Je libo kousek dortu?

KousekDortu.cz

Dorty, koláče, bonbóny, sladkosti …

Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké.

Neapolitan mousse cake

neapolitan mousse cake

Na tento typ dortu jsem narazila na internetu náhodou a okamžitě byl v pořadí na vyzkoušení. Jako vždy nedopadl přesně tak jako až nerealisticky dokonalá předloha, ale chutná výtečně. Název jsem záměrně nepřekládala, protože „neapolský pěnový dort“ zní trochu divně. Tak jen abych osvětlila pojmenování: to pochází od typu zmrzliny, tzv. neapolské (neapolitan ice cream). V Neapoli ji možná ani neznají, je to americká záležitost, protože právě v Americe v 19. století ji začali dělat italští imigranti. Vyšli z tehdy nejoblíbenějších příchutí – čokoláda, vanilka, jahoda. Neapolská zmrzlina se vyrábí jako blok složený právě z těchto tří příchutí, v jednotlivých pruzích, neapolský dort proto vypadá vizuálně úplně stejně a kupodivu dost podobně i chutná – zvláště vanilková pěna je chuťově od dobré vanilkové zmrzliny takřka k nerozeznání. A tady je recept.

Čokoládové těsto

  • 120 g másla
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • 90 g mletých mandlí
  • 135 g cukru moučka
  • 35 g hladké mouky
  • 20 g kvalitního kakaa
  • 1/3 lžičky prášku do pečiva
  • špetka soli
  • 3 bílky

Vanilková pěna

  • 2 plátky želatiny Dr. Oetker
  • 320 ml smetany ke šlehání
  • 2 žloutky
  • 50 g cukru krupice
  • 1 lžička vanilkové pasty (= 1 vanilkový lusk)

Jahodová pěna

  • 3 plátky želatiny Dr. Oetker
  • 160 ml jahodového protlaku
  • 40 g cukru krupice
  • 240 ml smetany ke šlehání

