně z ní totiž něco vyteče, ale nemělo by to být dramatické. Ráfek musím zevnitř vyložit dortovou fólií, což je asi to nejsložitější na celém dortu – aspoň pro mě. Nejlépe ve dvou řadách nad sebou, protože dort je vyšší než šířka pruhu fólie. Když se mi to konečně povede, tak začnu dovnitř ráfku lít pěnu. Nejdřív ji dávám lžící do mezery při okraji, aby určitě protekla až dolů. A pak naliji zbytek. Opatrně tím vším zatřesu, popř. bouchnu o stůl, aby si pěna sedla a zarovnal se povrch. Dám do lednice přes noc ztuhnout. Druhý den dozdobím kokosovými chipsy a strouhaným kokosem.

Piña Colada mousse cake

Tipy: Recept by se měl asi spíš jmenovat Virgin Colada mousse cake, protože v něm chybí rum. Ale zase když si kdokoli přečte „Piña Colada“, hned ví, oč kráčí. Piškot by stačil asi i ze dvou vajec, ale já si raději kousek oříznu, než aby to bylo jen tak tak. S velikostí dortu můžete jít trochu nahoru, protože nejen těsta, ale i pěny je poměrně dost. Akorát želé by pak bylo tenčí, ale ananas je natolik chuťově intenzivní, že by to nevadilo. Naopak chuť kokosové pěny je hodně jemná. Kokosový olej by se mohl nahradit obyčejným slunečnicovým, ale nebylo by to ono. Chuťově je totiž kokosový olej určitě výraznější než jen strouhaný kokos přimíchaný do mouky. (A výborný je také na tělo místo tělového mléka; proto ho mám taky pořád doma.) Smetanu bych doporučila 40%, protože se musí vyšlehat do pevného stavu, ale jestli máte svoji ověřenou šlehačku s nižším procentem tuku, tak použijte ji. Fáze, kdy čekáte, až zatuhne první vrstva pěny, je trochu na nervy, když vám tam stojí plná mísa pěny. Ale ono se jí nic nemůže stát, maximálně může začít houstnout. To ale pravda není moc žádoucí, takže jestli máte doma chladno a díky tomu hrozí pěně houstnutí, stačí napustit třeba do hlubokého talíře teplou vodu, postavit do ní mísu s pěnou a promíchávat. Želatina tuhne jen v chladu, proto udržování pěny při běžné pokojové teplotě stačí k tomu, aby si podržela tekutou konzistenci. Když jsem vymýšlela recept, nacházela jsem hodně dortů v kombinaci kokos – mango, takže máte-li rádi mango, klidně ho vyzkoušejte místo ananasu. Cukru si dejte podle své chuti, toto provedení je spíš méně sladké, resp. pro mě sladké tak akorát. Je to myslím ideální dort na léto.

Piña Colada mousse cake

Komentáře: 17

Pavel
8.5.2018 21:29

Dobrý den paní Evo,
už delší dobu Vás podezřívám z toho, že nemáte ráda kokos. Pokud jsem něco nepřehlédl, tak toto je nejspíš Vaše kokosová prvotina. U nás má vše s kokosem zelenou. Recept určitě vyzkouším. Vypadá to krasně a chuťově vyladěně.
Moc děkuji

Eva
9.5.2018 20:26

Pane Pavle, podezříváte mě zcela neprávem. Nicméně nic jste nepřehlédl a kokos je tu poprvé. Ovšem ne proto, že bych ho neměla ráda, naopak, jen jsem nevěděla, jaký dort z něj udělat. Všechny kokosové dorty spočívají v tom, že se do těsta přidá trochu kokosu nebo se celý dort kokosem posype apod. Taky nemám v oblibě dorty, které na mě působí jako buchta s krémem, což právě ty kokosové většinou jsou. Zvlášť ze světlého těsta. Ale i klasika v provedení čokoláda/kokos mi přišla moc obyčejná – ne že by to nebylo dobré. No po měsících přemítání jsem dospěla k tomu, že aby to nebyl buchtovitý dort, musí to být pěnový dort, a konečně jsem ho dala do kupy. A myslím, že se povedl, aspoň ho pochválil manžel a ten je vybíravý. 🙂

