Čokoládový dort s třešňovou pěnou
Čokoládový joconde piškot
- 2 středně velká vejce
- 70 g cukru moučka
- 70 g jemně mletých mandlí (mandlové mouky)
- 20 g kakaa
- 20 g másla
- 2 bílky
- 30 g cukru krupice
Třešňová pěna
- 1 velká sklenice kompotovaných třešní (390 g čistý obsah)
- asi 5 lžic cukru krupice
- 6 plátků želatiny Dr. Oetker
- 360 g smetany ke šlehání
Čokoládová pěna
- 50 g mléka
- 40 g cukru krupice
- 2 žloutky
- 2 plátky želatiny Dr. Oetker
- 100 g hořké čokolády
- 120 g smetany ke šlehání
na dokončení šťáva z kompotovaných třešní, dortové želé čiré Dr. Oetker
- Nejprve si upeču podklad. Do mísy vrazím celá vejce, mandlovou mouku, cukr moučku a kakao, promíchám, aby se vše zhruba spojilo (jinak by mi to mixér nejspíš rozmetal po okolí), a pak šlehám elektrickým šlehačem asi 5-10 minut do hladkého těsta. Dám rozpustit máslo a zatím si z bílků a cukru krupice ušlehám pevný lesklý sníh. Do vaječné směsi vmíchám gumovou stěrkou nejprve rozpuštěné máslo a poté s citem i bílkový sníh. Těsto naliji do dortové formy, jejíž dno jsem vyložila papírem na pečení, a peču při cca 180°C. Upečené nechám několik minut chladnout, pak odstraním formu a nechám vychladnout zcela.
- Třešňový kompot sliji, šťávu si ponechám na později. Třešně (pozor, musí být vypeckované!) rozmixuji na pyré. To dám do kastrólu, přidám cukr a chvíli povařím, aby se cukr rozpustil. Pak směs ještě propasíruji přes cedník, aby bylo pyré jemnější, třešně se totiž zřejmě nepodaří rozmixovat dokonale. Tímto postupem získám asi 3/8 l třešňového protlaku. Pokud je ho o trošku méně, doliji šťávou z kompotu. Základ na pěnu je hotov.
- Vychladlý korpus si upnu do ráfku, který zevnitř ještě vyložím fólií pro snadnější pozdější odstranění. Nyní si připravím třešňovou pěnu z 1/3 celkového množství.
- Namočím 2 plátky želatiny do studené vody. Odměřím 1/8 l třešňového protlaku a dám ohřát (nemá se vařit, ale měl by být více teplý). Odstavím ze sporáku, přidám změklé vyždímané plátky želatiny a metlou rozmíchám, aby se želatina rozpustila. Vyšlehám 120 g smetany do polotuha a vmíchám ji drátěnou metlou do vlažné třešňové směsi, až je vše hladké a dobře propojené. Pěnu naliji do ráfku na korpus a dám do lednice ztuhnout.
- Po chvíli již je čas na čokoládovou pěnu. Plátky želatiny namočím do studené vody. Mléko s cukrem přivedu k varu. V mističce promíchám metličkou žloutky s trochou horkého mléka a pak je naliji zpět ke zbytku mléka. Ještě krátce promíchám a sundám ze sporáku (nesmí se vyloženě vařit, jinak by se žloutky zdrcly). Do horké směsi dám vyždímané měkké plátky želatiny a čokoládu nalámanou na kousky a míchám, dokud se čokoláda nerozpustí a nevznikne hladká homogenní hmota. Smetanu vyšlehám do polotuha a vmíchám do čokoládové směsi. Pěnu naliji na třešňovou pěnu a dám opět do lednice ztuhnout.
- Nyní je třeba počkat delší dobu (ale není to zas tak hrozné), jelikož k vytvoření požadovaného efektu na průřezu je potřeba, aby pěny byly ztuhlé – potřebuji totiž ráfek odstranit, aniž by se mi dort rozplácnul. Když je tedy čas, ráfek dám pryč a opatrně odloupnu pruh fólie. Ráfek povolím na větší průměr, dort vycentruji a znovu stěny ráfku vyložím fólií.
- Připravím si zbytek třešňové pěny, a to stejným způsobem jako výše, jen množství teď bude: 4 plátky želatiny, 1/4 l třešňového protlaku a 240 g smetany. Hotovou pěnu naliji do ráfku (nejprve liji po obvodu, abych měla jistotu, že pěna proteče až dolů) a povrch uhladím, pokud to pěna neudělá sama za sebe. Dám do lednice přes noc ztuhnout.
- Druhý den si připravím dortové želé dle návodu na obalu, jen místo vody použiji šťávu z kompotu (je jí skoro tak akorát, tzn. asi 1/4 l) a cukr vynechám. Hotové želé nechám chvíli chladnout a ještě teplé je naliji v požadovaném množství na povrch dortu. Rychle (protože želé rychle tuhne) nakloním talíř či jiný podklad, na kterém dort stojí, sem tam kolem dokola, aby se želé samo rozlilo po celé ploše. Ještě na chvíli dám do lednice.
- Odstraním ráfek, opatrně odloupnu fólii z boků dortu, poupravím nedostatky a dozdobím.
Tipy: Recept vystačí na dort o průměru korpusu asi 18 cm, celkově tedy kolem 22 cm. K tomuto dortu mě ponoukly jednak rozkvetlé třešně venku, a když jsem navíc uviděla hezky světle růžový třešňový kompot (Kaiserkirchen – císařské třešně, Kaufland), bylo rozhodnuto. Dort je opravdu čokoládový, jak říká název, neboť chuť třešní je poměrně jemná a intenzivní čokoláda je suverénně poráží. Chtěla jsem si ale vyzkoušet tento způsob vrstvení dortu, taky mi bylo líto vyhodit žloutky, proto ta čokoládová pěna. Příště bych ovšem osobně dala přednost jen pěně třešňové, aby její chuť víc vynikla, ostatně čokoládový jaconde biscuit je sám o sobě také dost výrazný.
Pro zajímavost: Co to je joconde piškot? Joconde biscuit (často se ani nepřekládá) je druh mandlového piškotu, který byl pojmenován po Moně Lise (ano, to je ta z obrazu, la Joconde francouzsky, la Gioconda italsky). Základem těsta jsou celá vejce rozmíchaná s mletými mandlemi a troškou mouky, v tomto případě kakaa, a spojená s bílkovým sněhem. Joconde biscuit se peče v tenčích plátech, i hodně tenkých, a je proto vhodný na přípravu dortů z lehkých pěn, na dorty skládané z více tenkých vrstev těsta a krémů, také se s ním vykládají boky dortové formy, do níž se pak nalije pěna (bavarois). Pro tento účel se na pruzích těsta často vytvářejí efektní kresby pomocí jiného těsta obarveného potravinářským barvivem (viz např. ZDE). Občas se proto mylně pokládá joconde biscuit za označení pro toto vzorované těsto, ale vzor je jen přidaná hodnota k tomuto velmi chutnému mandlovému piškotu.
Komentáře: 10
Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.