Čokoládové glazé

  • 120 g kvalitní hořké čokolády
  • 90 ml mléka
  • 15 g medu nebo zlatého sirupu
  • 15 g másla
  1. V hrnečku rozpustím máslo, klidně i trošku do připálena (ale ne moc). Odstavím, přidám do něj vanilkový extrakt a nechám zchladnout. Do mísy proseji všechny sypké přísady a promíchám. Přidám bílky a šlehačem je zašlehám, ale ne dlouho, jen tak, aby se vše spojilo, a na nejnižší rychlost. Pak za stálého šlehání tenkým pramínkem přilévám zchladlé rozpuštěné máslo, až mi vznikne hladké těsto. Těsto nandám do formy (ráfku), rozprostřu do krajů a dám péct asi na 20 minut při ±170°C (ověřím špejlí). Vyndám z trouby, nechám ještě asi 5 minut chladnout, pak odstraním formu a nechám vychladnout úplně.
  2. Dortový korpus si svrchu seříznu do roviny – ono to není zase tolik potřeba, ale toto těsto bylo po vychladnutí na povrchu tak trochu lepkavě žvýkavé, asi jako nedopečené sněhové pusinky, tak tím zároveň odstraním tuto „kůrku“. Podklad upnu do nastavitelného ráfku a strany vyložím dortovou fólií.
  3. Na vanilkovou pěnu si rozdělím smetanu i vanilku na poloviny. 160 ml smetany dám do hrnečku a přivedu k varu. Jakmile se objeví první bublinky, stáhnu z ohně, přidám 1/2 lžičky vanilkové pasty (nebo polovinu semínek z vanilkového lusku i vydlabaný lusk), přikryji a nechám 20-30 minut stát, aby se vanilka ve smetaně pěkně rozvoněla. Plátky želatiny namočím do studené vody.
  4. Žloutky vyšlehám s cukrem do pěny, aby se cukr rozpustil, a pak za stálého šlehání přiliji ještě teplou smetanu s vanilkou – v tomto okamžiku přecházím na drátěnou metlu, jinak by všechno cákalo kolem dokola. (Pokud používáte pravý vanilkový lusk, tento samozřejmě nejdřív vylovte.) Tuto směs dám na plotnu, přivedu na pokraj varu a na velmi mírném ohni za stálého míchání provářím, což je skoro silné slovo, protože musím být opravdu opatrná, aby se žloutky nezačaly srážet a nezačaly zavánět jako vařené vejce. Toto dělám asi 5 minut, až směs trošku zhoustne. Odstavím z ohně a přidám vyždímanou změklou želatinu. Důkladně promíchám metlou. Teď je potřeba, aby směs vychladla, což značně urychlí, když rendlík postavím do nádoby s hodně studenou vodou. Občas promíchám, abych měla vše pod kontrolou.
  5. Druhou část smetany a vanilky (tedy 160 ml a 1/2 lžičky vanilkové pasty, resp. semínka z 1/2 vanilkového lusku) vyšlehám do polotuha. Když mám žloutkovou směs zchladlou, přimíchám do ní gumovou stěrkou nejdřív polovinu vyšlehané smetany a pak i zbytek. Dobře, ale s citem vše promíchám. Pěnu naliji na připravený dortový podklad a lžící „uhňácám“ dolů i ke krajům, aby se pěna dostala všude, kde má být, a nevznikaly tam vzduchové komůrky. Dám do lednice zatuhnout, lze strčit i na chvíli do mrazáku.
  6. Připravím si jahodové pyré, a to tak, že vezmu zmrazené jahody, dám je vařit na mírný oheň, a když se rozmrazí, rozmixuji je ponorným mixérem. Rozmixované jahody proženu přes cedník, abych se zbavila co nejvíce zrníček – pro co nejjemnější texturu bude asi nutné tento krok opakovat, mě zrníčka zas tak moc nevadí, tak vystačím s jedním přecezením.
  7. Namočím plátky želatiny do studené vody. Odměřím si požadované množství jahodového pyré, dám ho do hrnce spolu s cukrem a provařím. Stáhnu z ohně, nechám nepatrně vychladnout, aby směs nebyla vroucí, a drátěnou metlou do jahod zamíchám vyždímané plátky želatiny. Za občasného zamíchání nechám vychladnout, opět nejlépe ve studené vodě.
  8. Studenou smetanu vyšlehám do polotuha, a nejdřív polovinu a pak i zbytek vmíchám stěrkou do zchladlé jahodové hmoty. Promíchávám tak dlouho, dokud směs není propojená dohladka a do rovnoměrné růžové barvy. Jahodovou pěnu naliji na vanilkovou pěnu a zase dobře, i když jemně upěchuji (trochu jsem to podcenila a někde pak mezi oběma vrstvami pěn byla mezýrka). Zarovnám povrch. Dám do lednice ztuhnout, nejlépe přes noc.
  9. Druhý den si připravím čokoládové glazé. Mléko, máslo a sirup dám vařit. Jakmile se na mléce objeví první bublinky varu, přeliji s ním čokoládové pecky (nebo čokoládu nalámanou na kousky), nechám chvíli povolit a pak vymíchám dohladka. Polevu naliji v tenké vrstvě na dort a uhladím. Dám ještě na chvíli do lednice, aby poleva ztuhla. Odstraním ráfek, opatrně odloupnu pruhy fólie a jde se hodovat.

Tipy: Při přípravě pěn se smetana vyšlehává vždy jen do polotuha (angl. „soft peaks“, měkké špičky), aby se dala snadno promíchat s ovocnou či jinou hmotou. Polevu lze udělat i klasickou ganachovou, ale toto glazé z mléka má v podstatě stejný efekt, a nepotřebujete další smetanu – museli byste mít další kelímek, takhle vystačíte se 3 kelímky šlehačky. Z množství uvedeného v receptu jsem připravila dort o průměru 16 cm. Bylo by možné udělat i větší, protože pěn trochu zbylo (jahodové víc), ale pak by vrstva těsta byla tenčí. Když jsem chtěla, aby to bylo proporčnější, udělala jsem raději 16cm průměr a zbyteček pěn jsem nalila do misky, aspoň jsem měla koštovací vzorek.

Neapolitan mousse cake je vážně vynikající. Těsto je všechno možné, jen ne suché, je krásně vláčné a chuťově intenzivní, takže pěny moc dobře doplňuje. Vanilková pěna je naprosto úžasná, určitě ji ještě použiji někde, kde více vynikne, protože jahodová pěna ji chuťově trošku přebíjí, a všechno zase přebíjí čokoláda – ale zároveň vše ladí jako celek, žádný strach. Jahodová pěna nemá tak výraznou ovocnou chuť jako pěna u tohoto jahodového dortu, nicméně jahodová je velmi a přitom krásně jemná. Čokoládová poleva není nutná a do celkového chuťového vyznění docela promlouvá, bez ní by dort působil decentněji, ale my máme čokoládu rádi, navíc poleva dort pěkně vzhledově doladí. Pěna sama má také tendenci časem na povrchu trochu osychat, čemuž poleva zabrání.