Simona
10.5.2018 22:04

Už mám koupené ingredience a hned zítra se na něj vrhnu. 😉

Simona
12.5.2018 11:08

Dobrý den. Tak dortík se povedl a byl moc dobrý. 🙂 A přesně jak uvádíte v komentáři, že pokud je něco s kokosem, tak buchta s máslovým krémem a obsypaná, nebo jen zamíchaný kokos. Jednou jsem dělala pro sestru dort. Miluje kokos a všechno co s ním souvisí. Nechtěla jsem již zmíněnou klasiku, tak jsem uvařila v kokosovém mléku kokosový puding a pak zašlehala do másla. Bylo to dobré, ale byl to pořád máslák s pudinkem. Ale tohle nemá chybu. Je lehoučký, sladký tak akorát a s tím ananasem velmi osvěžující. A manžel také pomlaskával. 😀 Děkuji za recept a přeji mnoho úspěchů v dalším tvoření. 🙂

Veronika
13.5.2018 9:50

Ten musim mit! Skoda, ze nemam potrebne veci, jinak bych se do nej hned dala, i kdyz by to rodina extra neocenila. Ale narozeniny a svatek mam JA! No nic, bude jahodovy, deti budou stastne a maminka si nekdy upece jeste jeden 🙂

Milada
16.5.2018 17:06

Jdu do něj! Chystám rodinnou minisešlost k mým narozkám a už teď vím, že to bude bomba!!! Díky za inspiraci a krásný den.

Eva
17.5.2018 20:01

Mám radost, že zrovna tato kombinace má u vás takový úspěch. Ono to vážně nebylo špatné. 😉

Dagmar
14.6.2018 5:58

Dobrý den paní Evo, vaše dorty jsou úžasné moc ráda zkouším vaše recepty, ráda bych vyzkoušela i tento, protože kokos miluji , ale nemám ráda v jakémkoli těstě škrob. Musí tam být? A popřípadě čím by šel nahradit? Děkuji Dagmar

Eva
14.6.2018 22:42

Sice nevím, jaký je důvod Vaší nenávisti ke škrobu :-), protože v takovémto nepatrném množství není vůbec šance ho tam rozpoznat, a navíc je to škrob kukuřičný a nikoli bramborový, který mi též sympatický není, ale vynechat ho samozřejmě můžete. Dejte místo něj hladkou mouku. Trocha škrobu se někdy do dortových a piškotových těst přidává proto, aby byla mechovější. Jelikož jsem tady část mouky nahradila strouhaným kokosem, který je oproti mouce dost hrubý, nahradila jsem zároveň část mouky oním škrobem, aby těsto zjemnil. Ale když ho nahradíte moukou, asi bude rozdíl stejně zanedbatelný.

Dagmar
15.6.2018 10:09

Sama nevím proč mi kukuřičný škrob v těstě vadí už jsem to zkoušela několikrát ale prostě mi tam vadí vůbec to nemůžu pozřít naposledy jsem dělala buflery. A od té doby se chci škrobu v těstě vyhnout v rodině to nikomu jinému jinému
nevadí. Mockrát děkuji za odpověd´ A za krásné stránky a super recepty. Díky Dagmar