 

Komentáře: 19

Anonym
30.3.2014 20:21

krásne torty, recepty super, k tomu postupy, skrátka nádhera, poťahované u nás tiež nechutia, inšpirovala som sa, ďakujem. Prajem Vám veľa šťastia a úspechov v ďalšej tvorbe, s pozdravom Dana

Eva
30.3.2014 20:53

Mockrát Vám děkuji za hezká slova, opravdu mě potěšila. Eva

Dana
25.5.2014 19:15

Ďakujem Vám ešte raz za tieto neskutočné recepty, dnes som dostala ocenenie za vynikajúcu chuť práve za túto tortičku, Dana

Eva
25.5.2014 20:44

Tento dort patří také k mým favoritům, je vážně vynikající. Ale nebýt internetu, některé dorty by ani nevznikly, protože právě tam hledám inspiraci a pořád se učím. 🙂

jitka
14.7.2015 9:53

Dobrý den, chtěla bych udělat tento dort k narozkam, ale do formy průměr 24.tak nevim jak dort rozpocitat

Eva
14.7.2015 22:26

Také nevím. Možná by stačilo množství zdvojnásobit, ale nejsem si jistá, možná by vrstvy byly moc tenké. Nevím.

Cervenej_cudlik
14.7.2016 14:17

Vypadá skvěle a ráda bych ho vyzkoušela, mám ale raději maliny, myslíte, že by to šlo i s nimi místo s jahodama?

Cervenej_cudlik
14.7.2016 18:34

A rovnou ještě jeden dotaz – mohu to polít zrcadlovou polevou? Neudělá to něco té pěně?

Cervenej_cudlik
14.7.2016 19:01

A ještě poslední dotaz (pardon) 😀 myslíte, že by šly upéct ty korpusy dva a udělat korpus – pěna – korpus – pěna? Udrží to ta pěna, nebo je moc lehká?

Eva
14.7.2016 23:43

Můžete všecko, máte mé svolení. 🙂 Maliny, zrcadlová poleva, dva korpusy… proč ne. Jen ten korpus pak udělejte tenčí, aspoň ten horní, aby byl lehčí.

Bellis
13.1.2017 21:53

Pekla jsem pěnový dort poprvé. Trochu jsem dort upravila: místo vanilkové pěny jsem udělala pěnu z bílé čokolády (dort s pěnou ze zeleného čaje) a korpus byl vypujčený z receptu: čokoládový dort s ořechy v karamelu. Dort byl výborný, lehký…paráda. Těším se na další pěnové dorty. Jen jeden dotaz chtěla bych objednat: Želatina GELITA Titanium 110 Bloom (plátková) 1 kg/krabička – je tam asi 400 plátků, vypadá to že plátek má 2.5 g, ale želatina D. Oetker má cca. 1,6 g. Jakou prosím používáte želatinou, mám to nějakým způsobem přepočítávat, pokud budu mít želatinu o vyšší gramáži? Děkuji

Eva
13.1.2017 23:31

Úplně jiný dort, ale věřím, že dobrý. Pěnové dorty se dají kombinovat po vrstvách libovolně, hodí se k sobě skoro všechno. 🙂 Želatinu používám vždycky Dr. Oetker. Kdybyste chtěla použít jinou, tak jste na správné cestě přepočítávání. Když jsem někdy čerpala z anglických receptů, tak tam měli pochopitelně také jinou želatinu, a já jsem stejně jako Vy spočítala hmotnost jednoho plátku Dr. Oetkera, abych mohla pracovat s gramáží. Takže si u mých receptů prostě jen počet plátků želatiny vynásobte 1,6 a budete vědět, kolik gramů to celkem je a pak to převedete na nové plátky. Mělo by to tak fungovat bez problémů. Leda že by se tamta želatina jinak chovala, resp. jinak tužila, ale to chce prostě vyzkoušet. 😉

Bellis
21.1.2017 1:20

Děkuji moc za odpověď. Novou plátkovou želatinu již mám doma a už to přepočítávám a zkouším…Evi mohla bych Vás poprosit. Nelákal by Vás dort s kaštanovým krémem, nechcete nějaký šikovný recept prověřit? Slyšela jsem chválu na kombinaci máku a kaštanů…Jenže zatím jsem nevypátrala žádný recept, co by mi padl do oka…Máme plodící kaštanovník na zahradě, ale v Makru je k maní již mražené kaštanové pyré…Takže surovina je poměrně dobře celoročně dostupná.