Jana
20.8.2018 19:09

Dobrý den, paní Evo,
musím vám zase po dlouhé době složit poklonu a pochválit vaše návody a recepty.
Kdysi jsem začínala „s vámi“ péct Schwartsvaldský dort a objevila si vás. Nadšeně čekala na vydání vaší sladké knihy (obsahově i vizuálně) a nabírala odvahu tvořit dorty na“úrovni“! Od té doby sklízím nadšení, obdiv a úžas nad mým cukrářským „uměním“. Nikdy neopomenu zdůraznit: „… to víte, recept od Evičky, to je 100% úspěch..“ Takže ač vás neznají, ptávají se : „…zase podle Evičky?..“
Ta blankytná kniha je pro mě jako kniha kouzel, jako oblíbená pohádka, když jí posvátně otvírám a listuji, kterou dobrotu opět vykouzlit, vybavuje se mi vůně vanilky a čokolády , mísící se s vůní kvalitního papíru a svět je rázem lepší!
Moje 75letá maminka se zasní pokaždé, když udělám váš piškot, protože přesně takový si pamatuje z dětství a říká, že nikdy nejedla lepší, než ten od své maminky a ted´od své dcery. A to je neskutečná pochvala, neb její mlsný jazyk a upřímná povaha nechválí jen ze slušnosti.
A ted´jsem na 30-tiny své dcery zdolala (pro mě určitě) cukrářskou osmitisícovku a to pěnový dort!!!!
Napoprvé vyšel naprosto báječně a zase jsem tím všem vytřela zrak a zavřela ústa :o)) V těchto parných dnech byla Piňa-coláda dort jako letní vánek, svěží pohlazení a čistá blaženost! Musela jsem ho po týdnu zopakovat jen tak pro radost mé těhotné dcerušky a nejbližší rodiny!
No a za tyhle radosti a potěšení musím poděkovat především vám Evičko! Ani nevíte, co pro nás pečící nadšence děláte! Kdy začínající a občas u svých výtvorů vztekající-plačící samouky dovedete krůček po krůčku k radosti a úspěchům a v sebevědomé „cukráře“
Takže díky vám, že jste, že za nás trénujete, zkoušíte, vymýšlíte a hlavně pak srozumitelně a ochotně do nejmenšího detailu sdílíte!!!
Přeji vám hodně zdraví, pohody a chuti se s námi nadále dělit o tu cukrářskou krásu! Jana

Jana
20.8.2018 19:20

A ještě jen konkrétní poznámku k tomuto dortu. Neměla jsem odvahu přenášet želé na dort, tak jsem ho lžící nalévala rovnou na zatuhlou pěnu do pevně utaženého ráfku, vytuhla to celé v mrazáku a druhou část pěny udržovanou v pokojové teplotě, aby naopak nezatuhla, nalila na obě již zatuhlé vrstvy a v širším ráfku a rychle opět do mrazáku a povedlo se! To jen pro ty, co se také bojí jako já… :o))

Eva
24.8.2018 23:22

Paní Jano, ani nevíte, jak hezky se mi to čte. Moc mě těší, že se Vám podle mých receptů daří stvořit dorty, které ostatním chutnají, a že se vše daří bez problémů. (Ale možná jste mi to jen ohleduplně zatajila. 🙂 ) Mám radost i z toho, že jste se odhodlala k pěnovému dortu. Věřím, že se jich přestanete obávat a zamilujete si je, jsou totiž ve výsledku mnohem jednodušší a rychlejší, přitom efektní a často i chutnější než ty klasické. I když to už je o vkusu každého zvlášť. Přeji hodně povedených dortů a jen samé spokojeně pomlaskávající strávníky, a hlavně Vám přeji mnoho štěstí a spokojených chvil v osobním životě.

Petra
26.10.2018 10:13

Dobrý den paní Evo,
nechala jsem se inspirovat Vaším receptem na narozeninový dort. Akorát mi v receptu chybí jak dlouho by se měl nechat korpus péct. Dort vypadá úžasně, už se moc těším až ho ochutnám.

Eva
27.10.2018 18:19

Já časy pečení neuvádím, protože je ani nesleduji. Jsem zvyklá při pečení kontrolovat pohledem, počichem a pohmatem, a když to je, tak to je, a nevím, jak dlouho to trvalo. Navíc mám zkušenost, že časy pečení uváděné v receptech se liší od doby, po kterou to pak peču já. Tedy jsem na časy rezignovala. Když člověk získá praxi, tak to stejně už tak nějak odhadne, kdy by asi mohlo být hotovo.

Jana
29.8.2019 7:34

Zdravím, chystám se na tento kokosový skvost…jak dlouho prosím má tuhnout ta kokosová náplň

Jana
29.8.2019 7:52

Dobrý den,
jak dlouho cca prosím může tuhnout anansové želé? Myslíte že to stihnu za jedno odpoledne….? aby to do druhého dne tuhlo kompletní? Děkuji.

Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.


Kousek dortu
Rybí oko
Eva@KousekDortu.cz
© 2013-16 KousekDortu.cz

Navrženo pro mobily