Eva
22.1.2017 18:26

Kaštanová příchuť mě lákala, neznala jsem ji, až jsem konečně nedávno okusila dortík s kaštanovou pěnou a lesním ovocem. A musím se přiznat, že pořád nějak nevím, jak vlastně sladké kaštanové pyré chutná, protože ta chuť byla hrozně jemná a nevýrazná. O dortu z kaštanů bych mohla pouvažovat, ale Makro pro mě dostupné bohužel není. Trochu jsem koukala po internetu a nevím, jestli by nebylo pro přípravu krému či pěny lepší slazené pyré ve sklenici či plechovce. Mražené je asi neochucené a v tipu na jeho použití bylo, že se nastrouhá např. na šlehačku. Nevím tedy, jestli je opravdu tak jemné konzistence. No já se zkusím někde po něm poohlédnout, až budu mít příležitost, a pak by se vidělo.

Bellis
22.1.2017 22:18

Děkuji za odpověď. Co mám mražené kaštanové pyre z Makra tak má složení 71% kaštanů, cukr a vanilkové a rumové aroma. Evi uvidíte, zda se do dortu pustíte, mě by lákal…

Hana
11.7.2017 18:40

Dobrý den, mám Vaší kuchařku – je skvělá, ze všech svých chytrých knížek ji vytahuji nejčastěji 🙂 ale chybí mi v ní u tohoto receptu recept na Čokoládové glazé – ještě, že je tady 🙂 chci se zeptat jak moc je v glazé podstatná hořká čokoláda? Lze ho udělat i s růžovou polevou v peckách? Konkrétně touhle https://www.dortisimo.cz/master-martini-jahodova-poleva-250-g- ? Moc děkuji za odpověď. Moc se mi líbí polévané dorty „drip cake“ ale vadí mi, když čokoláda ztuhne a při krájení se láme (moc mi nikdy nepomůže ani horký nůž).

Eva
12.7.2017 11:15

U Neapolitanu v kuchařce jsem čokoládové glazé nahoru nepoužila, tudíž tam ani nemůže být recept na ně. 🙂 Ale najdete ho u dortu s pomerančovou pěnou. 🙂 🙂
Hořká čokoláda je důležitá kvůli tomu, aby glazé zhoustlo. Už jen kdybyste použila místo hořké čokolády mléčnou nebo bílou, musela byste jí dát větší množství, jinak by glazé zůstalo řídké. A polevy na výrobu ganache (jakéhokoli typu) vhodné nejsou, protože to není čistá čokoláda, ale spíše ztužený tuk s přídavkem čokolády. Proto jsou to polevy, aby se jako poleva daly použít rovnou. Ten horký nůž by ale měl fungovat – jestli tedy nedáváte polevu v hodně tlusté vrstvě. Já to dělám tak, že nůž ponořím do vysoké sklenice s horkou vodou, klidně vařicí, pokud to sklenice vydrží. Nechám ho prohřát, vytáhnu a osuším papírovou utěrkou. A hned přiložím na povrch čokolády. Chvíli čekám, nezačnu krájet hned, protože tak se ten horký nůž čokoládou propálí. Ona ta čokoláda (poleva) taky potřebuje chvilku, než pod teplem roztaje, takže kdybych hned tlačila, tak přece jen praskne. No a jakmile nůž trochu vychladne, dám ho znovu nahřát do vody. Určitě to s ním ještě vyzkoušejte, chce to jen trochu trpělivosti. 😉

Michaela
27.9.2017 9:16

Dobrý den, jakou velikost formy jste použila? Děkuji

Eva
30.9.2017 21:19

Píšu to v receptu dole, 16 cm.

Jméno, e-mail, ani stránku nemusíte vyplňovat. Vložený e-mail nebude zveřejněn ani nikomu předán, může být použit pro získání obrázku avataru ze služeb třetích stran. Pokud chcete mít u komentáře lepší obrázek, použijte gravatar.com. Odesláním komentáře nám udělujete právo k jeho zveřejnění i k cenzuře.


Kousek dortu
Rybí oko
Eva@KousekDortu.cz
© 2013-16 KousekDortu.cz

Navrženo pro mobily